Konumunuz
Ana Sayfa > Eğitim > Aileler, laik eğitim için toplanıyor/medrese eğitimine hayır

Aileler, laik eğitim için toplanıyor/medrese eğitimine hayır


 

 

 


 Bilimsel eğitimden uzaklaşarak, çocukları kör, sağır ve cahil birer AKP askeri yapmak için, gerici, bağnaz bir toplum yaratmak için, Cumhuriyet ve Atatürk’e ait değerleri birer, birer yok eden iktidarın dayatması olarak yapılandırılan okullar çocuklara hiç bir şey veremez.

Diploma derseniz onlardan olmayanlara zaten iş yok ve diploma gerekmiyor. Okullar sadece oradaki AKP temsilcilerinin, cemaat temsilcilerinin referans kurumu olarak değerlendiriliyor.

Bu kadar bariz bir şekilde saldırdıkları Cumhuriyet değerlerini, önümüzdeki süreçte tamamen kaldıracaklar. Esamesini daha duyamayacağız.

Bu kara bir karşı devrimdir.

 


Medrese gibi imam hatip lisesi

İzmir’de bir imam hatip ortaokulunda öğrenciler okula ayakkabılarıyla giremiyor. Okulun, cuma günleri ‘mübarek’ gün olduğu için eğitim vermediği de iddia ediliyor.

İzmir’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulda fiili medrese eğitimine geçildi. Karabağlar Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda öğrenciler okula ayakkabılarını çıkarmadan giremiyor. Fiziki yapının okuldan çok camiye dönüştürüldüğü okulda kitaplık yok, ayakkabılıklar var. Girişte ayakkabılarını dolaplara bırakan öğrenciler, terlik ya da çoraplarla öğrenim görüyor. Üstelik okulda Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) haftalık öğrenim programının da kenara bırakıldığı iddia ediliyor. “Cuma günü” eğitime ara verilirken, o günkü eğitimlerin cumartesi günü öğrencilere aktarıldığı ileri sürülüyor.

Gayri resmi bir ‘abi’ var

Okulun, modern Türkiye Cumhuriyeti’nde ortaçağ medrese eğitimi veren bir kuruma dönüştüğünü kaydeden Eğitim-İş İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Adem Yıldırım, yapılan uygulamaların “temizlik” ya da “hijyen” bahaneleriyle savunulamayacağını söyledi. Yıldırım, okuldaki uygulamaları şöyle aktardı: “Okulda tam bir medrese uygulaması yapılıyor. Temizlik, hijyen adı altında çocukların ayakkabıyla okula girmesine izin verilmiyor. Okul zaten fiziki olarak daha çok Kuran kursuna benziyor. İçi de eğitim kurumundan ziyade camiyi andırıyor. Çocuklar, okulda terliklerle, çoraplarla geziyor. Burada tam bir medrese eğitimi veriliyor. Cumhuriyet Türkiyesi’nde, ortaçağ eğitim sisteminin kalıntılarını görüyoruz, yaşıyoruz. Okulda, Milli Eğitim Temel Kanunu açık açık çiğneniyor.” Fethullah Gülen’in zamanında önemli duraklarından da birisi olan Kestanepazarı’ndaki uygulamaların okulları medreseye çevirme amacının somut bir örneği olduğunu kaydeden Yıldırım, “Okulu yaptığımız cuma günü ziyaretinde ders saati olmasına rağmen okulun tatil edildiğini, uzak yerlerden gelen öğrencilerin evlerine cuma gününden gönderildiğini gördük. Bunun yerine cumartesi günleri ders yapılıyormuş. Mesai saati olmasına karşın okulda yönetici ve öğretmen yoktu. Pansiyonlu okul olmamasına karşın 3. kat ranzalarla yatakhaneye çevrilmiş durumda. Bir üniversite öğrencisi ‘abi’ okulda belletmen öğretmen olarak gayri resmi bir şekilde görev yapıyor. ‘Erkek imam hatip okulu’ ibaresi olmamasına rağmen yalnızca erkek öğrenciler eğitim görüyor” diye konuştu.

Yargıya taşınacak

Yıldırım, “Bu tehlikeli anlayışın yaygınlaşarak ileride önü alınmaz ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacağı açıktır. Okullarımızda kızlı erkekli sınıfları ayıran, devlet okullarını medrese mantığıyla yönetme anlayışını kabul etmiyoruz. Bu ve benzeri yasadışı uygulamalara asla geçit vermeyeceğimiz, her fırsatta bunu deşifre edeceğiz. Bu uygulamalara izin veren yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve süreci yakından takip edeceğiz” dedi.


Aileler, laik eğitim için toplanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredatı ve dini vakıflarla yapılan protokollerin ardından öğrenci velileri okullara sahip çıkmak için harekete geçti. Aileler okullarda Ekim ayı sonuna kadar seçimle belirlenecek Okul Aile Birlikleri için bir araya gelerek, çocukları için mücadeleye başlamaya hazırlanıyor. “Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi”, velileri okul aile birlikleri konusunda bilgilendirmek için hazırladığı “Veli El Kitabı”nda okullardaki tarikatlere karşı uyarılarda bulundu, velilerin neler yapması gerektiğini sıraladı.
Öğrenci velileri, MEB’in dini motiflerle şekillendirdiği yeni eğitim öğretim programları ve çocuklarının izin alınmadan dini vakıf etkinliklerine götürülmelerine karşı çareyi okul aile birliği formülünde buldu. Geçmiş yıllarda veli toplantılarına bile gitmeyi zor bir uğraş olarak gören öğrenci aileleri, artık Türkiye’nin dört bir yanında okullarda çocuklarının eğitimlerinde söz sahibi olabilmek, okullardaki eğitim kalitesini yükseltebilmek ve denetleyebilmek için okullarda söz sahibi olmak istiyor. Her yıl eğitim öğretim dönemi başlangıcından itibaren toplantılara başlayan okul aile birlikleri için seçim süreci Ekim ayının sonunda tamamlanacak.
Yönetmelikte geniş yetki
Okul Aile Birliği yönetmeliğine göre velilerin okulların şekillenmesinde geniş yetkileri bulunuyor.Bakanlığın velilere tanıdığı yetkiler şöyle:
“Okulun amaç ve hedeflerinin gerçekleştirilmesine, eğitimde kalite ve başarı için okulun stratejik plan çalışmalarına ve uygulamasına destek olmak, eğitimde fırsat eşitliğine imkan vermek ve öğretmenler kurulunca alınan kararların uygulanmasını desteklemek amacıyla velilerle iş birliği yapmak.
Okul yönetimince planlanan kurs, sınav, seminer, müzik, tiyatro, spor, sanat, gezi, kermes ve benzeri eğitim faaliyetlerinin düzenlenmesine katkı sağlamak. Öğretim faaliyetleri dışındaki zamanlarda okulun derslik, spor salonu, kütüphane, laboratuvar ve atölyeleri gibi eğitim ortamlarının değerlendirilmesine katkı sağlamak.
Milli bayramlar, belirli gün ve haftalar ile kültürel yarışmaların düzenlenmesi giderlerine katkıda bulunmak. Okula yapılan sosyal, kültürel etkinlikler ve kampanyalar düzenlemek, şartlı bağışları amacına uygun olarak kullanmak. Eğitim ve öğretimle ilgili kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapmak” maddeleri yer alıyor.
‘Ciddi adımlar atılabiliyor’
Okul Aile Birlikleri’nin önemine dikkat çeken Veli-Der Başkanı İlknur Kaya Bahadır, “Okul aile birliği okula sahip çıkmanın ilk adımı. Velileri teşvik ediyoruz. Seçimler bittikten sonra da bütün okullarda seçilmiş okul aile birliklerini derneğimize davet ederek eğitimler yapıyoruz. Yönetmeliğe göre okulun yönetiminde de söz sahibi olunabiliyor. Önceden aile birlikleri dini vakıfların etkinliklerini daha çok engelleyebiliyordu. Engellemeyi ortadan kaldırabilmek için protokoller yapıldı. Sosyal faliyetler yönetmeliğime göre bu faaliyetlere şerh koyma hakkı var. Dini vakıfların okul içi ve dışı faliyetlerine ailelerin onayı olmaksızın götürülmelerini engellemek için çok ciddi adımlar atılabiliyor” dedi.

Velilere el kitabı

‘Tarikatlere karşı dikkatli olalım’
Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, okullara sahip çıkabilmek amacıyla velileri bilgilendirmek için “Veli El Kitabı” hazırladı. “Böyle eğitim olmaz. Böyle müfredat olmaz” denilen kitapçıkta, velilerin okul aile birliklerinde yer almaları için çağrıda bulunularak, seçmeli dersler, cemaatlerle imzalanan protokoller kapsamında yapılan seminerler, ders kitapları ve sosyal etkinliklere ilişkin uyarılar yer aldı. Kitapçıktaki, “Tarikatlere karşı dikkatli olalım” başlığı altında “Okulumuzda Ensar, TÜRGEV, İlim Yayma Cemiyeti, İHH, Eğitim Bir Sen gibi adlarda çeşitli dernek, sendika ve vakıf, seminerler, projeler, geziler gerçekleştirecek. Eğer çocuğumuzun aldatanlardan-aldatılanlardan olmasını istemiyorsak cemaatlerin ve tarikatların okullarda bu etkinlikleri yapmasına, dini istismar etmelerine izin vermeyelim” denildi. Ayrıca velilerden izin belgesi istenmesi gerektiği bilgisi verilen ve okullara iletilmesi gereken bir dilekçe örneğinin de yer aldığı kitapçıkta “Cemaatlerle ve tarikatlarla ilişkisi olan etkinliklerin içeriğini, izinlerini inceleyelim. Okulda yapılacak hiçbir etkinliğe çocuğumuzu bilgi olmadan, izinsiz göndermeyelim. Bu konuda okula dilekçe verebiliriz. Eğer bize rağmen yapılıyorsa çocuğumuzu bu etkinliklere asla göndermeyelim. Okulumuzda yapılan bu etkinlikleri kimin yaptığını öğrenelim, etkinliklerin bilgisini paylaşalım” uyarısı yer aldı.
Hareket’in veli toplantısı 
Bu kapsamda velileri bilgilendirmek için İstanbul’da ilçelerde toplantılar düzenlemeye devam eden Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi, Ankara’da yarın 14.30’da  ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisleri’nde hukukçu ve öğretmenlerin katılımıyla veli bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

 

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

Top