Konumunuz
Ana Sayfa > Kent > Akmeşe muhtarları Nevzat Doğandan aldıkları cesaretle direniyorlar.

Akmeşe muhtarları Nevzat Doğandan aldıkları cesaretle direniyorlar. 

 Muhtarlar kamuya ait hizmetlerin en alt birimidir ve Türkiye Cumhuriyetinin mahalledeki temsilcileridir. Bazı muhtarlar tanımasa da doğrusu budur. yani AKP’nin veya Erdoğan’ın muhtarı değil, devletin yani TC’nin muhtarlarıdır.

İlimizde bildiğimiz iki muhtarlık var ki, AKP iktidarının belediyesinin yaptırdığı köy konağında TC ibaresini kasten asmıyor ve uyarılarımıza rağmen hiç bir düzeltme de yapmıyor….

Evet Sarıbay  Cumhuriyet muhtarlarına seslenirken, bu hangi Cumhuriyete ait olduğu belli olmayan muhtarlıklar hakkında suç duyurusu yapıp yapmayacağını merak ediyoruz…

Muhtarlar TC ibaresini, TC kanunlarına göre takmak zorundalar.

Akmeşe muhtarları Nevzat Doğandan aldıkları cesaretle direniyorlar.

Resmi yazılar olduğu halde takmamalarını da Cumhuriyet’e ihanet olarak değerlendiriyoruz.

İl Başkanı Sarıbay’ın bu konuya eğileceğini ve kendi eliyle tarihsel misyonu gereği bu konuda gereken muhtarlıklara TC ibaresini takacağına inanıyorum.

 

Sarıbay’ın muhtarlar ile ilgili mesajı ise şöyle


 

Sarıbay, “Muhtarlarımız görevlerini sabır ve fedakarlıkla yapıyor”

CHP Kocaeli İl Başkanı Av. M. Cengiz Sarıbay 19 Ekim Muhtarlar Günü vesilesiyle yayımladığı kutlama mesajında “Kültürümüzün, toplumsal yaşamımızın yapı taşlarından biri olan ve demokrasinin yereldeki en köklü örneğini temsil eden muhtarlarımız, görev yaptıkları mahallede veya köyde devletle halk arasında köprü vazifesini fedakârlık ve sabırla yürütmektedirler. Mahalle ve köylerin sorunlarını çözüme kavuşturmakta, kamu bürokrasisinin en önemli çözüm ortağı olan muhtarlarımız, bu önemli işlevi nedeniyle bir yanıyla halkı diğer yanıyla da devleti temsil sorumluluğunu üstlenmiştir” dedi.

MUHTARLARIMIZIN ALANI DARALTILIYOR

Nasıl siyasi partilerimiz demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarıysa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’Muhtar demokrasinin temel taşıdır” diyen Sarıbay; “ Ancak yerel yönetimlerin en küçük birim olan muhtarların hizmet edebilirlik alanı her geçen gün daha da daraltıldığı görülmektedir. Mahalle, politik temsiliyete dayalı bir yönetim yapısı içinde değil, ortak yaşam algısının, bir arada yaşamanın gerektirdiği öz saygı, hak ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesine dönük bir kamusal alan olarak yapılandırılmalıdır. Muhtarlarımız ne yazık ki birçok sorunla boğuşmak zorunda kalmaktadır. Köy sayısının azaltılması, kentlerde belediyelerin ön plana çıkartılıp muhtarlıkların ikinci plana itilmesi, muhtarlıkların mali yönden yoksun bırakılması ve muhtar özlük haklarının iyileştirilmesi talebinin iktidar tarafından geri çevrilmesi sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getirmektedir” diye konuştu.

HALKIN GERÇEK TEMSİLCİLERİ

CHP’nin muhtarların özlük hakları ve çalışma koşullarıyla ilgili bakış açısının gayet net olduğunu ifade eden Sarıbay; “Saray zihniyeti karşısında, onları mahallelerimizde, köylerimizde yaşayan halkın gerçek temsilcileri, yerel yönetimlerin kurucu unsurları olarak görüyor ve Muhtarlarımızın temsil alanında karşı karşıya kaldıkları belirsizlikleri ortadan kaldıracak, özlük haklarını ve çalışma koşullarını iyileştirecek düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmek en önemli hedeflerimiz arasında yer aldığını bir kez daha ifade ediyoruz. Zor koşullarda ve siyasi baskı altında temsil ettiği halk ve kamu otoritesi için güçlü bir inançla, kararlılıkla ve fedakârca görev yürüten muhtarlarımıza şükranlarımı sunuyor, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

 

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

Top