Bu sorunları ancak CHP çözer.

CHP Körfez İlçe Başkanı Cavit Dağdeviren Engelliler haftası nedeniyle yaptığı açıklamada şunları söyledi…

Herkesin onuruna yaraşır bir yaşam sürmesi umuduyla 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutluyorum. Ülkemizde her kesimin sorunları çözülmediği gibi engelli vatandaşlarımızın sorunları da bu iktidar döneminde de adeta kalıcı hale gelmiştir.

Türkiye’de ki nüfusun %5,8 görme engelli, %4,7 işitme engelli, %4,5 yürüme engelli sorunu yaşamaktadır. Yani nüfuzumuzun %12.29’u engelledir.

Sağlık sorunu, Sağlıklı yaşam hakkı ile doğrudan ilintili bir haktır. Son yıllarda sağlık alanında yaşanan özelleştirmeler ile birlikte SGK kapsamında nitelikli hizmet alabilme olağanı kalmamıştır. Ayrıca sağlık hakkı, sağlık uygulaması tebliğin de ki kısaltması, katkı payı istenmesi, kaliteli tıbbi cihaz ve malzemelerin karşılanmaması, geç randevu alma sorunları ile tüm engellilerimiz karşı karşıyadır.

Ülkemizde Kadın engellilerin %54,9 ’u Erkek engellilerin ise %32,1 ’ı okur yazar değildir. Okur, yazar olabilmek birçok temel hak ve özgürlüklere ulaşabilmek için eğitime ihtiyaç duyan çocukların özel eğitim hakları yaş, saat sınırlaması, raporlama zorluğu ve nitelikli personel eksikliği gibi nedenlerle ihlal edilmektedir. Engellilerin sadece %20’si iş gücüne katılabilmektedir. Bunların en az %20’si iş bulmamaktadır. Dolayısıyla milyonlarca engelli kardeşimiz işsizdir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (EYHGM) Ekim ayı bültenine göre 284.951 kişi %70 ve üzeri engelli raporu olduğu için ortalama 461 TL, 338.814 kişi %40-69 arasında engelli olduğu için ortalama 314 TL engelli maaşı almıştır. Bu miktarlar insanca bir yaşam imkansızdır. Ayrıca işsiz engellilerin sadece ¼’üne sosyal yardım yapılmaktadır. On binlerce engellinin aylığı kesilmiştir. Kesilen aylıklar nedeniyle ciddi durumlar yaşanmaktadır. Haksız kesilen engelli aylıkları derhal geri bağlanmaktadır.

Evde bakım ücreti akrabaların gelirine de bakılarak bağlanmaktadır. Bu düzenleme hatalıdır. Bu hatalı düzenleme nedeniyle on binlerce engelli ve yaşlının geliri kesilmiştir. Haksız kesilen gelirler geri bağlanmalı ve 7/24 bakım hizmeti sunan anneler sigortalı yapılmalıdır.

4857 sayılı iş kanunun 30. Maddesine göre kamuda %4 oranında engelli çalıştırılması öngörülmüştür. Yıllardır yasayla tanınan engelli kadroları doldurulmamıştır. Boş duran 20.000’i aşkın kadro derhal doldurulmalıdır.

Engellilerin sorunları burada ifade ettiklerimizle sınırlı değildir. İfade ettiklerimizin çok daha fazlasını yaşadıklarını biliyoruz. Ayrıca engellilerin, yaşadığı sorunların diğer bireylerin yaşadığı sorunlardan ayrı görmüyoruz. İnsan odaklı sosyal devlet politikalarıyla başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşların sorunlarının çözüleceğine inanıyoruz. Bu mücadelede engelli, engelsiz tüm bireyleri ortak mücadeleye çağırıyoruz.

Eşit, adil ve herkesin mutlu olduğu bir Türkiye için daha çok çalışacağız. Başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü 1. Önceliğimizdir.

Ülkemiz oldukça zengindir, ülkemiz kaynakları doğru kullanıldığında engellilerin, yaşlıların, hastaların ve işsizlerin ekonomik sorunları çözülecektir.

Yalnız değilsiniz, sizlerde bizleri yalnız bırakmayın. Birlikte başaracağız! Engellilerin hak mücadelesine duyarlı tüm insanlığı engelli vatandaşlarımızla yan yana durmaya davet ediyorum. Engelsiz bir Türkiye mümkün, engellileri muhtaç bırakmayacağız. Bu sorunları ancak CHP çözer.

Kamuoyuna saygıyla duyururum.
Cavit DAĞDEVİREN
CHP KÖRFEZ İLÇE BAŞKANI

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close