Konumunuz
Ana Sayfa > Türkiye > ‘DEMOKRASİ GÜÇLENMEZSE FAŞİZM GÜÇLENİR’

‘DEMOKRASİ GÜÇLENMEZSE FAŞİZM GÜÇLENİR’ 

 Baydemir’in söylediği gibi Kılıçdaroğlu tutuklanırsa şaşırmayın sözüne katılıyorum.  Türkiye genelinde oldukça prestij kaybeden AKP, daha doğrusu Erdoğan her geçen gün daha çok agresifleşecek.

Kılıçdaroğlunun yaptığı yürüyüş, ardından miting ve mecliste yaptığı konuşma ile Erdoğan’ın foyasını tamamıyle gözler önüne serdikten sonra hedef haline geldi.

Erdoğan’ın karşısında en örgütlü güç olan CHP’yi dağıtmak ve son kalan kaleyi de yok etmek amaçlı saldırılarına başlamak için fırsat kolluyor.

Kılıçdaroğlu’nun onu istediği kanalda tartışmaya davet etmesi eğer mertsen, erkeksen çık karşıma demesi Erdoğan’ın bu güne kadar yaptığı çağrılara cevap verememesi halkın gözünde Erdoğan’ı bitirmiştir.

Normal koşullarda iktidarda kalması mümkün değildir o yüzden ülkede kaos yaratmak zorundalar..
HDP tarafından başlatılan Vicdan ve Adalet Nöbeti, Musa Anter Parkı’nda 3’üncü gününde devam etti. Türkiye’deki yargı sistemini eleştiren HDP Sözcüsü Baydemir, “Kılıçdaroğlu tutuklanırsa hiç şaşırmayın, açıkçası ben şaşırmam” dedi.

‘DOĞRU AYDER’İ SİZ REZİL ETTİNİZ’

Burada açıklama yapan HDP Sözcüsü Osman Baydemir şunları söyledi:
“Eğer demokrasilerde bir siyasi parti kendini eleştirilere kapatırsa, bir lider kendisine yapılan eleştiriyi vatana ihanetle özdeşleştirirse bunun adı demokrasi olmaz, bunun adı diktatörlük olur.  Muhalefetin görevi yol yöntem önermektir ve kimden gelirse gelsin doğruya doğru demektir. Şu anda AKP Genel Başkanı Erdoğan, Rize’de çok doğru bir söz söyledi. Ben grubum ve partim adına o sözü doğruluyorum. Şöyle demişti Erdoğan, ‘Allah’ın bize verdiği Ayder bambaşka, biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik’ doğru aynen de öyle siz kirlettiniz rezil ettiniz. Bu sadece Ayder ile sınırlı değil 15 yıllık çevre politikasının özetidir. Sadece Ayder mi Haskeyf, Allianoi ve hemen yanı başımızdaki Van Gölü. Şu an da Van gölü ile Van halkı arasında bir utanç duvarı örülüyor. Van halkının göle erişimi engelleniyor. Bendi Mahi’de HES’er inşa ettiniz, iki derenin yönünü değiştirdiniz, 40 tane yerleşim birimi tarım yapamaz hale geldi.”

‘OHAL’İ KALDIRMAKLA ÖVÜNÜYORDUNUZ’

81 ilde OHAL rejimi olduğunu belirten HDP Sözcüsü Baydemir, “Hani OHAL rejimini kaldırmak ile övünüyordunuz. Hani askeri vesayeti bitirmek ile övünüyordunuz? Askeri vesayet bitti ve bu Türkiye demokrasi güçlerinin ortak mücadelesiyle bitti. Ama o askeri vesayetin de üzerine yepyeni faşizan bir vesayet getirdiniz. Ne uğruna, tek başına iktidar olma uğruna yaptınız” dedi.

‘İKTİDARI ELEŞTİRMEK MUHALEFETİN GÖREVİ’

Muhalefetin görevinin iktidarı eleştirmek olduğunu vurgulayan Baydemir, Türkiye’deki yargının bağımsızlığına inanmadığını belirterek şöyle konuştu:
“Milletvekilimiz İdris Baluken’in yargılanmasına, suçlarına bakıyoruz. Sadece ve sadece yaptığı konuşmalar ve değerlendirmeler. Bugün burada benim, hükümeti ve AKP’yi eleştirmek görevimdir. Eğer ben bunu yapmazsam halkıma karşı sorumlu olurum. İdris Baluken de bunu yaptığı için tutuklanıyor. Yargı bağımsız diyorsunuz yalan söylüyorsunuz.”

‘DEMOKRASİ GÜÇLENMEZSE FAŞİZM GÜÇLENİR’

Siyasetçilerin, yazarların, akademisyenlerin eleştiri yaptığı için tutuklandığını belirten Baydemir, “AKP’yi eleştirme suçu, Erdoğan’ı eleştirme suçu adı altında insanlar tutuklanıyor. ‘Kılıçdaroğlu tutuklanırsa hiç şaşırmayın, açıkçası ben şaşırmam.’ Eğer demokrasi güçlenmezse faşizm güçlenerek yoluna devam edecektir” diye konuştu.

Van’daki Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne HDP Sözcüsü Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, HDP Van Milletvekilleri Lezgin Botan, Bedia Özgökçe Ertan, Adem Geveri, Nadir Yıldırım, İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Siirt Milletvekili Besima Konca, Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman ile Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, HDP, DBP Van il ve ilçe örgütleri katıldı.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close