Konumunuz
Ana Sayfa > Dünya > EMEP: Kudüs provokasyonuna son verilmelidir!

EMEP: Kudüs provokasyonuna son verilmelidir!

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü tarafından Trump’ın Kudüs çıkışıyla ilgili yapılan açıklamada, bu hamlenin büyük bir provokasyon olduğu belirtildi.
EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan imzasıyla yayınlanan açıklamada; ABD’nin 1995 yılında aldığı “Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olduğuna dair karar”ı hayata geçiren Donald Trump’ın bu kararı ile bir çatışma sürecini başlatmak istediği vurgulandı.
“Bu büyük bir provokasyon girişimidir. Ortadoğu’da yeni çatışmaların başlamasına neden olacaktır. Trump, bu kararı ile böyle bir çatışma sürecini başlatmak istemektedir” denilen açıklamanın devamı şöyle:
 
‘EMPERYALİST GÜÇLER ORTADOĞU’DAN ELİNİ ÇEKMELİDİR’
“Trump, bu kararı ile hem iç politikada kendini güçlendirmeyi hedefliyor; hem de ABD, İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan ittifakı ile Ortadoğu’da Rusya ve İran etkinliğine karşı yeni bir süreç başlatmak istiyor. Fakat, barış sürecinin yeniden başlayabilmesi için öncelikle ABD-İsrail provokasyonunun sona erdirilmesi, İsrail’in yeni yerleşim yerleri açma politikasına son vermesi, işgal ettiği toprakları terk etmesi ve Filistin’den sürülen Filistinlilerin ülkelerine dönebilmesi gereklidir. Ortadoğu’da zaten bir savaş ortamı mevcutken, yeni çatışma konularını gündeme getirmek Ortadoğu ve Dünya halklarının yararına değildir. ABD ve tüm emperyalist güçler Ortadoğu’dan derhal elini çekmelidir.”
 
‘EMPERYALİZM VE SİYONİZMLE LAFLA MÜCADELE EDİLMEZ’
“Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümet; Trump’ın çıkışını fırsata çevirme peşindedir. İçerideki sıkışmışlığın üstünü örtmekte, ırkçı ve gerici politikasına alet etmektedir. Sorun dinler ve mezhepler sorunu olarak ele alınamaz. Sorunu üreten emperyalistler ve onların işbirlikçilerinin politikalarıdır. Amerikan emperyalizmi ve İsrail Siyonizm’i ile lafla mücadele edilemez. Açık ve gizli bütün askeri ve ekonomik anlaşmalar başta olmak üzere, bütün ikili anlaşmalar iptal edilmelidir. Bu yapılmadan sonuç alıcı hiçbir adımı atmak mümkün değildir.

Emek Partisi olarak, Mazlum Filistin Halkını tüm gücümüzle destekliyoruz. Bütün işçi ve emekçileri Filistin halkının haklı davasını desteklemeye çağırıyoruz.”

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close