Konumunuz
Ana Sayfa > Dünya > “Başlarına çuval geçirilip kelepçelendiler.

“Başlarına çuval geçirilip kelepçelendiler. 

  


 

 

Başlarına çuval geçirilip gözaltına alındılar…

Türkiye getirmek için özel uçak gönderdi

Pakistan’ın FETÖ’cü olduğu belirtilen PakTürk Okulları zincirinin müdürü Mesut Kaçmaz’ı eşi ve iki çocuğuyla birlikte cumartesi günü Türkiye’ye sınır dışı ettiği ortaya çıktı. Başlarına çuval geçirilerek gözaltına alınan aile için 17 gün sonra Türkiye’nin, özel bir uçak yolladığı iddia edildi

Pakistan medyasında PakTürk Okulları zincirinin müdürü MesutKaçmaz’ın ailesiyle birlikte 27 Eylül’de Lahor’da gözaltına alındığına dair haberler çıkmıştı.

“Başlarına çuval geçirilip kelepçelendiler. 17 gün bir odada tutuldular”

Pakistan İnsan Hakları Komisyonu yaptığı açıklamada, aralarında kadınların da bulunduğu sivil polisin düzenlediği baskında aile üyelerinin başlarına çuval geçirildiği, ellerinin kelepçelendiği ve bir araçla götürüldüğünü belirtmişti. Al Jazeera’da yer alan habere göre Kaçmaz ailesinin kızları İslamabad’a getirilmeden önce 17 gün boyunca bir odada tutulduklarını söyledi.

 “Gözleri bağlanarak uçağa bindirildiler”

Reuters ajansına konuşan PakTurk okullarının eski çalışanlarından biri, “Kızları bizi aradı, bugün sınırdışı edilmişler, anne ve babaları Ankara’da sorguya alınmış, sonra cezaevine yollanmaları bekleniyor” dedi. Reuters ajansına konuşan Pakistan hükümetinden bir yetkili de, “Türk aile bir grup güvenlik gücü tarafından gözaltına alındı. Cumartesi günü, Türk hükümetinin İslamabad’a yolladığı özel bir uçakla sınır dışı edildiler” dedi. Başka bir kaynak ise şüphelilerin gözleri bağlanarak uçağa bindirildiğini söyledi.

FETÖ’cü olduğu iddia edilen aile için Türkiye özel uçak gönderdi 

Al Jazeera’ya konuşan Mehmet Ali isimli bir PakTürk çalışanı, “İslamabad havalimanında Türk polisine teslim edilmişler. Üzeri işaretsiz, orta büyüklükte, lüks ve boş bir uçakla götürülmüşler” diye konuştu.

AFP Ajansı’na, Kaçmaz’ın 14 ve 10 yaşlarındaki kızlarıyla telefonda konuştuğunu belirten bir kaynak, ailenin İstanbul’a vardığını, kızların yakınlarına teslim edildiğini fakat Mesut Kaçmaz ile eşinin gözaltında olduğunu söyledi.

Ailenin avukatı: Yüksek mahkemenin kararı beklenmeden sınırdışı edildiler 

Ailenin avukatı Usama Malik, Lahor Yüksek Mahkemesi’nin, henüz beklemede olan talep sonuçlanmadan herhangi bir eylemde bulunulmaması kararına rağmen Kaçmaz ailesinin sınır dışı edildiğini savundu. Kaçmaz ailesinin Kasım 2018’e kadar geçerli olmak üzere BM Yüksek Mülteciler Komiserliği’nden sığınma sertifikası olduğu da kaydedildi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

Top