Usülsüzlük yapmak kolaylaşacak…

Seçmen sandıklara “rastgele” dağıtılacak, peki neden? Araya yazılan isimlerin kim olduğunu ve o binada oturanlardan olup olmadığı anlaşılmasın diye mi?

Araya sokuşturulan suriyelilerin ve aynı kişinin birden fazla oy kullanmasını sağlamak için mi?

Seyyar sandıkla istediğin gibi içini doldurabilmen için mi?

Yani yapılan bu değişiklikleri hangi zaruri ihtiyaçtan dolayı yapıyorsunuz? Şekilden şekile sokulan bir sistem ile usülsüzlükleri kolaylaştırmaktan başka ne amacı olabilir?
—————–

TBMM Anayasa Komisyonu’nda, AKP ve MHP’nin seçim yasalarını değiştiren yasa önerisinin görüşmeleri sürüyor…
TBMM Anayasa Komisyonu’nda, AKP ve MHP’nin ittifak ve seçim mevzuatında değişiklik yapılmasını öngören yasa önerisi üzerindeki görüşmeler devam ediyor. 9 madde aynen kabul edilirken, CHP ve HDP’nin maddelerin geri çekilmesine ilişkin önergeleri AKP oylarıyla reddedildi.

CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet, aynı binada oturan seçmenlerin farklı sandıklara dağıtılmasıyla ilgili maddede “gereklilik” halinden söz edildiğini, bunun muğlak olduğunu, suiistimallere ve kötüye kullanımlara, keyfi uygulamalara yol açacak bir düzenleme olduğunu söyledi.

“GEZİCİ SANDIK”

CHP’li Özkan Yalım’ın “gezici sandık” ifadesini kullanması da tartışma yarattı. HDP’li Erol Dora da, aynı binada yaşayan seçmenin hangisinin başka bir sandık bölgesine kayıt edileceğine nasıl karar verileceğini sordu. Dora, “Yani daire numarasına göre mi, soyadlarının alfabetik sırasına göre mi, nüfusa kayıtlı oldukları illere göre mi? Buradaki kıstaslar nasıl belirlenecektir” dedi

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, bunun üzerine söz alan YSK Seçmen Kütüğü Genel Müdür Vekili Ayhan Okurer, dağıtımın rastgele bir yöntemle yapılacağını belirterek, “Herhangi bir şekilde aile bütünlüğü bozulmadan ve başka herhangi bir kritere bakmadan direkt, rastgele dağıtılıyor sandıklara. Yani o muhtarlıkta 10 sandık varsa o bina 10 sandığa eşit miktarda dağıtılıyor” diye konuştu.

Vekillerin seyyar sandığın nasıl kurulacağına ilişkin soruları üzerine YSK Seçmen Kütüğü Genel Müdür Vekili Ayhen Okurer, ilçe bazlı sandık kurulacağını, doktor raporu olan ve evinde yatalak durumda olan seçmenler için düzenlenecek seçmen listesi üzerinden evlere gidilip oy kullanmalarının sağlanacağını söyledi.

Odatv.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close