“Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan

Kılıçdaroğlu: Devleti soyan adam yolsuzlukla mücadele eder mi?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Aile boyu devleti soyan adam yolsuzlukla mücadele eder mi?” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalırndan satır başları:

“Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan…6 Mayıs 1972’de 3 güzel fidanımızı darağacında kaybettik.

Siyasl idamların toplumların belleğinde derin yer ettiğini kabul etmemiz gerekiyor. Rahmetli Bülent Ecevit’in idamların kaldırılması yönündeki çabası çok önemlidir. Biz Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ı asla unutmayacağız. Gençler de unutmayacaklar.

“Cumhuriyet Gazetesi en dik duran gazetelerden biridir”

Dün bir gazetemiz 94. yılını kutladı. Cumhuriyet gazetesi. 94 yıl bizim basın tarihimizde çok rastlanan bir olay değildir. Cumhuriyet her dönemde baskılara darbelere direnmiştir. Cumhuriyet’in adını Gazi Mustafa Kemal Atatürk koymuştur. Her dönemde baskılara direnmiştir. Ağır bedeller ödemiştir. Yazarları katledilmiştir, hapse atılmıştır.

20 Temmuz darbesinden sonra Cumhuriyet bağlamında yaşananlar 12 Eylül ve 12 Mart’ta da yaşandı. Cumhuriyet gazetesi bütün baskılara rağmen yoluna devam etmektedir. Bugün tek adam ve diktaya karşı olan her kesimin Cumhuriyet’e sahip çıkması lazım.

20 Temmuz darbesine karşı en dik duran gazetelerdendir. Cumhuriyet gazetesi yazarlarıyla beraber onurlu ve dik duruşunu hiç bozmamıştır. Gazeteyi de, yazarlarını da yürekten kutluyorum. Siyasetle dinin ayrılması gerektiğini biliyoruz.

Fransa’ya Kuran ve ayet tepkisi

Siyasetle dinin ayrılması gerektiğini biliyoruz. Kişilerin inancına saygı duymak bizim görevimizdir. Fransa’da bir grup siyasetçi ve sanatçı Kuranıkerim’den bazı ayetlerin çıkarılmasını söyülüyor. Neymiş, çağ dışı kalmış. Buradan açıkça söylüyorum; çağ dışı kalan sizlersiniz. Bu düşüncesiniz El Kaide, El Nusra düşüncesidir. Bütün kitaplara saygımız vardır. Siz İslamiyeti nasıl böyle tanımlarsınız? Bu açıklmayı yapanlar İslamiyetin ne olduğunu bilmiyor. Onlara tavsiyem; Sevgili Peygamberimizin Veda Hutbesi’ni bulup okuyunuz. Lütfen ama lütfen tarihte ilk ama ilk insan hakları beyannamesi kabul edilen Peygamberimizin veda hutbesini okuyunuz.

“Ezberleri bozduk”

Geçtiğimiz Cuma ezberleri bozduk. Cumhurbaşkanı adayımız olarak Muharrem İnce’yi açıkladık. Beklemiyorlardı. Çünkü kendileri gibi sanıyorlar. Yıllardır beraberiz. Niye kavga edelim. Muharrem İnce hem Türkiye’nin sorunlarını, hem çözümünü çok iyi bilir. İnsan haklarının ne olduğunu bilir. Kürsüye davet ettiğimde CHP rozetini çıkarıp bana emanet etti.

Erdoğan’a münafık yanıtı

Cumhurbaşkanı seksen milyonun cumhurbaşkanı olmalı. Muharrem İnce hiç bir zaman ayrım yapmadı. Böyle bir kişi Cumhurbaşkanlığı makamını hak ediyor. Muharrem İnce milleti bölmüyor, bana oy veren bizden vermeyen değil. ‘Oy vermeyenler münafik…’ Bu adam ülkenin cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyor. Seksen milyonun cumhurbaşkanı olmak istiyor. Ama kusura bakma sen değilsin.

Erdoğan’dan randevu talebi

Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce ne diyor, randevu istedim diyor gidip herkesi ziyaret edeceğim diyor ama Demirtaş’ı izinsiz göremem o yüzden Adalet Bakanlığı’ndan izin istedim gidip herkesi göreceğim diyor.

Öğretmenlere çağrı: İnce’yi cumhurbaşkanı koltuğuna oturtmak zorundasınız

Muharrem İnce’nin başka bir özelliği daha var. İnce bir öğretmen. Onun yetiştirdiği binlerce akademisyen var. Muharrem İnce, öğretmenlerin, öğrencilerin derdinden çok iyi anlar. Muharrem İnce, evladını okula göndermek için velilerin neler çektiğini de çok iyi biliyor.Muharrem İnce bir öğretmen bu ülkenin binlerce çocuğuna ders verdi. Bütün öğretmenlere ve bütün anne babalara sesleniyorum siz Muharrem İnce’ye sahip çıkmak zorundasınız onu cumhurbaşkanı koltuğuna oturtmak zorundasınız.

“Muharrem İnce halk adamıdır”

Öğretmenleri baş tacı yapmayan bir toplumun geleceği yoktur. Aynı zamanda Muharrem İnce, bir halk adamıdır. Tanışmamız… Muharrem İnce, milletvekili olmadan önce tanışırız. Muharrem İnce, vekil olduktan sonra da köyünden vazgeçmedi. Hayat standartı yükseldikten sonra asla köyüne ihanet etmedi. Halk adamıdır. Birileri gibi sarayda oturup, kendisini 3000 kişinin koruduğu bir cumhurbaşkanı mı olur? Muharrem İnce böyle bir cumhurbaşkanlığını kendine hakaret sayar. Muharrem İnce ne diyor? Kaldıracağım çevremdeki polisleri. Halkın içine tek başıma gireceğim diyor.

Erdoğan’a: Sen dış güçlerin oyuncağı mısın?

Sen dış güçlerin oyuncağı mısın? Her şeyi dış güçler yaptı diyorsun. Dış güçler sana bir şey yapıyorsa, hemen Kemal kardeşine haber ver. Yanında olacağım. 15 yılın sonunda ne oldu da beka sorunundan bahsetmeye başladılar? 8 maddede beka sorununun nedenini sayacağım. Tüm belediye başkanları, il, ilçe başkanları bunları herkese anlatacaksınız.

“Devlette liyakat sistemini yok ettiler”

Devlette liyakat sistemini yok ettiler. Dış güçler mi dedi sana liyakatı bitir diye.

15 yıl önce hiç kimse Türkiye’nin beka sorunu var diyemezdi. Ne oldu da 15 yıl sonra Türkiye’de bir beka sorunu ortaya çıktı. Ben size sekiz madde sayacağım. Birincisi devlette liyakat sistemi yok edildi. Müsteşar olmak için devlette en az 12 yıl çalışmak gerek yani işi ehline vermek gerek. Bunlar ne dediler sadakat. Liyakat yok edilince devlet yönetimi kişiselleştirildi ve tek belirleyici yer Saray olarak ortaya çıktı. Saray’ın tek berileyici olması bürokrasinin işleyişini alt üst etti. Saray’ın tak belirleyici olması devlet hizletlerini bozdu. Sabah kalktı TEOG’u kaldırıyorum dedi. Dördüncü neden yetkilerin bir merkezde toplanması sorunlara kaynak yaratıyor.

Türkiye bugün bu örneği yaşıyor. Bir beka sorunu varsa yetkinin bir kiyişe verilmesi nedeniyledir. Beşinci neden; bütün devletlerle barış içindeyrdik. Ortadaoğu’da bir sorun çıktığı zaman bizim kapımıza gelirlerdi.

Bugün Türkiye Ortadoğu’nun şamar oğlanına döndü. 30 milyar dolar Suriyelilere harcadılar. Bu Suriyelilerin bir kısmı yer altına kayacak.

Bizim vatandaşımız ikinci sınıf vatandaşa dönüştü. Altıncı neden ihbar mekanizması. Eğer ihbar mekanizması belirleyici unsur olarak ortaya çıktıysa vay o devletin haline. İhbarcılıkla devlet yönetilir mi? Benim bu söylediklerimden hangisi yanlış?”

Devleti temelden çürüten yolsuzluklardır. AK Parti’ye oy veren vatandaşlara saygım var. Onları asla yolsuzlukla suçlamıyorum.

Medyanın kontrol altına alınması. Medyanın görevi gücü eleştirmek. Onu halk adına doğru yönlendirmek. Medya bu görevi yapmazsa vay halimize. Medyanın yüzde 90’ını iktider yönlendiriyor. Satılık kalemler ve satılık patronlar var. Satılık patronların tamamı halkın ödediği vergilerle besleniyor. Satılık kalemlerin maaşı bizim vergilerimizden ödeniyor

‘Erdoğan beni dinliyor”

Erdoğan beni dinliyor ve şunu çok iyi biliyor ki ona yalan söylemeyen tek kişi benim. Buradan çağrı yapayım yanına danışmanını al. Sen doğruları söylemiyorsun millete. Dünyada enerji konusunda Türkiye dışında bir devlet var mı yok. Diyor ki istihdam artışı yapılacak ve Türkiye’nin önü açılacak. Bitlis’in sigara fabrikasını neden sattın kardeşim. Şimdi benim söylediklerimi söylüyor.

Şu Kilis’teki işsizlerin sırası bu da Trabzon’da. Trabzonlu kadınlara sesleniyorum seni bu duruma getiren adama oy verme verme. Kilislilere sesleniyorum seni ikinci sınıf vatandaş yapanlara oy verme oy verme. Uyan artık uyan.

Kılıçdaroğlu, yandaş Yenişafak’ın ‘Madem öyle indir faizi’ manşeti hakkında yaptığı konuşmada, “Madem öyle indir faizi diye manşet atmış. O manşeti Saray’ın önünde at” dedi.

Manifesto açıkladılar… “Dar gelirli vatandaşın standartı artacak.” Çok şükür. Saray’da oturduğu için Türkiye’yi bilmiyor.

Ne diyor… “Dar gelirli vatandaşın üstündeki vergi yükü düşecek”. E sen 16 yıldır yönetiyorsun bu memleketi. Nasıl bu kadar vergi yükü yıktın vatandaşın üstüne?. Ama şunu söylemiyor. ‘Asgari ücret üzerindeki vergi yükünü kaldıracağız’ diyemeyior. Havuzcuların hem vergilerini hem vergi cezalarını kaldırdı. Benim söylediklerimi söylersin ama yapamazsın.

‘Adalet olacak memlekette’ diyor. Ne demek: Adalet yok diyor. Ben söylüyorum. Beni dinliyor diye.

Hakkındaki suçlama ne olursa olsun kişi adil yargılanacak diyor. Erdoğan söylediği için çok önemli. Bunun söyleyen kişinin Türkiye’yi BM’ye şikalet ettiği dilekçeyi çekmesi lazım.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close