Konumunuz
Ana Sayfa > Köşe Yazarları > Bülent Karagöz > Kadının kutsallığı daha çok bekaretinde gizlenmiştir.

Kadının kutsallığı daha çok bekaretinde gizlenmiştir.  

Kızımın ‘Türkiye’de kadın olmak ama önce insan olmak’ adlı yazısını okuduktan sonra bu videoyu seyrettim ve bir yandan acımsı, bir yandan suçluluk, bir yandan öfke ile karmakarışık bir ruh haline girdim.

İnsanoğlu iki ayağının üzerine durmaya başladığı günden bu yana, doğurma özelliğinden dolayı ve doğan çocuklarla ilgilenecek olanın kendisi olmasından kaynaklı olarak kadın, hep geri hizmette kalmıştır.

Erkek savaşçı, avcı olurken, kadının üremek için çocuk doğuran, onları büyüten ilerleyen süreçte yemek, giysi yapan, yerleşik hayattan sonra tarımla uğraşmakla birlikte omuzlarına birçok yeni yük daha bindirmiştir.

Doğa diğer canlılara göre, insan yavrusunu daha uzun süreli anneye bağımlı yaşamak zorunda bıraktığından, kadın her zaman kendinden önce çocukları için yaşamak zorunda kalmıştır.

Doğanın kanunu bile, kadını daha başlangıçta 3. sınıf ilan etmiştir.

Önce erkek, sonra çocuklar, sonra kadın…

Erkek savaşçı, avcı ve güçlü olduğundan kadınının üzerinde egemen olmuş, onu sahiplenme güdüsüyle hakimiyeti altına almıştır. Çünkü var olmak ve varlığını sürdürebilmek için ona ihtiyacı vardır .

İnsanlık tarihi böylelikle erkek hakimiyeti üzerinden başlamış oluyor.

İlkel toplumlardan bu yana kadına kraliçe ünvanı da verilse, hep güçlü erkeklerin arkasındadır.

Kutsallaştırılmış kadın bile, örneğin Meryem, Tanrı’dan hamile kalır ama yine bir erkek çocuk, yani İsa’yı doğurur.

Yani bir kadın, kadın peygamber bile doğuramaz. Peygamberlikte erkeğin tekeline geçmiştir.

Kadının kutsallığı daha çok bekaretin de gizlenmiştir.

Çok eşlilik, kölelik derken kadının yüzyıllardır süren ikincilliği hatta tek tanrılı dinler ile tamamen bir üreme ve zevk aracı olmakla sınırlanmıştır.

Hıristiyanlık Meryem’den kaynaklı olsa gerek, kadın için daha  özgür bir statü yaratmış olsa da Yahudilikte ve Müslümanlıkta bu çerçeve çok daraltılmıştır hatta hiç yoktur.

Sanayi Devrimi’nden sonra üretime daha çok katılan kadının statüsü giderek yükselirken doğuda hep azalmıştır. Batı toplumuna ayak uyduramayan doğu gericiliği kadını mal olarak görmekten öteye gidememiştir.

Anadolu devrimi diyebileceğimiz Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet dünyanın bir çok ülkesinden önce kadınların haklarını teslim etse de, tamamlanmayan aydınlanma devrimi ve dönüştürülemeyen gericilik, asırlardır erkeğin kafasına kazınmış, kadını mal olarak gören zihniyeti çok fazla değiştirememiştir.

Kadın üzerindeki gerici anlayış, Cumhuriyet’in getirdiği Çağdaş Eğitim Modeli ile kırılmış olsa da ne yazık ki süreç tamamlanmadan geriye dönüş başlamıştır.

Doğunun kirli gericiliği yeniden hortlamış, tüm doğu için bir umut olan Cumhuriyet Türkiye’si en çok özgürleştirmeye çalıştığı kadınlar üzerinden tahrip edilmiştir.

 

 

Yani 1940 ların Afganistan’ı uygarlaşma yolundayken gericilik egemen olmuş ve kadınını burkanın içine kapatıp mal haline çevirmişken,

yine modern İran gerici Şii Devrimi ile kadını çarşafa sokmuş iken, Türkiye Cumhuriyet devrimi ile Türk kadınını kısmen özgürleştirmeyi başarmıştı.

Oysa şimdi tüm doğunun örnek alacağı bir durumdan uzaklaşarak, doğunun kirli gericiliğine teslim ediliyoruz. Az önce dediğim gibi en çok ta kendisini bir mal olarak gören zihniyete aklını teslim etmiş, kandırılmış kadınlar tarafından sürükleniyoruz bu kirliliğe.

Düşünün kara çarşafın arkasında bakacaksın dünyaya ama bir daha kısmende olsa yaşadığın çağdaş kadın statüsüne kavuşamayacaksın.

Ey Türk kadını şimdi başörtüsünün altında bindiğin jeeplere o gün geldiğinde binemeyeceksin. Bir mal gibi satacaklar seni, senden zevk alacaklar ama sana yaşama zevki vermeyecekler.

Seni dövecekler kızım insan yerine koymayacaklar. Baban seni sevemeyecek dizine oturtup, 9 yaşında, haram olacaksın ona, ama 60 yaşında bir adamın karısı olarak sokacaklar seni onun koynuna.

Senin doğarken var olan haklarını gasp eden o gerici zihniyetin esiri olma kızım. Cumhuriyet kadını varlığını teslim etmemeli karanlığa. Aklı hep uçkurunda dolanırken doğunun, bak uzaya gidiyor elin kadını ve adamı.

Sana yalandan hurafeler, yalandan cennet vaad ediyorlar amma, vaad ettikleri kendi cennetlerinde bir kulluk sadece. Burada da, orada da zevk aracı bir kulsun sadece, efendisine biat eden….

Ve diyorum ki, benim kızım bir insan, ondan yeni nesiller doğacak çağdaş, aydın ve daha insan olan, onu karanlık yarınlara sürüklemek, sömürmek isteyenler ise vahşi yobaz birer hayvan…

Unutmayın Türkan Saylan’ı, unutmayın Kandıra’da Sevim Deren’i bataklıkta bulduğu çiçekleri çağdaş birer Cumhuriyet kadını olarak yaratanları.

Eğitim sadece insanlığın değil, en çok kadınların kurtuluşunun anahtarıdır.

Tüm çağdaş Türk kadınları kendini bugün kendi hemcinslerini ve insanlığı kurtarmak adına ayağa kalkmalıdır….

 

Hoşçakal yarın…..

 

 

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close