İsrailli kadınlar askerlik başvurusunda rekor kırdı

Memleketimde bedelli çıkınca kuyruğa giren cengaverleri görünce, İsrail’li kadınların yaptığı çok uçuk gelmiyor mu?

1000 kadın, acemi askerlik için talepte bulundu. 5 yıl öncesinde kadar bu sayının iki kat daha az olduğu belirtildi.

İsrail ordusunun bu hafta yaptığı yeni çağrının ardından 1000 kadın acemi asker olarak muharebe birliklerinde görev yapma talebinde bulundu. Bu sayının geçmiş yıllara kıyasla bir rekor niteliğinde olduğu belirtildi. Rusya’dan İsrail’e giden 258 kadın da İsrail ordusunda görev yapacak.

İsrail’de yayın yapan Galey Tsahal radyosunun aktardığına göre, İsrail ordusunun çağrısının ardından rekor sayıda kadın muharebe birliklerinde görev yapmak için gönüllü oldu. 1000 kadın, acemi askerlik için talepte bulundu. 5 yıl öncesinde kadar bu sayının iki kat daha az olduğu, dindar genç kızlar arasındaki gönüllü olmak isteyenlerin sayısının arttığı belirtildi.

Öte yandan İsrail kökenlilerin yanı sıra Avrupa, Latin Amerika, Afrika ve diğer ülkelerden gelen genç kadınlar da İsrail ordusuna katıldı. Ukrayna’dan 312, Rusya’dan 258, ABD’den 248, Fransa’dan 167 kadın İsrail ordusunda görev yapacak.

Başvuran kadınlar mühendislik, paraşütçülük, zırhlı ve piyade birliklerinin yanı sıra kurtarma ve hava savunma birliklerinde görev yapacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close