Konumunuz
Ana Sayfa > Köşe Yazarları > Atilla Yüceak > Nuriye ve Semih’e KESK sahip çıkmıyor !

Nuriye ve Semih’e KESK sahip çıkmıyor !

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), açlık grevindeki tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın duruşmasına gözlemci göndermesi için Avrupa’ya çağrı yaptı.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça:

Yüksel caddesi İnsan hakları anıtı KESK genel merkezine 300-400 mt. uzaklıkta. Ne yazık ki bu güne kadar bir kez 5 dk. uğrayıp hemen tüymüşlerdir.

OHAL KHK’sıyla işlerinden ihraç edildikten sonra açlık grevine başlayan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, grevlerinin 76’ncı gününde tutuklanmıştı

İkili 225 gündür açlık grevinde.

‘AB kaygılarını dile getirmeli’

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini imzalı mektubunu Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) paylaştı.

Mektupta, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından çok sayıda kamu çalışanının işinden ihraç edildiği, çoğu ihracın keyfi ve kanıtlanamayan ithamlara dayanarak yapıldığı, ihraç edilenlerin büyük bölümünün herhangi bir geliri olmadığı, sosyal haklarının büyük kısmını yitirdikleri ve çok ağır koşullarda yaşadıkları belirtildi.

KESK’e bağlı Eğitim-Sen üyesi oldukları kaydedilen Gülmen ve Özakça’nın avukatlarının ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla tutuklandığının hatırlatıldığı mektupta, Avrupa Birliği’nin (AB) ve üye devletlerinin ‘keyfi ihraçlar ve yetersiz hukuki süreçle’ ilgili kaygılarını dile getirmesinin son derece önemli olduğu belirtilerek “Sizden bu ihraç edilmiş çalışanların ve sendika üyelerinin Ankara’daki duruşmasına katılmak üzere gözlemci göndermenizi istiyoruz” dendi.

Mektuba şöyle devam edildi: “Adil ve tarafsız yargılama garanti edilmiyor. AB delegasyonunun ve üye devletlerin elçiliklerinin bu yargılamaların duruşmalarına katılımı geçmişte olumlu sonuçlar doğurdu. Böylesi heyetler AB’nin adil, tarafsız yargılama ve insan hakları konularını takip ettiğini gösteriyor.”

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

Top