Olmadı sayın vekilim.

Afrin’e yönelik başlatılan operasyon ciddi anlamda kırılmalar yaşadığımız, görüş ayrılıklarına düştüğümüz konulara da zemin hazırlamış durumda. Kimimiz bu operasyonun bir terörle mücadele olduğunu söyleyerek destek veriyor. Kimimiz ise savaşın bir suç olduğunu, barıştan başka tutunacak bir dalımızın olmadığını savunuyor. Meseleye savaş ve barış gibi kutuplaşmış iki kavram olarak baktığımızda benim de tarafım elbette barıştan yanadır. Elbette barışı savunuyor ve bunun için de ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Başka türlü ne mümkün.
Meseleye terörle mücadele olarak bakarsak buradaki tutumumuz da tıpkı savunduğumuz barış kavramı kadar açık ve bir o kadar nettir. Terör bugün dünyanın başına beladır. Dünya halklarını katleden, yerlerinden eden, evlerini başına yıkan ve en sevdiklerini hayattan koparan bir canavardır. Bütün bunları tıpkı üzerinde sizin adınızın yazdığı silahlarla ve benzerleri ile yapıyorlar bunu.
Teröre lanet olsun. Milyon kere lanet olsun.
Ama lanet okumakla terör lanetlenmiyor, silahlar susmuyor.
Terör beslendiği emperyal güçlerin direktifi ile daha da güçleniyor ve her geçen gün daha da çok can alıyor.
Böylesine bir canavar ile mücadelede bizim safımız da yerimiz de bellidir. Bunu herkes bilir.
18 gündür Kuzey Suriye topraklarında bir operasyondur yapılıyor. İktidar adına Zeytin Dalı diyor. Geçtiğimiz yıl da bir benzeri Fırat Kalkanı olarak önümüze gelmiş ve yüze yakın Anadolu evladı burada hayatını kaybetmiştir. Peki sonrasında ne olmuştur?
İktidar kirli pazarlıklarla masaya oturduğu başka bir terör örgütü ile koordineli olarak hareket etmiş ve terör örgütünden temizlediği bölgeyi bir başka terör örgütüne teslim etmiştir. O bölge şu an AKP Genel Başkanının adına Kuvayı Milliye dediği ama aslında bir terör örgütü olan Özgür Suriye ordusuna teslim etmiştir.
Bugün yapılan da bunun tıpatıp aynısıdır. Olan da yine dün olduğu gibi bugün de gariban Anadolu evladına olmuştur. Memleketi teslim alan siyasal islam anlayışının arkasına bir milliyetçi akım alarak koskoca bir ülkeyi cehenneme sokması an meselesidir.
Afrin harekatı üzerine tabiki daha derin analizler yapılabilir ama tek cümle ile özetlemek gerekirse AKP iktidarı bugün Kuzey Suriye’de iki emperyal kuvvet arasına sıkışmış ve o coğrafyada iyi terörist-kötü terörist oynuyor. Terör örgütleri arasında bir tercih yapıyor. Bu kabul edilebilir mi!
Terör örgütü terör örgütüdür. Bitti.
Ama bu ülkede iktidar vatanseverlik ile terör örgütü üyeliğini hep karıştırdığı için aynı politikayı bu defa başka topraklarda uyguluyor. Peki beraberinde kimleri sürüklüyor?
Küresel emperyalizmin Ortadoğu topraklarına barış getireceğim diyerek, demokrasi getireceğim diyerek, terörle mücadele diyerek yaptığına karşı çıkan ama nasıl bir ironi ise kendi ülkemiz yaptığında destek veren bir kitleyi sürüklüyor arkasından.
Bu ve benzeri sorunları anlamakla bitiremeyiz. Ama bitirmemiz gereken birşey varsa o da yukarıda detaylarını verdiğim o hastalıklı kafanın çoğalması ve büyümesidir. Bunun önüne geçmek zorundayız.
Nasıl geçeriz?
Ömrünün 28 yılını cephede geçiren ve 28 yılın sonunda Yurtta Sulh, Cihanda Sulh diyen Mustafa Kemal’in kurduğu cumhuriyetin her bir yurttaşı olarak her koşulda barışı savunarak.
Fakat bakıyoruz. Kentimizin milletvekili sayın Fatma Kaplan Hürriyet bu konuda daha önce de benzeri yapılan bir duruma katkıda bulunmuş.
Fatma Hanım’ı ilk seçildiği 7 Haziran seçimlerinden bu yana her alanda her zaman takdir ettim. Sahada gösterdiği çaba, insanlarla olan ikili iletişimi, ihtiyacı olan herkese yardım eli uzatması ki bu konuda bizzat ben şahidim. Öte yandan Meclis’te gösterdiği mücadeleci, iktidarın dayattığı yasalarla boğuşan, 16 Nisan referandumu öncesi Meclis’te darp edilme noktasına gelen bir kadın herşeyden önce Fatma Kaplan Hürriyet. Kendisini ve çabasını takdir ederim her fırsatta bunu herkes bilir.
Fakat öyle bir paylaşım yaptı ki şaşkınlığımı ve üzüntümü gizleyemedim. Bu yazı da tam olarak bunun için kaleme alındı zaten.
Malum konumuz Afrin Harekatı. Sınırda ve ötesindeki askerlerimizin bomba, füze silah ve mühimmat üzerlerine yazılar yazması, selamlar göndermesine tanıklık ediyoruz. Ne yalan söyleyeyim savaşı dünyanın hangi toprağında olursa olsun, hangi sebeple olursa olsun her defasında lanetleyen ve karşı çıkan biri olarak Afrin olayına bakışım hep bellidir.
Geçtiğimiz günlerde Fatma Hanım’a bir resim gelmiş. Bir füze üzerinde ismi yazıyor ve selam gönderiliyor şahsı adına. Fatma hanım da bu resmi paylaşarak bu kervana katılmış. Tabi ki olayın iç yüzü de var. Bunu atlamıyorum elbette. Gazilerimiz adına Meclis’e sunduğu yasa teklifi ve gösterdiği hassasiyeti şahsım adına takdir toplamışken, mücadelesini ettiği derneğin kendisine bir füze üzerinden selam göndermesi gölge düşürdü.
Buraya kadar hiç birşey yok. En azından kendisinin yapabileceği birşey yok. Fakat bunu sosyal medya üzerinden paylaşması, bu resmi gördüğünde ağlaması, gurur duyması farklı bir durum.
Meseleye yardım ettiği bir derneğin kendisine bir vefa göstermesi gibi bakamayız. Kesinlikle bakamayız.
Bu selam bir teşekkür mektubu üzerine yazılmış selam değildir sayın vekilim.
Bu selam Doğuda Güneydoğu daki zor şartlar altında eğitim görmeye çalışan kardeşlerimize kitap göndermeniz sonucunda tahtaya yazılmış bir selam değildir sayın vekilim.
Bu selam yardımına koştuğunuz esnafın işçinin işsizin bir teşekkür selamı değildir sayın vekilim.
Bu bir bombadır sayın vekilim.
Bu bir silahtır sayın vekilim.
Bir silah üzerine yazılmış bir selamdır. Bunu sizin yardım ettiğiniz bir derneğin size teşekkürü olarak okumayı doğru bulmuyorum.
Bizler barışı, kardeşliği ve savaşın olmadığı bir dünyayı kurmak için çok bedeller ödeyen ve hala ödemeye devam eden insanlarız.
Barış dediğimiz için ölen öldürülen katledilen, hapsedilen insanlarız.
Biz silahsız bir dünyayı savunan insanlarız.
Sizin bir milletvekili olarak bu sorunu siyasal olarak çözülmesine katkı sağlamak adına birinci dereceden sorumluluğunuz var.
Siz bir halkı temsil ediyorsunuz.
Halkı temsil eden bir vekilin silah üzerine yazılı selamı paylaşması başka birşey elbette ama bunu hayatının en duygusal selamı olarak alıp ağlaması daha başka birşey.
Kesinlikle doğru bulmuyorum.
Kesinlikle kabul etmiyorum, etmeyeceğim.
Siz bir milletvekilisiniz.
Sizin siyasal anlamda ciddi sorumluluklarınız var.
İlle birşey paylaşacaksanız Afrin Harekatı üzerine, AKP’nin dış politikasının memleketi uzun vadede ciddi anlamda bir savaşa sokacağını paylaşın. Akp’nin o topraklarda yürüttüğü askeri politikanın ne denli işlediğini, neye hizmet ettiğini ve sonuçlarını paylaşın.
İktidar hırsına başka ülkelerin topraklarında yok edilen Anadolu evlatlarını paylaşın.
Tekrar ediyorum.
Bomba üzerine yazılı selamı değil, barışı paylaşın. Barışı anlatın.
“Ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir.” diyen Mustafa Kemal’in kurduğu partinin milletvekili olarak yapın bunu.
Bu yazımdan dolayı bana çok kızacaktır belki canı sağolsun. Ama benim herşeyden daha çok savunacak çok önemli bir değerim var.
Adı Barış.
Çıkış da budur.
Çözüm de budur.
Tek yol varsa o da budur.
Tıpkı Yaşar Kemal’in dediği gibi;
“Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir barıştır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close