AKP İktidarı meşru değil….

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığım röportajda dar kapsamlı da olsa memleket ve Kocaeli üzerine konuştuk. Memleketin neresine el atarsak atalım her tarafı sorun olduğundan hep bir şeyler eksik kalacak mutlaka.

CHP bu ülkenin umudu olmak zorunda ve Genel Başkan’da bunu söyledi umutluyum dedi.

Bu gidişin ülkeyi uçuruma götürdüğünün hepimiz farkındayız ve parti içindeki kişisel ikbal endişesi taşıyanların, derdi memleket olmayanlarında farkında olduğunun da ben farkındayım.

Dediğim gibi aslında memlekette herkes her şeyin farkında, ama şahsi menfaatlerin her şeyin önüne geçtiği bu dönemde bir ayrışma yaşanacak, insanlar taraf olmak zorunda kalacak Kuvvacılar ve işbirlikçiler, yani tarih yeniden  tekerrür edecek.

Ve biliyorum ki yine Kuvvacılar kazanacak….Anadolu aydınlanma hareketi yeniden başlayacak…

Genel Başkan Kılıçdaroğlu sorularımıza samimi cevaplar verdi, ben sordum o söyledi….

 

-Erdoğan erken seçim kararı alarak genel seçimleri öne alma ihtimali var, yerelde büyük bir darbe alacağını düşünerek oldu bittiye getirmek ister mi? Bu durumda CHP’nin tavrı ne olacaktır? CHP buna hazır mı?

Şöyle ifade edeyim, biz Erdoğan’ın izleyeceği her stratejiyi dikkate alarak kendi seçim politikalarımızı hayata geçiriyoruz. Yarın seçim olacakmış gibi çalışıyoruz.

Bu yerel seçimde olabilir, milletvekilliği seçimi de olabilir, Cumhurbaşkanlığı seçimi de olabilir.

Bütün seçimlere hazırlıklı bir politika izliyoruz…

Erdoğan iktidarını meşru bir iktidar olarak görüyor musunuz?

Hayır görmüyoruz, iki açıdan görmüyoruz….

1- OHAL sürecinde yapılan bir referandum, hiç bir demokraside olağan bir referandum süreci olarak görülmez…

2- Yüksek seçim kurulunun yasaya aykırı olarak aldığı karar referanduma gölge düşürmüştür.

Dolayısıyla bu süreci meşru bir süreç olarak kabul etmiyoruz. Erdoğan iktidarı meşru değildir.

Bu İktidarın seçimle gideceğine inanıyor musunuz? Militarist güçlerin oluşturulduğunu biliyoruz yani Erdoğan’ın özel ordusu bir iç savaş hazırlığı mı yapmaktadır?

Ne yaparsa yapsın, 2019’da halkın desteği ile gidecek. Bizim % 60 hedef koymamızın temelinde de bu yatıyor. 50 artı 1 diyorlar, hayır biz bunu kabul etmiyoruz. En az %60 almalıyız.

%60 ile bu ülkeye demokrasiyi, bu ülkeye huzuru getirmek zorundayız.

%60’ı sağladığımız zaman hiç kimse ne yaparsa yapsın yerinde kalamaz….

CHP yeniden Kuvayi milliye diyecek mi?

Elbette şu anda da diyoruz…Yeniden de diyoruz…Bu Kuvayi milliye sürecinde daha güçlüyüz. Örgütlerimiz de bunu dikkate alıyor, bu ruh CHP’nin kuruluş ruhumuzdur, bu ruhtan uzaklaşan CHP’den uzaklaşmış demektir.

Çünkü milyonlar var, demokrasiyi savunan milyonlar var, hakkı, hukuku ve adaleti savunan milyonlar var o dönemden çok, çok daha güçlüyüz…

Erdoğan ve tayfasının seçim kaybettikten sonra Türkiye’de kalacaklarını düşünüyor musunuz?

O onların tercihi kalabilirler de, gidebilirler de…Paraları neredeyse oraya da gidebilirler, Bizce bir sakıncası yok…

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın, Süleyman Soylu ile samimi bir şekilde çekilmiş fotoğrafını övgüyle paylaşması hakkında ne düşünüyorsunuz? Her hangi bir girişimde bulunacak mısınız?

Sonradan bilgi sahibi oldum…Hayır herhangi bir girişimimiz olmayacak…

İstanbul İl Başkanlığına seçilen Canan Kaftancıoğlu’na özellikle CHP içindede başlatılan linç kampanyasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Seçimle gelen herkese saygı göstermemiz gerekiyor.

Suriye operasyonlarının gerçek amacı nedir?  Türkiye kiminle müttefik, kiminle değil karışmış bir durumda,Bu bir erken seçim sinyali midir? Yoksa seçim yatırımı mıdır?

Suriye’de daha doğrusu Ortadoğu’da 4 önemli aktör var. Amerika, Rusya, İran ve Türkiye… Dolayısıyla bu 4 aktörün bir arada hareket etmesi Ortadoğu’ya huzur getirir, barış getirir.

Terör örgütlerine destek vermemek gerekiyor. Amerika’nın PKK’nın uzantısı terör örgütlerine destek vermesi Ortadoğu’yu kana bulandırır.

Dolayısıyla Ortadoğu’da barış değil tam tersine, Ortadoğu’da daha fazla kanın ve gözyaşının akmasına yol açar.

Türkiye başlangıçta Suriye politikasında yanlış yaptı.

İkinci yanlışı ise yanlışında ısrar etmesiydi. Oysa yanlış yaptığını farkettiği andan itibaren yanlıştan dönmesi gerekiyordu.

Türkiye’nin Suriye’de mevcut hükümetle diyaloğa geçmesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü Esad’ın savunduğu gibi Türkiye’ninde savunması, Suriye’nin terör örgütlerinden tümüyle temizlenmesi gerekiyor.

Bu bağlamda Türkiye’nin, İran’ın, Rusya’nın ve Amerika’nın Suriye’yi ve Ortadoğuyu tümüyle terörden soyutlaması gerekiyor.

Eğer bu konuda ortak çaba harcanırsa Ortadoğu’ya barış gelir.

Erdoğan Suriye’de IŞİD’la gerçekten mücadele ediyor mu?

Erdoğan’ daha doğrusu Türkiye IŞİD’la mücadele etmiyor öyle bir rolü yok…

Sadece şu anda İdlib’te El Nusra güçleri var, Suriye El Nusra ile mücadele ediyor, hava desteğini Rusya veriyor.

Türkiye şu anda Afrine odaklanmış gibi görünüyor, Türkiye’nin kendi güvenliği açısından bölgede bir tampon bölge oluşturması elbette gerekli.

Biz CHP olarak bölgede tampon bölge oluşturmasını savunuyoruz ve doğruda buluyoruz ama Afrin’e yapılacak bir harekatta Esad’ın yani Suriye’nin, İran’ın ve Amerika ile Rusya’nın da diplomatik olarak bilgilendirilmesi ve onların desteklerinin alınması lazım.

Kocaeli’ye yabancı değilsiniz ve Kocaeli ile ilgili ne söyleyebilirsiniz, yaklaşan seçimlerde herkesin merak ettiği aday belirleme yöntemleri ne olacak? Siz Kocaeli’de ne görmek istiyorsunuz?

Kocaeli’deki yapıyı en iyi Kocaeli’liler ve Kocaeli örgütü bilir. Yerel seçimlerde aday belirlenmesinde ön seçim yapmayı düşünmüyoruz.

Örgütlerimizin, vekillerimizin, ilimizin birlikte karar vereceği adaylarla yolumuza devam edeceğiz, anlaşmazlık durumu ortaya çıkarsa kamuoyu ve temayül yöntemleri ile bu sorunları çözeceğiz.

Çok hassas yaklaştığımız bir yer Kocaeli, Büyükşehir belediyesi ve önemli ilçeler mutlak alınması gerekiyor. Süreci yönetenler buna inanması gerekiyor, inancı olmayanlardan başarı beklememiz mümkün değildir. İnanıyorum ki Kocaeli’deki tüm örgütler bunun farkında…

Kocaeli, bir işçi kenti ve insanlar mutsuz, kent nüfusunun çoğunluğu işçilerden oluşmaktadır ve iktidar insanlarımızı asgari ücrete mahkum etmiştir.

Kocaeli’nin kaderini değiştireceğiz..

Sanayi kenti ama bilinçsiz ve açgözlü bir yaklaşımla kentin tarım arazileri yok ediliyor örneğin, Kandıra’da durum çok vahim, çiftçimiz bitmiş durumda ve insanlara nefes alacak yer bırakmadıklarını biliyoruz. Son kalan bakir alanlar da tehdit altında bu gidişe dur demek gerekiyor.

Aday göstereceğimiz arkadaşlarımızı bunların bilincinde olan, projeleri olan ve çözüm üretecek arkadaşlardan belirleyeceğiz.

Yaşam alanlarının yok edildiği değil, sosyal alanları olan, doğa ile barışık, tarımı ve tüm canlıların yaşamına saygı duyan çağdaş bir kent olmalı Kocaeli, yani mutlu insanların kenti olmalı ve bunu sağlayacağız…

Adaylarımızı çok dikkatli bir şekilde belirleyeceğiz, yeterliliği olmayan, idealleri olmayan aday olmayacak, tüm toplumu kucaklayacak, kabul görecek, sevilen insanlara ihtiyaç var, çünkü Kocaeli’yi kazanmak zorundayız… O yüzden ince eleyip sık dokuyacağız…

*******                *********

Aslında konuşacak çok şey vardı ama grup toplantısı nedeniyle çok yoğundu ve Türkiye’nin her yanından gelmiş olanlara saygısızlık olmasın diye bu kadarla yetindik.

İlerleyen zaman içinde bir görüşme daha yapacağız…

Kemal beye zaman ayırdığı için ve gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ediyorum…

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close