Assan Işçi Ile Dayanışmaya!!

Haydi Posco Assan işçi ile dayanışmaya!!

Posco Assan patronu yasa, hak, hukuk tanımıyor. Anayasal hakkını kullanarak insanca bir yaşam ve çalışma koşullarına erişebilmek için sendikalaşan işçileri kapı önüne koyuyor.

Kural yok, yasa yok Posco Assan patronu için. O nedenle de sendikaya üye olan 88 işçiyi işten çıkarmaktan imtina bile etmiyor. 4 yıl önce üretime başlayan fabrika ülkemizin ilk ve tek soğuk haddeleme yönetimi ile üretim yapan çelik fabrikası olmakla övünürken, çalıştırdığı işçilerin alınteri ve emeği üzerinden karına kar katarken, ekmeğini büyütmekten başka bir gayesi olmayan, tam da bu nedenle sendikaya üye olan işçilere adeta düşman gibi davranıyor. Nasıl mı? İşten attığı işçilerin büyük bölümünü İş Yasası’nın 25/II.madddesinden yani “yüz kızartıcı suçlar”dan, tazminatsız olarak çıkarıyor.

İşçiler bu madde nedeniyle kıdem ve ihbar tazminatını alamadığı gibi işsizlik maaşı hakkından da yararlanamıyor. Üstelik siciline yüz kızartıcı suçlardan işten çıkarıldığı işlenen işçilerin kolay kolay başka bir iş bulamayacağını da biliyor. Bu tutumu ile sendikalaşan işçileri işten çıkarmakla kalmıyor, açlığa, yoksulluğa, işsizliğe de mahkum ediyor.

Peki, Posco Assan patronunun kendi işçisine bunca kinle davranmasının nedeni ne? Ya da soruyu şöyle soralım. Patronlar örgütlenen, sendikalaşan işçilere neden böyle düşmanca bir tutum sergiliyor? Aslında patronlar kendi sınıflarının yani sermaye sınıfının çıkarlarını savunuyor.

İşçilerin çıkarları ile kendilerinin çıkarlarının asla uzlaşmayacağının farkındalar. Kendi fabrikasında kendi koyduğu kurallarla, kendi bildiğini okuyan Posco Assan patronu, karına kar katmak bu amaçla işçiyi en ucuza ve kuralsızca çalıştırmak varken karşısında haklarını almak için birleşmiş bir işçi istemiyor. Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde Hyundai, Assan Hanil, Mobis ve nihayet Posco Assan’da sendika olmamasının, işçilerin birleşme eğilimi karşısındaki saldırganlığın nedeni tam da bu.

Vali patronla görüştü 11 işçi daha atıldı!!!

İşten atılan işçiler bu haksızlığa dur denilmesi, işlerine üstelik de sendikalı olarak geri dönebilmek talebiyle iktidar ve ana muhalefet partisi yetkilileri ile görüştüler. AKP İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz işçilerle yaptığı görüşmede Vali Hüseyin Aksoy ile görüştüklerini, Vali’nin arabulucu sıfatı ile Posco Assan yetkilileri ile görüşeceğini söylüyor. Beklenen görüşme gerçekleşiyor.

Vali Aksoy ile Ali Kibar arasında yapılan görüşmenin ardından sendikalı olarak işe geri dönmeyi bekleyen Posco Assan işçileri, Vali’nin sadece fabrika önünde değil Ali Kahya sınırları içerisinde bile eylemleri yasakladığı bilgisini alıyor. Yazıya dökülmüş bir yasaklama kararı olmamasına karşılık bu bilgi sendikacılara emniyet yetkilileri tarafından şifahen bildiriliyor.

Kamuoyu ile paylaşılan bu bilgi Vali Aksoy’un Anayasal hakkını kullandığı için işinden olan işçilere değil, bu ülkenin yasalarını hiçe sayarak işçileri kapı önüne koymaktan bir an olsun tereddüt etmeyen patrona arka çıktığı anlamına geliyor. Üstelik Vali ile yapılan görüşmenin ardından o gece 11 işçi daha kapı önüne konuluyor.

Dün itibariyle işten çıkarılan Posco Assan işçileri ve üyesi oldukları Birleşik Metal-iş Sendikası yöneticileri fabrika önünde atılan işçilerin geri alınması talebiyle beklemeye başladı. Dün sabah saatlerinde sendikacılardan gelen açıklamalar ise son derece çarpıcı idi. Sendika Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik Çalışma Bakanlığı müsteşarının kendilerini arayarak bilgi aldığını, bu görüşmenin ardından ise bizzat İçişleri Bakanı Sülemyan Soylu ile görüştüklerini ve konu hakkında bilgi verdiklerini aktardı.

Bu açıklama akıllarda soru işaretleri uyandırdı. İçişleri Bakanı’nın doğrudan müdahil olduğu, fabrikada yaşanan hukuksuz uygulamalardan haberdar olduğu bu koşullarda patronun yasa tanımaz tutumu karşısında harekete geçilmesi için ne bekleniyor? Daha kaç işçi atılmalı ki yetkililer harekete geçsin? Posco Assan patronu tam da atılan bir işçinin ifade ettiği gibi bu ülkenin yasalarından, yasa koyucularından daha mı yukarda?

Sendikacılarca ifade edilen Bakan Soylu’nun devreye girmesi ile yasağın kalktığı ve fabrika önünde bekleyişe emniyet yetkililerinin müdahalesinin olmadığı yönünde. Hiç kuşkusuz, ilginç gelişmelerin yaşandığı Posco Assan’da olanı biteni yakından takip edip, aktarmaya çalışacağız.

Yetkililerce verilen sözlerin yerine getirilmemesi, işten atmaların sürmesi, içerde çalışan işçilere dönük baskılara karşı sendikanın nasıl bir tutum alacağı da merak konusu. İşçilerin verdiği bilgilere göre; içerdeki baskı öylesine artmış ki, soyunma odalarından, çay mahaline ve özellikle üretim alanın her yerine mikrofonlu kameralar yerleştirilmiş.

Kocaeli bir işçi kenti. Bu ve benzer örneklere çokça tanık olduk.

Sendikalaşan işçiler patronlar tarafından işinden, ekmeğinden edildi. “Kara Liste”lere alınıp işsizlikle terbiye edilmeye çalışıldı. Şimdi Posco Assan işçilerinin aynı kaderi yaşamasına izin vermemek Kocaeli halkının elinde. Unutmayalım ki, ilimizde sendikalı işçi sayısı arttıkça, işçiler yeni haklar elde ettikçe bu tüm işçilere, Kocaeli halkına yansır.

Yanı başında kendisinden daha iyi çalışma koşulları olan, daha yüksek ücretler alan işçileri görenler kendi patronlarından da aynı hakları istemez mi?

İşte patronları korkutan tam da bu. O nedenle sendikalaşma karşısında ortak tutum alıyorlar. Patronlar nasıl işçi haklarını geriletmek için ortak tutum alıyorsa bizler de yeni haklar elde etmek, insan onuruna yaraşır çalışma koşulları ve insanca bir yaşam için ortak hareket edelim.

Posco Assan işçilerine sahip çıkalım. Fabrika önünde direnen işçileri yalnız bırakmayalım. Onlar kazanırsa hepimiz kazanırız.

Arzu Erkan

Arzu Erkan

EMEP Kocaeli İl Başkanı

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close