Konumunuz
Ana Sayfa > Kent > Kentini, doğasını ve insanını seven bir Belediye Başkanı bunları yapmaz….

Kentini, doğasını ve insanını seven bir Belediye Başkanı bunları yapmaz…. 

 


 

 

 

Aslında yıllardır kentin kanayan yarası durumunda olan ve AKP iktidarı işbaşına geldiği günden bu yana tek bir çivi dahi çakılmayan Marina ve Balıkçı barınağı bakımsızlıktan ve ilgisizlikten viran hale gelmiş durumda.

Denizin hali ise içler acısı…Her gördüğümde utanç duyuyorum ve Marmara denizinden özür diliyorum…

 

 

Tebrikler size büyük Başkanlar, yönettiğiniz kent işte burada.

Esnafların ve balıkçıların kendi çabalarıyla dahi bir tadilat ve düzenleme yaptırmayan Belediye İzmit halkına da büyük kötülük etmektedir.

Yandaşlara tahsis ettikleri (kıyı kanunu gözetilmeden) hazineye ait kafe ve işletme alanları gün be gün büyürken her türlü desteği veren Belediye Marina esnafı ve Balıkçıları cezalandırmaktadır.

CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık komisyonu olarak hazırladığımız raporda bu konulara değindik.

 

İlave olarak şunları da söyleme istiyorum;

1-Yürüyüş yolundaki çevreye , insana zarar veren havayı kirleten süpürgeler..

Dün yürüyüş yolunda denk geldim ve çok rahatsız olduğum bir görüntü ve havaya saldığı siyah egzoz gazı ile yürüyen insanları adeta zehirleyen süpürgeler.

Sadece ben değil, yürüyüş yolunda yürüyen herkesin rahatsız olduğu bir durum.

2-Tramvay durakları insanlar camlı duraklarda güneşin altında resmen fırınlanıyor.

Sanıyorum 10 dakika bekledim ama öyle bir terledim ki, diğer bekleyen insanlara baktım aynı şekilde güneşin alnında pişiyorlar.

 

Yahu be adamlar cam durak yapıyorsunuz güneş direk insanlara vuruyor, pişiriyor ve hava sirkülasyonunu da kesmişsiniz.

Azıcık düşüncesi olan insan bu durakları böyle yapmaz, insanları güneşin altında pişirmez….

3- Yine tramvayda denk geldiğim dilenci.

Güvenlikçileriniz ve tramvaylarda kameralarınız var. Tramvay hareket ettikten sonra takma bacağını çıkararak dilenen vatandaş rahatsızlık veriyor.

Videosu mevcut ve dilenen vatandaşı afişe etmemek için koymuyorum.

Eğer toplum faydasına ve sağlığına faydalı işler yapmak istiyorsanız sesimize kulak verin.

Bizler bu eksikliklerin düzeltilmesini doğaya ve insana zarar verilmesinin önüne geçilmesini, kentin ranta kurban edilmemesini istiyoruz. 

 

Konu ile ilgili komisyonumuzun hazırladığı rapor ise şöyle;
Geçtiğimiz günlerde CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak, Avrupa Kenti İzmit’in, Marina ve balıkçı barınağını inceledik. Görüş ve önerilerimiz aşağıdadır.

Saygılarımızla,

CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu Adına,

Diş Hekimi Müzeyyen Topçu Tan

Marinaya ve balıkçı barınağına varabilmek için Mimar Sinan Üst Geçidi’nden karşıya geçtik. Deniz dolgusu yapılarak elde edilen şehiriçi otopark sorununu tam olmasa da geçici çözüm getiren otoparkı aşıp, deniz kıyısındaki kafeleri geçerek Marina’ya vardık.

 

Marinaya girerken, diğer kentlerde yaşanan duygunun aksine birden bire Beyoğlu’ndan çıkıp 50 yıl öncesi İstanbul’un kenar mahallelerinden birindeymişsiniz hissine kapılıyorsunuz. Zira yapıldığı günden bu yana bakım ve tamir görmemiş yollar, hemen girişte, kenarda denizin üzerinde yüzen ve kıyıya vurmuş çöpler, Belediyenin ne kadar ilgisiz olduğunun adeta kanıtı. “Çalışınca oluyor” dedikleri bu mudur?

 

Deniz kenarına vuran ölü denizanaları ve envai çeşit çöp çok çirkin görüntü sergiliyor. Çöpler, büyük ihtimalle gemilerden kıyıya vuran sintine atıkları ancak belediyenin denizdeki gemi ve tekneleri denetleyen bir uçağı olmasına rağmen bu uçağın atıkları atanları tespit etmemesi manidar!

 

Deniz o kadar kirli görünüyor ki, sahile vuran denizanalarının ölmesi gayet normal. Bu arada burnumuzu tıkamamıza neden olacak  kadar pis bir koku da cabası…

İlgisiz ve bakımsız olan marinada konuştuğumuz esnaflar da durumdan oldukça şikayetçiler.

Bakımsız olan marinadan sonra balıkçı barınağının manzarası daha da vahim! Çekek yerleri daraltılmış, daha fazla yer çıkartmak için kayıklar sıkış tepiş bir halde. Yine bakımsız derme çatma mezbelelik bir görüntü. İstenmeyen üvey evlat oldukları her halinden belli olan ve bu her defasında analıkları tarafından başlarına kakılan öksüz çocuklar gibi…

 

 

Güzelim alanı derbeder bir biçimde kalmaya mahkum eden belediye, buraya da bir çivi dahi çakmamış hiç bir iyileştirme ve düzenleme yapmamış. Bugüne kadar vermedikleri elektrik ve suyu orada tekne bağlayan hatırlı kişilerin almaya başlaması söz konusu olunca herkese vermek zorunda kalmışlar. Tuvalet yok, kayıkçılara bıraksalar onlar yapacak ama onlara da izin verilmiyormuş…

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun buradaki esnaf ve balıkçılara bir garezi mi var acaba?

Kayıkçı ve balıkçılar kendi imkanlarıyla yaptıkları uyduruk malzeme dolapları ve uyduruk barakalarla zaman öldürüyor. Eğer çit çekmemiş olsalar, tamamen güvenliksiz bir yer olan barınaklar ve kayıklar sarhoşların, serkeşlerin yatakhanesi haline gelebilir. Burası en kısa zamanda mezbelelik olmaktan bir an önce kurtarılmalıdır.

 

İzmit’in tarihinde yeri olan bu barınak İzmit’le özdeşleşmiştir aslında. Eskiden aileler kayık kiralar ve sefa yaparlardı. Sanki şimdi kimse gelmesin diye kayıkçılar mağdur ediliyor, düzenleme ve hizmet yapılmadan kaderlerine terk ediliyor.

Bir tuvalet dahi yapmadığı barınakların 500 metre ilerisine yandaşlara verdiği kafeler ışıl ışıl göz alıcı renkleriyle para basarken, vatandaşın denizle bağlantısını kesen zihniyet, kıyıda dolaşarak hava almasını, balık tutmasını yani para ödemeden oradan faydalanmasını engelliyor.

 

 

Şirin, güzel barınaklarla denizle kentin buluşması denizin tam anlamıyla kent hayatının içinde olması çok büyük farklılıklar yaratacakken, sanki marifetmiş gibi kentten denizi koparıyorlar.

CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak yetkililere sesleniyoruz: Marina ve Balıkçı barınağı modernize edilmeli, fırtınadan korunmak için mendirek yapılmalı,  kente yakışır bir şekilde donatılmalı, balıkçı, kayıkçı, esnaf mağdur edilmeden vatandaşların gelebileceği, denizle buluşabileceği Avrupa Kenti İzmit’e yakışır bir hale getirilmelidir.Tabii bu düzenlemeler yapılırken, yandaşlara rant alanı yaratmaya çalışmadan, halkın ve esnafın çıkarlarına uygun davranılmalıdır. Hatta siz yapmayın bırakın onlar yapsınlar, siz altyapısını onların istedikleri gibi yapın yeter. İzmit’li denizle buluşmalıdır, engel olmayın hatta bir esnafın dediği  gibi gölge etmeyin yeter!

Kamuoyuna saygılarımızla,

CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

Top
Close