Konumunuz
Ana Sayfa > Köşe Yazarları > Bedriye Yıldızeli > CENNET, CEHENNEM…

CENNET, CEHENNEM…

 

Uluslararası Gazetecilik Organizasyonu toplanıp zenginlerin sığındığı vergi cenneti ile ilgili sızan belgeleri deşifre etmeye koyuldu. “ParadisePapers” (Cennet Belgeleri) adı verilen kayıtların içinden pek çok kapitalistin yanı sıra politikacılar ve yakınları çıktı.

Türkiye’den de pek çok tanıdık isim var belgelerde. Binali Yıldırım ve akrabaları, Berat Albayrak ve saz arkadaşları, AKP’nin inayetiyle ihaleler alıp para kasasını büyüten sermayedarlar bunların arasında. Başbakan Yıldırım’ın oğulları, vergi cenneti Malta’da.

Gemiler, yatlar, bol sıfırlı hesaplar Malta adasının kıyısındaki offshore bankalarda boylu boyunca uzanıyor. Usulsüzlik mü var? Hayır. Ama vergi avantajı var, ahlaksızlık var. İşçiden, emekçiden aldığı vergiyi kendisi vermemek için para cennetleri arasında dolaşıp duruyor muktedirlerimiz.

Sınırsız kazançlarına yeni kazançlar katmak için her türlü ahlak ve vicdan ölçüsünü yıkıp geçen icraatlar bunlar.

Bu arada başka bir skandal patlak verdi. Yoksul emekçi çocuklarını Ortadoğu bataklığına sürüklemek için sabah akşam kahramanlık nutukları atanların askerden kaçmanın bir yolunu bulduğu anlaşıldı.

Milli Savunma Bakanının verdiği bilgilere göre son 2.5 yılda 155 bin kişi askere gitmemek için çürük raporu aldı. Askeri hastanelerin KHK ile Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi ile de bu yol sonuna kadar açılmış oldu.

Çürük raporu alanların ekseriyeti ise “bedel”ini ödeyip kurtulmuş zaten. Her şey o eski türküdeki gibi gelişiyor ülkede; zenginimiz bedel verir askerimiz fakirdendir.

Binlerce madencinin madenleri özelleştirilmesin diye madenden çıkmama eylemi yaptığı günlerde yaşandı bunlar. AKP memuru sarı sendika başkanı Ankara’dan koşup geldi, madencileri ikna etti.

Ama para lazım hırslı siyasetçiye, hırsız sermayedara. İşçiyi cehenneme gönderirken kendilerini vergi cennetine atıyorlar o nedenle.

Ama artık bunun böyle gitmeyeceği, gidemeyeceği belli. Bu pisliği ancak sosyalizm temizler!

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close