Doç. Dr. Nuray Ergüneş Oruç

Barış imzacısı akademisyen yaşamını yitirdi
Barış imzacısı ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde görevli Doç. Dr. Nuray Ergüneş Oruç’un yaşamını yitirdiği bildirildi.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde görevli Doç. Dr. Nuray Ergüneş Oruç yaşamını yitirdi. Aynı zamanda barış bildirisi imzacısı olan Oruç,un ölüm haberi Barış Akademisyenleri Twitter hesabından duyuruldu.

Tweette şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Üniversitesi’nden barış imzacısı hocamız, arkadaşımız Nuray Ergüneş’in aramızdan ayrıldığını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
Nuray Ergüneş Oruç kimdir?

1972 yılında Hatay’ın Hassa ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladı.

Çukurova Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde İktisat öğrenimi gördü (1988-1993). Yüksek lisansını ve doktorasını Marmara Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Kalkınma İktisadı İktisadi Büyüme bölümünde tamamladı. Post doktorasını ise University of London-School of Oriental and African Studies, Department of Economics’te (İngiltere) 2007-2008 yılları arasında yaptı.

Öğrenciliği sırasında sosyalist harekete katılan ve feminist harekette yer alan Nuray Ergüneş Oruç, aralarında Toplumsal Özgürlük gazetesi, Siyaset gazetesi, Praksis dergisi’nin ve SiyasiHaber web sitesinin yer aldığı çok sayıda yayına yazılar yazdı. Toplumsal Özgürlük gazetesinin Yayın Kurulu üyeliğini yaptı. Son olarak İktisat dergisi Yayın Kurulu üyesi olarak çalışıyordu.

Ergüneş, “Bankalar, Birikim, Yolsuzluk – 1980 Sonrası Türkiye’de Bankacılık çok sayıda Sektörü” ile “Neoliberal Dönüşüm Sürecinde Üniversiteler” (Sinan Alçın ile birlikte) kitaplarının yazarıdır. Ayrıca çeşitli kitaplara yazılarıyla katkı bulundu.

Nuray Ergüneş, Tarık Oruç ile evlidir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close