Halkevleri’ne operasyon

Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş dahil çok sayıda kişi gözaltında
Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda Halkevci ve Kolektifçi sabah saatlerinde evlerinde düzenlenen baskınlarla gözaltına alındı.

 

Ankara polisi sabah erken saatlerde çok sayıda eve baskın düzenledi. Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ve Halkevleri üyeleri Ali İmam Aydoğan, Gülşah Öztürk, Furkan Bircan, Necla Duran, Durak Soyaslan ve Öğrenci Kolektifleri’nden Tankut Serttaş ve Meziyet Yıldız evlerine düzenlenen baskınların ardından gözaltına alındı.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı operasyonla ilgili yaptığı açıklamada 12 kişi hakkıdna gözaltı kararı olduğu belirtildi.

Açıklama şöyle: “Başsavcılığımızca , sosyal medya üzerinden “Zeytin dalı operasyonunu” protesto bahanesiyle halkı solkağa dökmek ve çatışma çıkarmaya çalışanlar hakkında geniş çaplı soruşturma başlatıldığını daha önceden duyurmuştuk. Bu soruşturma kapsmda 12 kişi hakkındaki gözaltı işlemlerine devam edilmektedir.Bilgilerinize sunulur.”

[Haber görseli]

Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Kutay Meriç’in barışı savunan sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanmasının ardından Ankara dahil olmak üzere çok sayıda kentte eylemler düzenlenmiş, 20 Şubat akşamı Ankara’da düzenlenen eylemde polis saldırısına rağmen Sakarya ve Meşrutiyet caddelerinde ve Konur Sokak’ta protestolarını sürdüren Halkevciler arasından gözaltına alınanlar olmuş ancak o gece bırakılmışlardı.

 Antalya’da 10 Halkevci gözaltında

Öte yandan yine 20 Şubat günü Antalya’da da Kutay Meriç’in tutuklanmasının ardından adliye içinde ve dışında tepkilerini dile getiren 9 Halkevci gözaltına alınmış, bir gün sonra da Özge Hazal Kara gözaltına alınmıştı. Antalya’da gözaltına alınanların cuma gününe kadar savcılığa çıkarılması bekleniyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close