HALKIN SESI HAKLININ SESI
HDP Dilovası kongre hazırlığında…

HDP Dilovası kongre hazırlığında…

Bir lokma yemek istedi, öldürüldü

Bir lokma yemek istedi, öldürüldü

IŞİD terör örgütünün üstlendi

IŞİD terör örgütünün üstlendi

Türkiye Maarif Vakfı’na Bakanlar Kurulu kararı ile 241 milyon TL aktarıldı.

Türkiye Maarif Vakfı’na Bakanlar Kurulu kararı ile 241 milyon TL aktarıldı.

söz konusu yapılara örnek olarak ‘Osmanlı Ocakları’ zikredildi.

söz konusu yapılara örnek olarak ‘Osmanlı Ocakları’ zikredildi.

TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK AMA ÖNCE İNSAN OLMAK.
 • Aslı BerfinKaragöz
  • Aslı Berfin Karagöz
  • berfin@kocaelicumhuriyet.com
  • 9 Ağustos 2017 - 12:28:03


 

İlk köşe yazımla hepinize merhaba diyorum…

18 yaşında olmakla birlikte  Türkiye’de yaşayan bir genç kızım ben. Bu köşe yazımda  sadece kendimi değil, Türkiye’de yaşayan tüm kadınların dünyasını anlatmaya çalışacağım.

Toplum baskısı mı dersiniz, zorla evlendirilmek mi dersiniz, okuma özgürlüğü mü, düşünce özgürlüğü mü… Ben hepsi derim!

Yolda rahat yürüyememek! Zorla evlendirilmek yetmezmiş gibi bakirelik testine maruz bırakılmak! OKUYAMAMAK! Siyasi olmakla birlikte HİÇBİR DÜŞÜNCENE ÖNEM VERİLMEMESİ!

YAVAŞ… Bizler birer bireyiz!

Kendi başımıza yürüyebilir, düşünebiliriz. Hiçbir şekilde haklarımızın suistimal edildiği “kanun”lara uymak zorunda değiliz!

Haklarımız başta olmak üzere (en önemlisi düşünebilmek) hiçbir şeyi elimizden alamazlar.

Bu dünyaya biz de erkekler gibi birer insan olarak geldik. İnsanı hayvandan ayıran özellik düşünebilmektir. Türkiye’de kadın olmayı cahillik, aptallık, boşa yaşamak olarak gören insanlar oldukça, konuşma hakkı vermediğiniz kardeşlerimiz adına konuşmaya da devam edeceğiz. Kaçışınız yok.

Nasıl giyineceğimize kendimiz karar verebiliriz. İster başörtü takarız, ister mini giyeriz. Benim arkadaşım “özgür” bir şekilde başörtüsünü takamadıktan ya da ben “özgür” bir şekilde mini eteğimi/şortumu giyemedikten sonra insan olmanın anlamı kalmaz…

Ya hep beraber özgür olacağız ya da eril egemen dünyanın zavallı bireyleri olacağız. “haşema giyen denize girmesin”, “mini etek giyen haketmiştir” diye diye yok olacağız. İnsan olmak ve insanlık onuru tüketiliyor. Zaten öyle bir zamandayız ki, bazı kardeşlerimizin beyinlerini öyle bir yıkamışlar ki kız, kıza bile destek olmuyor!

Ama en önemlisi; gün gelecek sen bizi anamıza bakıp alamayacaksın, ‘saçı uzun aklı kısa’ diyemeyeceksin, ‘kadının belinde sopa karnında sıpa eksik etmiyceksin’ demeden önce düşüneceksin, korkacaksın, diyemeyeceksin…

Biz kadınlar ise “ulan keşke erkek olsaydım!” diye düşünmeyeceğimiz günlere erişeceğiz. Maviliklere sürülen o motorları bizler kullanacağız…

Ağdanın bile alamadığı kısa tüyleri değil, bizi ağdanın bile alamadığı kısa tüylerimize kadar yargılayan bu toplumu sorun edeceğiz.

Sorun aslında sadece kadın olmakta değil ve bunun sadece Türkiye’de gerçekleşmesi de değil. KÜRESEL olarak çok gerideyiz, çok.. Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’na göre, 144 ülke içerisinde kadın erkek eşitliğinin tam olarak sağlanabildiği sadece 25 ülke var. Tüm dünyada kadın erkek eşitliliğinin sağlanması için 170 yıl gerekiyor.

“Eğitim haklarımızın elimizden alınmadığı, genç kızların, çocukların gelinlik giymediği, bedenlerimizin hem sermaye hem de namus sayılmadığı, erkeklerin şiddetinden, hemcinslerimizin gıybetinden yılmadığımız, erkeklerin savaşlarda ölmedikleri, değer görmemiz için anne ya da bacı olmaya ihtiyaç duymadığımız, o güzel, o yepyeni Türkiye’ye ve 2186 yılına selam olsun…”

 

 

 

 • Yorumla
 • Yorumlar
  • Özge Karagöz
  • 9 Ağustos 2017 - 12:43:21
  • çok güzel bir yazı olmuş tebrikler başarılarının devamını dilerim

  • Mustafa Tarakçı
  • 9 Ağustos 2017 - 20:11:13
  • Çok güzel bir yazı olmuş çok beğendim.

Döviz
BIST
106025
USD/EUR
1,1748
Amerikan Doları
3,553
Euro
4,1741
İngiliz Sterlini
4,5837
Japon Yeni
3,2551
Rus Rublesi
0,06098
SA Riyali
0,95131
Altın
146,205
Son Güncelleme: 19.08.2017 19:43
Üye Giriþi
 • Kullanýcý Adýnýz
 • Þifreniz
225 Sorgu Yapıldı. 2,239 Saniyede Oluşturuldu.