43 Filistinli öldürüldü, ABD’ye duaya devam edin…

Amerika’ya dua eden siyasal İslamcılar şimdi rol icabı kınama yapacaklar, kahrolsun Siyonizm ve Amerika diyecekler…Daha dün Suriye’yi bombalayan ABD askerlerine dua ediyorlardı, diğer yandan İsrail’in üstün hizmet madalyasını gururla taşıyorlardı, Türk askerinin başına çuval geçirenlere kırmızı halı serip, müzik notasımı verelim diye dalga geçiyorlardı….

Şimdi dua etmeye devam edin Katil Amerika ve işbirlikçilerine… Bol bol dua edin görülüyor ki tanrılarımız bile farklı sizinle…..

Onlarca Filistinli öldürüldü
ABD’nin Kudüs büyükelçiliğinin resmen açılmasının hemen öncesinde Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas, Arap Birliği’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. İsrail, Kudüs kararını protesto eden 43 Filistinli’yi öldürdü.

ABD Başkanı Donald Trump Aralık ayında açıkladığı kararının ardından bugün ABD’nin İsrail Büyükelçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e resmen taşındı. Yeni büyükelçiliğin açılış töreni öncesinde kentte gergin bekleyiş sürerken, Gazze’de ise protestolar başlamış durumda. Gazze’deki protestolarda İsrail güçleri 43 Filistinliyi öldürdü, yaralı sayısı 1500’ü geçti. Açılış törenine Trump’ın damadı Jared Kushner ve kızı Ivanka Trump’ın da katıldı. Donald Trump ise törene telekonferans yoluyla katıldı.

ARAP BİRLİĞİ’NE ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan eden ABD Başkanı Donald Trump’ın Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı uyarınca bugün Kudüs büyükelçiliği, üst düzey bir ABD heyetinin katılımıyla resmen açıldı. Trump’ın kızı ve danışmanı İvanka Trump ile damadı ve başdanışmanı Jared Kusher’in de yer aldığı ABD heyeti dün Kudüs’e ulaşırken karara tepki gösteren Filistinliler de, protesto eylemlerine başladı. Açılışın 40’ı aşkın ülkede protesto edileceği de belirtiliyor.

ŞİDDET OLAYLARI

Filistinli medyaya göre, bu gece Doğu Kudüs’de Filistinlilerin yaşadığı bir mahallede bir grup İsraillinin en az 28 Arabaya saldırarak, evlerin duvarlarına spray ile ırkçı sloganlar yazdıkları kaydediliyor.

Bu arada, olağanüstü güvenlik önlemlerini alan İsrail ordusuna ait uçaklar, yüz binden fazla kişinin gösteri yapacağı belirtilen Gazze’ye havadan bildiri atmaya başladı. Haaretz gazetesine göre, bildirilerde Filistinlilerin Gazze sınırından uzak durmaları ve sınırda şiddet eylemlerinde bulunmamaları isteniyor.

Gazze’de iktidardaki Hamas’ın ise sosyal medya üzerinden Filistinlileri sınırda gösteri yapmaya cesaretlendirdiği belirtiliyor.

Ynet’e göre ise ABD Büyükelçiliği’nin açılışı öncesi, Yahudileri hedef alan şiddet olayları da meydana geldi. Doğu Kudüs’te Yahudilere ait bir eve molotof kokteyli atıldığı, olay sırasında evin yakınlarında bulunan bir polisin de yaralandığı bildirildi. Buna ek olarak bir trene taş atılırken, bazı Arabaların da lastiklerinin kesildiği kaydedildi.

TRUMP’IN KUDÜS KARARI AB’Yİ BÖLDÜ

AB ülkelerinden Macaristan, Romanya ve Çek Cumhuriyeti, ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği’nin açılış törenlerine katılırken, AB’den karara karşı çıkılan ortak bir açıklama yapılması da engelledi.

Euractiv’e göre, Macaristan, Romanya ve Çek Cumhuriyeti’nin İsrail’deki büyükelçileri, AB’nin diğer ülkelerinden farklı bir tutum takınarak dün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği dolayısıyla verdiği resepsiyona katıldı. İsrail’de diplomatik temsilciliği bulunan 86 ülkenin tümü resepsiyona davet edilirken, 33’ünün daveti kabul ettiğine dikkat çekildi.

AB’nin İsrail’deki Temsilciliği tarafından Twitter üzerinden yapılan son açıklamada da, AB’nin “Kudüs ile ilgili uluslararası konsensüse, Kudüs’ün nihai statüsü çözümleninceye kadar saygı göstereceği” belirtildi.

Trump’ın Kudüs kararının, AB’de yarattığı sarsıntı DW’de de haber oldu. DW, “AB’nin, İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşımaya hazırlanan ABD’nin hamlesine ortak tepkisi, üç ülkenin engeline takıldı” ifadelerini kullandı.

Birliğin plana karşı ortak açıklama yayınlama girişimine Romanya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’nin karşı çıktığı kaydedilerek, AB’nin açıklama taslağında da “AB devletlerinin büyükelçiliklerini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayacakları” ifadesinin yer aldığı belirtiliyor.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise, AB hükümet başkanlarının “iki devletli çözüme bağlılıklarını ifade eden açıklamayı reddettiklerini” duyurdu.

Odatv.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close