HALKIN SESI HAKLININ SESI
Işid’den temizlenen Suriye’ye neden dönmüyorlar? 

Işid’den temizlenen Suriye’ye neden dönmüyorlar? 

 tek kurşun atmadan teslim oldular…

 tek kurşun atmadan teslim oldular…

İnsanlar cahilleştirilirse böyle vahşileşirler…

İnsanlar cahilleştirilirse böyle vahşileşirler…

Bahçeli ve ekibi gittikçe yalnızlaşıyor…

Bahçeli ve ekibi gittikçe yalnızlaşıyor…

AKP Yöneticisinden Doktor şiddeti!

AKP Yöneticisinden Doktor şiddeti!

Emek, Arap Coğrafyasını sardı.
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 9 Ağustos 2017 - 14:08:54
Emek, Arap Coğrafyasını sardı.

Arap coğrafyası, pek çok siyasi gelişmeyle birlikte işçi mücadeleleriyle de hareketli. Mısır’da tekstil şirketi Misr’da 5 bin işçi grev kararı alırken Tunus’ta ise işsizler açlık grevi başlatıyor. Suudi Arabistan’da 4 işçi boğularak yaşamını yitirirken Fas’ta ev işçilerine koruma sağlayan kararname onaylandı. Haberleri Elif Özmen Belek, Arap Sendikaları Konfederasyonu (ATUC) sitesinden çevirerek hazırladı.

 

 


 

MISIR: 5 BİN İŞÇİ GREV KARARI ALDI

Mahalla’da Misr şirketi çalışanları, sosyal yardımların ödenmemesi nedeniyle greve gitme kararı aldı. Misr Şirketi’nde çalışan 5 bini aşkın işçi, 16  No’lu  kanunun  3’üncü fıkrası uyarınca kararlaştırılan sosyal yardımların ödenmemesi nedeniyle şirketin tüm alanlarında greve gidileceğini duyurdu. İşçiler, grevin kısmen başladığını ve ardından da toplu grev yapmaya karar verdiğini söyledi.

Yine Mısır’da Queen Service işçileri sağlık sigortası tabiyle greve gitti. Queen Service’in yüzlerce çalışanı, yönetimin yaralı işçilere hastalık izni vermeyi reddetmesinden sonra devlet sigortası yerine daha iyi bir sağlık sigortası talebinde bulunarak grev düzenledi. Al-Nasr Hizmet ve Bakımı (Queen Service) 1988 yılında kurulan Mısır Savunma Bakanlığı Ulusal Hizmet Projesi bünyesinde bir şirket. Şirkete ait bir otobüsün Süveyş’teki Sokhna limanına yakın bir yerde yaptığı kazada yaralan 13 çalışan hastaneye nakledilmişti. Hastanenin, yaralıların izin alması için gerekli tıbbi raporu yazmayı reddetmesi üzerine işçiler, işe gitmeyi reddetmişti. Mısır medyası ise yaralı işçiye rapor verilmemesini görmezden gelmişti.

SUUDİ ARABİSTAN: 4 İŞÇİ BOĞULARAK ÖLDÜ

Suudi Arabistan’da dört işçi düştükleri konteynerde havasızlıktan yaşamını yitirdi.

Şakra eyaletinin kuzeyinde, Aşikar’daki bir tavuk çiftliğinde depoya düşen ikisi Arap ikisi Asya kökenli dört işçi hayatını kaybetti. Şakra Valiliği Sivil Savunma Departmanı, işçilerin atıkları toplamak için kullanılan Aşikar Merkezi’ndeki tavuk çiftliğinde bir depoda ölü bulunduğunu duyurdu. Dört işçinin ölüm sebebinin ise ölü tavukları atmak için kullanılan konteyner deposunda teneffüs edilen kötü kokular ve oksijen eksikliği olduğu belirtildi.

TUNUS: İŞSİZLER AÇLIK GREVİNE BAŞLAYACAK

Tunus’ta işsizliği protesto etmek için oturma eylemi yapan ‘17 grubu’ eylemine son verdi. İşsizler, talepleri kabul edilmezse açlık grevine başlayacaklarını açıkladı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Döviz
BIST
108953
USD/EUR
1,1801
Amerikan Doları
3,492
Euro
4,1209
İngiliz Sterlini
4,4714
Japon Yeni
3,207
Rus Rublesi
0,06037
SA Riyali
0,94199
Altın
144,188
Son Güncelleme: 24.08.2017 09:44
Üye Giriþi
  • Kullanýcý Adýnýz
  • Þifreniz
225 Sorgu Yapıldı. 2,845 Saniyede Oluşturuldu.