ABD’den Türkiye’ye yeni dava

Zarrab davasında bir noktada duraksayan ABD, Erdoğan’ın Suriye’de onun istediği doğrultuda yürümesine rağmen yeterli görmüyor. Ve yeni bir dava daha açarak işin sonunda kendisine kadar dayanacak ve bir günde sonuçlandırabileceği davayı sürüncemede bırakarak bir şantaj aracı olarak kullanıyor.
Kayıt dışı bir görüşme neden yapılır. ABD Dış işleri ile yapılan bu görüşmede ne konuşuldu, hangi sözler verildi. Buna rağmen yeterli gelmeyen nedir ki yeni bir dava açıldı?

Akşener haklı olarak resmi kayıt altına alınmayan bu görüşmeden Türkiye Cumhuriyetinin bir yükümlülüğü olmayacağını belirtmekle doğru bir şey söyledi.
Ama görünen oki Erdoğan’a ABD bir savaş yaratmak için baskı yaratıyor düşüncesi ağır basıyor.

Suriye’ye giden ÖSO’culardan bu güne kadar 1-2 kişi dışında kayıp verilmemesi, ÖSO’nun, ABD kontrolü altında olduğunu göstermiyor mu?

Onlar provakasyon yaparak savaş çıkartmakla görevliler…Kirli bir oyun oynanıyor..

**************

ABD’den Türkiye’ye yeni dava hamlesi
ABD’deki davada tutuklu yargılanırken itirafçı olan Reza Zarrab’ın ifadesinde birçok defa adı geçen İran’ın uçak şirketi “Mahan Air” bağlamında Türkiye’nin yeniden hedef alınacağı gündeme geldi.

ABD’deki davada tutuklu yargılanırken itirafçı olan Reza Zarrab’ın ifadesinde birçok defa adı geçen İran’ın uçak şirketi “Mahan Air” bağlamında Türkiye’nin yeniden hedef alınacağı gündeme geldi.

Habertürk gazetesi yazarı Serdar Turgut, “Amerika’da Türkiye’ye yeni yasal komplo” başlıklı yazısında “Hakan Atilla’nın hüküm giydiği davada Reza Zarrab’ın tanıklığını dinlerken, ‘Bu dava resmen bittikten sonra da bu işlerin sonu geleceğe benzemiyor’ diye düşünmüştüm. Nitekim çok geçmeden maalesef bu olmaya başladı gibi görünüyor. Bu defa da Zarrab’ın tanıklık yaptığı davada birçok defa adı geçen İran’ın uçak şirketi Mahan Air bağlamında Türkiye’ye yeni bir yasal oyun oynamaya hazırlanıyorlar” ifadelerini kullandı.

“YANİ BİR YAPTIRIM DELME İDDİASI DAHA YAPILIYOR”

Serdar Turgut, “Amerikan Hazine ve Ticaret bakanlıkları ile CIA ve FBI, Mahan Air’in, İran Devrim Muhafızları tarafından hem Suriye’deki Kasım Süleymani’nin komutanı olduğu Kudüs Birliği’ne hem de Hizbullah’a silah ve teçhizat dağıtımı yapmak için kullanılan uçak şirketi olduğunu belirtiyor” bilgisini aktardı.

“Bunlar Amerika’nın resmi kayıtlarına geçirildi” diyen Serdar Turgut şöyle devam etti:

“Şimdi de salı günkü Wall Street Journal Gazetesi’nin birinci sayfasında çıkan bir haberde, Amerikan yönetimi tarafından yaptırımlar kapsamına alınmış bu şirketin, uçakları için yedek parça ve diğer aletleri Türk şirketleri aracılığıyla edindiği ileri sürülüyor. Yani bir yaptırım delme iddiası daha yapılıyor ve bu bağlamda yasal adımlar atılmasına hazırlanıldığı söyleniyor. Konuyu sorduğum Amerikan kaynakları, bu gelişmenin olabileceğinin Amerikalı yetkililer tarafından Türk yetkililere söylenmiş olduğunu iddia ettiler. Dört ayrı konuda yaptırım olasılığı bulunduğunu, bunlardan birinin de Mahan Air şirketiyle ilgili olduğunu söyledikleri öne sürülüyor.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close