Kadın…

“Dünya erkeğin evi, ev kadının dünyası olmalı.” diyor Clara Zetkin.

Yüzyıllardır kirpiklerinin ıslaklığı hiç kurumayan, birikse belki de okyanus olacak kadar gözyaşı dökmüş kadınlarımız. Yaşadıklarını kader kabul eden, “yazgı”sına boyun eğen, “kutsal” görevlerini yerine getirmek için didinen, kızına ev hanımlığını, oğluna “erkek sorumlulukları”nı öğreten, aile içindeki köleliğini “görev” sayıp aksatmayan anne, eş, ev hanımı, işyerinde ücretli köle kadın. Bütün suçu kadınlığında arayan, koynunda bitmek bilmeyen sabırla yaşayan kadınlarımız.

Dünyayı çeşitli devrimlerden değişimlerden geçiren de bu mücadele ve elbette ki kadındır. Kadınlarımızdır. Her türlü baskıya, eşitsizliğe, şiddete, tacize, tecavüze ve istismara kurban ettiğimiz kadınlarımız.
Erkek egemenliğini kutsallaştıran bu aşağılık düzende yok olan, ölen öldürülen, katledilen kadınlarımız.
Kadınlar göğün yarısı ise, yeryüzünün de yarısıdır o halde.

Bugün 8 Mart. Kadından bahsedeceğim dostlar. Varoluşumuzu borçlu olduğumuz, yaşam alanlarımızın her noktasında elinin değdiği her yeri güzelleştiren kadınlardan.

Ama farklı bir yazı olsun istedim. Çünkü 8 Mart’a anlam katan kadının aslında 8 Mart’ı doğuran en temel faktör olan emek mücadelesinden kasıtlı ve programlı bir şekilde uzaklaştırıldığına şahit oluyoruz bu çağda. Evet bu çağ bizden diğer tüm manevi değerlerimizi kopardığı gibi, tarihsel zenginlik ve kazanımlarımızı da bir bir kopartıp içini boşaltıyor.

İşin bir de Türkiye’de kadın olmak konusuna yüklediği hastalıklı bir anlam daha var.
Sadece emeğinin sömürülmesi değil, gericiliğin ve beraberinde getirdiği çürümenin de tüm cefasını yine kadınlar çekiyor.

Çünkü burası Türkiye.

Çünkü Ortaçağ iktidarda, gericilik iktidarda.

Gericilik iktidarı teslim almışsa laiklik de ortadan kalkmış sayılmaz mı?
Cumhuriyetin, laikliğin kazanımları kadının sosyal ve temel hakları erkek hegomanyası altına sokulmaz mı?
Ne olur gerici bir iktidarın hükümet olduğu Türkiye’de kadın olarak dünyaya gelirseniz?
Mesela iş ararsanız Maliye Bakanı işsizliğin faturasını sizin iş aramanıza keser?
Cumhurbaşkanına malzeme olursunuz, kadın mıdır, kız mıdır bilemem der, anlayamaz sizi. Biz anlatırız kadın deriz. O bilemem der. Anlamaz çünkü kadın nedir, ne değildir. Utanmadan kaportası bozuk olan makyaj yapar der yine de yıkılmaz bu düzen. Kadın onun için insan bile değildir. Bakmayın eşinin KADEM gibi kuruluşlar açtığına.
Eşit değilsiniz kardeşim, fıtrata ters.

Bir gün bir ilahiyat fakültesi öğretim üyesi çıkar, başka bir gün akademisyen, başka gün bir yazar, başka bir gün de araştırmacı, sosyolog ve daha bir çoğu. Kadınların bedeni üzerinden siyaset yaparlar, fetva verirler.
Hamile iken sokakta gezmeniz ayıptır.

Erkek arkadaşınız otobüste başını omzunuza koyduğu an dayağı yersiniz. Çünkü burası Türkiye. Türkiye diyorum çünkü aile yapısı, ahlaki yapı çok önemlidir. O kadar önemlidir ki tarikat yurtlarında onca çocuğa tecavüz edilir ama bir kereden bir şey olmaz denir. O kadar önemlidir ki engelli engelsiz, yaşlı kadın çocuk demeden tecavüze uğrasınız bırakın soruşturmayı ve adli yargılamayı tutuklanmazsanız iyidir. Çünkü kadınsın ve tahrik etmişsindir. Ne işin var kardeşim o saatte dışarıda? Üstelik iyi hal indirimi de girdi mi işin içine sen misin ağzını açan. Doğru içeri!
Mesela 9 Yaşında evlenmenizde hiçbir sakınca da yoktur üstelik.

115 taneniz daha çocuk yaşta hamile kalır devletin hastanesinde kayıtlara geçer,
Herkesin içinde kahkaha atmanız çok sakıncalıdır, hatta bir kadın olarak sus denir, çünkü kadın susmak için gelmiştir dünyaya, köle olmak için teba olmak için gelmiştir. Fıtrat böyledir çünkü.
Emek mücadelesine giremezsiniz, ekmek parası kazanmak erkeğe has, kadının ne işi var üretimde. Bu yüzden de istihdam denen kabak hep başınızda patlar. Maliye bakanınıza göre işsizliğin de sorumlusu sizsiniz. Hatta fikrinizden caydırmak için çalışan kadın fuhuşa hazırlık yapar diye fetva anında iner tepenize. Çalışan kadına fahişe gözüyle bakarlar çünkü.

İz bırakılmadan dayak yerseniz hiçbir sakınca yoktur, çünkü mubahtır size. Neden siz kadınsınız.
Profesör yazar adının başında. Biz şaşırırız bunlar profesör ise, akademisyen ise yazar ise sosyolog ise İbrahim Kaboğlu’lar kimdir? Aslı Erdoğan’lar kimdir.
Bütün bu sözleri sarfedenler bu ülkenin tepesindeki mülki amirlerdir. Bu cümlelerin sahipleri yönetiyor memleketi. Neden? Çünkü gericilik iktidarda.

Ne demiştik? Gericiliğin iktidar olduğu toplumlarda laiklik artık yok olmuş demektir. Laiklik içi boşaltılmış bir kavram olarak ismen duruyor olabilir ama fiilen askıya alınmış yok edilmiştir. Bu zihniyetin istikameti de ortaçağ karanlığıdır. Tarihsel sürecin bir döneminde insanlık Ortaçağ’ı yaşadı. Şimdi o çağa duyulan özlem artık bu iktidarla meyvelerini veriyor.

Ne yapacağız, nasıl mücadele edeceğiz?

Sistematik bir saldırı toplumun her kesimini etkisi altına aldı. En çok da kadını.

Erkek egemen dünyada, yirmi birinci yüzyıl şartlarında bile baskıya, şiddete, eşitsizliğe, cinayete, direnme dirayetini gösterip, üstelik de dünya tarihinde yaşanmış hiçbir yüz karası felakete adını karıştırmama şerefine sahip, dünya kadınlarının günü kutlu olsun. Ve elbette ki kadını ve erkeği hem bedenine hem dünyasına sığdırabilen kadını dünyaya sığdıramamış olmak da erkek olarak hepimizin ayıbı olsun.

Tarih örnekleriyle doludur bu çağın hastalıklı sonuçlarının. Ama tarih mücadelenin de örnekleri ile doludur.
Bu örnekler ve bu örnekleri mücadelemizin tarihsel sürecine altın harflerle kazıyan devrimci kadınlarımız bize öncülük ediyor, yolumuza ışık tutuyor.

Kadını düştüğü bu karanlık çukurdan bu iğrenç çukurdan çıkarak tek olgu yine dayanışmadan geçer.
Sokakta evde okulda işyerin de alanlar ve meydanlarda bilinçli kadın dayanışmalarından geçer.

Örgütlenmeden geçer.

Örgütlü mücadeleden geçer.
8 Mart aslında nedir? İşte bu sorunun doğru cevabını bulmaktan ve gerekliliğini yapmaktan geçer.
Emekçi kadınlar diyoruz.
Sınıf mücadelesinden geçer.
Zaten 8 Mart’ın var oluşu da bir sınıf mücadelesinin önemli bir kilometre taşı değil midir?
Yani dostlar bugün AVM’lerde, mağazalarda ve olası tüm billboardlarda gördüğünüz fırsat indirimi için değil, mücadelenin günüdür 8 Mart.
Bütün kadınları bu gerici iktidarın bağnaz politikalarına karşı dayatılan bu sisteme başkaldırmaları için tüm yasaklara rağmen alanlara meydanlara davet ediyorum.
Mücadelemiz omuz vermelerini diliyorum.
Son olarak; dünyanın daha zarif bir gezegen olması için, kadınların vicdanına emanet edilmesi dileğiyle;
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.
Yaşasın Kadın Mücadelesi.
Yaşasın 8 Mart.
Ali Doğan.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close