Konumunuz
Ana Sayfa > Gündem > Bir erkek ağladığında herkes susar çünkü….

Bir erkek ağladığında herkes susar çünkü….

 

Küçük Bir iç döküş (Yine Tabi iyi yazan üstatlardan özür dileyerek)

Hep kadının ezildiğine dikkat çekmeye çalıştım hayatım boyunca; ama unutulmaması gereken bir durum daha söz konusudur. Sadece kadına haksızlık yapılmıyor.

Bir erkek ağladığında herkes susar çünkü olmaması gereken bir durumla karşılaşmışlar gibi tepki verirler. Erkek olmaları, ağlayamayacakları anlamına gelmez.

Bu yüzden ‘erkekler ağlamaz’ şarkısından her zaman nefret etmişimdir. Toplumda kadın ne kadar hakir görülüyorsa erkek de bir o kadar manasızca yüceltilir.

Duyguları yokmuş gibi davranılır. Sırtına sorumluluk yüklenir. Bir erkeğin ev işlerinde kadına yardım etmesine, eşini sevip izin istemesine, hanım köylülük deyip alay eden bir kesim vardır.

Türlü yakıştırmalarla doğruyu yanlışmış gibi gösterme durumu mevcut. Bir erkeğin sırtına toplum çok büyük bir baskı uygular. Sen erkeksin yaparsın, sen erkeksin ağlamazsın, sen erkeksin evin direğisin, sen erkeksin derdini paylaşma, güçsüz olma, evi geçindir, karına çocuğuna sahip çık gibi tüm bu baskıların acısı da kadından çıkar.

Erkek kendine otoriter olduğunu kanıtlamak ister. Bunu yapamayan erkek yani para kazanıp söz sahibi olamayan erkek de dayakla bunu gösterir. Üstün olduğunu gücünün yettiğini göstermeye çalışır. Ne büyük acizlik! Kadına vurur hak etti der.

Ezer, aşağılar böyle olması gerekiyormuş gibi gösterir. Kendini kendine kanıtlayabilmek için çabalar ama çok yanlış işlerde uğraşır.(her erkek için geçerli değil bu) 


Diyeceğim şudur ki elbette bir erkek ve kadın denk değilizdir.

Fiziksel anlamda elbette. Çünkü iki zıt cinsiyettir. Ama bu eşit olmadıkları anlamına gelmez.

Eşitiz arkadaşlar. Ben kadınların okumaları, kendilerini korumaları gerektiğine inanıyorum.

Kendini ezdiren bir kadına kimse yardımcı olamaz. Benim gibi düşünen insanların artacağına inanıyorum. Bir gün herkes sözde değil de gerçekten eşit olduğunu kavrayacaktır. O günü yakında görebilmek umuduyla…

İyi hafta sonları

Umutla gelecek güzel günlere merhaba….

Mehtap çetin….

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close