SUSTURAMAYACAKSINIZ…

Kocaeli Halkevleri ve Öğrenci Kollektifleri yapılan bu baskınlarla gözaltına alınan arkadaşları için bir basın açıklaması düzenleyerek “Halkevleri memlekettir, memleketi susturamayacaksınız” dediler.

Açıklamaya CHP ve birçok STK temsilcisi katılarak destek verdi…

Halkevleri Memlekettir, memleketi susturamazsınız…

Kocaeli Halkevleri Eğitim-Sen Kocaeli şubesinde, gözaltıları protesto amacıyla bir basın bildirisi okudu…
Bildiriyi okuyan Zeynep Çelik ve Tolga Köse “Bu halk ne tarihini savunmaktan, nede geleceğini kendi elleri ile kurmaktan vazgeçecektir”

Ankara polisi sabah erken saatlerde çok sayıda eve baskın düzenledi.
Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ve Halkevleri üyeleri Ali İmam Aydoğan, Gülşah Öztürk, Furkan Bircan, Necla Duran, Durak Soyaslan ve Öğrenci Kolektifleri’nden Tankut Serttaş ile Meziyet Yıldız bu baskınlarında gözaltına alındı.

Antalya’da MKYK üyeleri Kutay Meriç’inde gözaltına alındığını söyleyen Tolga Köse “talimat memleketi susturma talimatıdır.

Halkevleri bu memleketin tüm ilerici birikimlerinin, düşünceyle, sanatla, kültürle yarattığı aydınlanma değerleri, halkın yüzlerce yıllık tebaadan yurttaşlığa geçiş mücadelesidir. Bu halk yarattığı hiç bir zenginlikten vazgeçmeyecek,kimsenin kulu olmayacak.

Halkevleri, eğitimden sağlığa barınmadaan enerjiye halkın hakları, insanca yaşam mücadelessi, ülkenin dört bir yanında, doğanın ve kentlerin korunması mücadelesidir.

Bu halk haklarını savunmaktan, doğasını, yaşamını korumaktan vazgeçmeyecek…

Halkevleri kadınların özgürlük mücadelesi, çocukların özgürce yaşama ve mutluluk hakkının savunmasıdır.Kadınlar kimseye itaat etmeyecek, bu halk çocuklarının mutluluğunu, güvenliğini canı pahasına koruyacaktır.

Halkevleri, laiklik, eşitlik, özgürlük ve barıştır.

Kimsenin kuşkusu olmasın bu halk yeni bir ülkeyi bu değerler etrafında kuracaktır.
Halkevleri, 1950’nin baskı rejiminin, 12 Mart faşizminin, 12 Eylül faşizminin hedefi oldu, dimdik ayakta kaldı. Çünkü Halkevleri halktır, memlekettir!
Halkevleri susmaz, memleket susmaz! dediler…..

Üniversite Kollektifleri ise şunları söyledi;
Bugün sabah saatlerinde Ankara’da yapılan ev baskınları sonucu 4’ü öğrenci Kollektiflerinden, 8’i Halkevleri’nden 12 mücadele arkadaşımız gözaltına alındı…En yüksek makamdan gelen “ses çıkaranı alın” talimatıyla hareket edenler, memleketini Tek adamlığa mahkum etmemek için direnenleri hedef alıyor..

Halkın çoğunluğu diktatörlüğe Hayır dediği için muhalefet odakları susturulmak isteniyor.
Bir korku imparatorluğu yaratılarak ülkenin yönetebileceğini sanıyorlar…Korkmuyoruz…

Amfide, Kampüste, sokakta bu ülkenin her karış toprağında sözünü sakınmadan dimdik duran Üniversiteler var.

Üniversite susmaz, memleket teslim olmaz..

Biz üniversiteliyiz, akıl ve bilim dışında hiç bir otoriteyi kabul etmeyiz. Halkın çıkarlarını savunmaktan geri adım atmayız. Yasaklar, gözaltılar, tutuklamalar gücünü akıl ve bilimden alan Üniversiteyi susturamaz…

Üniversite memlekettir, memleket susmaz. Herkesi bizimle beraber mücadele etmeye, sesimizi yükseltmeye davet ediyoruz dedi….

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close