İşçilerin referandum tercihi

İşçilerin referandum tercihini “AKP işçilere ne verdi” sorusu belirleyecek

Anayasa değişikliği referandumu için artık sayılı saatler kaldı. OHAL (Olağanüstü Hal) koşullarında sürdürülen 60 günlük seçim kampanyası Cumartesi akşam altı itibariyle sona ermiş olacak. Seçim süreci sona ermiş olacak olmasına da; görünen odur ki, eşit olmayan koşullarda sürdürülen kampanyalar, hayır diyen kesimlere yönelik kullanılan ayrıştırıcı dil ve uygulanan sistematik baskı daha uzun yıllar tartışılacak.

Bu iki ay boyunca, en çok seçmenin tercihini neyin belirleyeceğini, Anayasa’da değişiklik öngören 18 maddenin içeriğinin ne kadar bilindiğini, Hükümetin 15 yıllık icraatlarının bu tercihte ne kadar etkin olduğunu/olacağını konuştuk. Emek kenti olan Kocaeli’de işçi ve emekçilerden azımsanmayacak oranda destek alan AKP’nin, bu 15 yılda işçilere reva gördüğü yaşam ve çalışma koşullarının, çalışma yaşamına dönük yaptığı yasal değişikliklerin işçilerin referandum tercihinde ne kadar belirleyici olduğu/olacağını anlamaya çalıştık.

İki aydır değişik sektörlerden ve çeşitli büyüklüklerde fabrikalardan onlarca işçi ile referanduma ilişkin yaptığımız sohbetlerden edindiğim izlenim şudur ki, az çok kendi sınıfının penceresinden yaşanılanlara bakmayı başarabilen işçilerin tercihlerinde “AKP işçilere ne verdi” sorusu kilit bir öneme sahip. Bu referandumda #Hayır oyu vereceğini söyleyen işçilerin, fabrikalarda yürüttüğü tartışmaların merkezinde çalışma ve yaşam koşulları ve Hükümetin işçi aleyhine yaptığı yasal düzenlemeler geliyor. AKP’ye oy vermiş, bu referandumda da #Evet oyu vereceğini söyleyen işçilere soruyor #Hayır diyen işçiler.

Taşeron ve esnek çalışmanın yaygınlaşmasından şikâyet ediyorsun. Fazla mesailer, fazla mesai ücreti yerine kullandırılan izinler hepimizin derdi değil mi? Peki, tüm bunları kim yasalaştırdı? Bu Hükümet değil mi? Hepimiz 2003 yılında yasalaşan 4857 sayılı İş Yasasını “İşçi Düşmanı Yasa” diye adlandırmıyor muyuz?

Hepimizin iş güvencesi patronun iki dudağı arasında değil mi? İş güvencesi en büyük sorunken “Kiralık İşçilik”, “Özel İstihdam Büroları” bu Hükümetçe yasalaşmadı mı?

Hepimiz sendika yöneticilerinin işçilerin haklarını savunmadığını, sendika seçme hakkımızın, sendikalaşma hakkımızın güvence altında olmasını gerektiğini söylemiyor muyuz? Metal direnişinde sadece bu ilde yüzlerce işçiişten atılmadı mı? Biz sendikalaşma özgürlüğü, sendikalarda demokrasi derken 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nu AKP döneminde yasalaşmadı mı? Neden sendikalaşma özgürlüğü getirmek yerine sendikalarda bürokrasiyi artırdı?
14 yılda 17759 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Sadece iş cinayetleri değil meslek hastalıkları da en büyük sorunumuz değil mi? Metal işkolunda çok değil 3 yıl çalışıp bel fıtığı, boyun fıtığı olmayan işçi arkadaşımız var mı? İş cinayetlerine, meslek hastalıklarına çözüm olmayacaksa Hükümet, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu niye çıkardı?
Asgari ücret AGİ ile birlikte 1.404 lira. Sendikalı bir işyerinde çalışsak bile aldığımız ücret asgari ücret seviyesinde değil mi? Peki, bu koşulları düzeltmek için çıktığımız grevleri yasaklayan bu Hükümet olmadı mı? 15 yılda 11 grev bu Hükümet döneminde yasaklanmadı mı?

İşte #Hayır diyen işçilerin sorduğu sorulardan bazıları.Peki, AKP’li de olsa herhangi bir işçi bu sorulara olumlu cevaplar verebilir mi? Ya da görmezden gelebilir mi?

16 Nisan referandumunda da işçilerin sorusu belli: “AKP işçilere ne verdi?”.Üstelik işçiler aleyhine tüm bu yasal düzenlemeler parlamenter sistemde, muhalefet partilerinin eleştirilerine rağmen yapıldı. Parlamenter sistemin yavaşlığından şikayet edip, hızlı kararlar için Başkanlık sistemini getirmeye çalışanlar işçi haklarını ne hale getirir varın siz düşünün. İpuçlarını şimdiden vermediler mi? Hemen referandum sonrası Kıdem Tazminatlarının fona devrinin gündeme geleceğini söyleyen bizzat Çalışma Bakanı’nın kendisi değil miydi? Öyleyse çözüm ortada. İşimiz, ekmeğimiz, insanca yaşam, insanca çalışma koşulları hakkımız, iş güvencemiz için #Hayır’da buluşacağız. Hepimiz için #Hayır’lı bir Pazar günü olması dileğiyle.

Arzu Erkan

Arzu Erkan

EMEP Kocaeli İl Başkanı

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close