Konumunuz
Ana Sayfa > Gündem > Kongreye Haydar Akar’ın Konuşması damgasını vurdu….

Kongreye Haydar Akar’ın Konuşması damgasını vurdu….

 

CHP Körfez İlçede bugün gerçekleştirilen iki adaylı kongresinde, adaylardan Gülseren Solmaz Altunal yaptığı yenilgiyi kabullenmiş konuşmayla, seçimi kaybetti diye düşünüyorum.

Katılım ve ilgi bugünkü koşullara göre çok iyiydi. Heyecan vardı ve konuşmacıları insanlar ilgiyle dinledi.

 

Sonuç 136-75 ve Solmaz hatırı sayılır bir oy aldı.

Daha yapıcı ve kucaklayıcı bir tavır içerisinde olsaydı ve çalışmalarını bu düzlemde yürütseydi kazanma şansı vardı.

Ama iddialarını İl Başkanlığı katında resmen müracaat yoluyla yapsaydı, eğer bu yapılan işin nedenini sorsaydı makul ve açıklayıcı bir cevap alırdı.

 

Solmaz’ın bu tutumu şık olmamıştır. Kaldı ki İl yönetiminde  ona açık destek veren isimler varken bu usülsüzlük başvurusunun ciddiye alınmaması imkansızdır.

Partinin kongresinde böyle çamur atarak ben yenildiğimi biliyorum ama, Kaçar’ada verebileceğim en ağır zararı vererek kaybedeyim diye düşündüğünü gördüm diyebilirim.

Ve belki çok daha yüksek alacağı oyu düşürmüş oldu. 

 

Solmaz’ın kaybının en büyük nedenlerinden biride şuydu, Mehmet Kaçar açıkladı.

Partiyi sadece kongre zamanlarında hatırlayan, çalışmalara katılmayan ve özellikle Türkiye için hayati bir önem taşıyan referandumda hiç ortalarda gözükmeyenlerin sadece makam dağıtılırken ortaya çıkmaları onlara elbette seçim kazandırmaz.

Mehmet Kaçar konuşmasında geçin bunları ama Gülseren benim kardeşimdir, bacımdır, bundan sonraki süreçte herkese ihtiyacımız var diyerek ona parti çalışmalarına katılması için davet etti.

Mehmet Kaçar olgunlukla karşıladığı suçlamalara cevabı geçin onları oldu.

 

Kaçar’ın karşısında ciddi bir muhalefet olduğunu, muhalefetin aldığı 75 oy göstermiştir.

Bundan sonraki süreçte Kaçar bunu göz önüne alarak çalışmalarını şekillendirmeli ve daha toparlayıcı bir politika geliştirmelidir.

 

Kongreye sonradan katılan İl Başkanı ve vekiller yaptıkları konuşmalarda memleketin çok zor bir sınavdan geçtiğini ve birlikte olmak zorunda olduğumuzu, hayır cephesi ve bileşenlerinin Diktatörlüğe giden yolun önüne geçebilecek direnişin temelini oluşturacağını, giderek sertleşen yöntemlerle varlığını sürdürmek için her türlü yola başvuracaklarını bunun karşılığında ise bizim bir arada olmak ve omuz omuza mücadele etmemiz gerektiğini anlattılar.

İl Başkanı Sarıbay partinin ağabeyi olarak ve özelliğini öne çıkaran bir konuşma ile İlçe Başkanlarına sorunsuz ilçeler istiyorum dediğini anlattı. Her zaman yapıcı bir siyaset izleyen Sarıbay’ın da en büyük endişesi memleketti.

 

Haydar Akar’ın konuşması son derece dolu ve iddialıydı. 

Sol yapıdan gelen insanlar olarak bizleri basit konuşmalar etkilemez, ama bu konuşmanın beni etkilediğini rahatlıkla söyleyebilirim.

İşte bu diyebileceğim, iddiayı ve direnişin niteliğini tarifleyen bir manifesto dinledim. İnsanlara coşku ve umut verdi, en önemlisi samimiyetle bunları ifade ettiğini gördüm.

 

Kocaeli Büyükşehir için aday aramamıza gerek olmadığını Haydar Akar’ın bu işi çok rahatlıkla başarabileceğini düşünüyorum.

 

Bir tarafa AKP’nin aday olabilecek isimlerini koy, diğer tarafına da Haydar Akar’ı, cidden söylüyorum hepsinin toplamı Akarın binde biri etmez.

***

Kongrenin başında Kocaeli Demokrasi Girişimi adına konuşan Bekir Yurdagül,

Ekmeleddin olayını, dokunulmazlıkların kaldırılmasının sonuçlarını ve savaş tezkerelerine verilen desteğin tartışılması gerektiğini söyledi.

Evet buralarda hata yapılmıştır ama bunları tartışacak kadar zamanımız kaldığını düşünmüyorum. Bu tartışmalarla vakit kaybedecek günde değiliz.

Ülke hızla Diktatörlük yolunda ilerlerken dünü değil, “yarın ne yapacağız” sorusunu cevaplamak ve reel çözümler üretmek gerekiyor…

**

 

 

Tahsin Tarhan ise giderek çöken ve sertleşen iktidarın Türkiyeyi sürüklediği uçurumdan, ancak hep birlikte örgütleri yenileyerek ve kongreler bittiğinde sokağa inerek kurtulabileceğimizi anlattı.

İktidar yukarıdan aşağıya yolsuzluk batağına batmıştır. İktidar yolunda yerel seçimlerde başarılı olmakla başlayacak süreç halkın iktidarı yolunu açacaktır.

Bundan sonra sokağa her zamankinden daha fazla önem vermek gerektiğini vurgulayan Tarhan’ın konuşması da oldukça etkiliydi ve salonda karşılık buldu…

Hikmet Erenkaya, Fikret Toker, Fahri Örengül’de kogreye katılanlar arasındaydı…

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close