HALKIN SESI HAKLININ SESI
HDP Dilovası kongre hazırlığında…

HDP Dilovası kongre hazırlığında…

Bir lokma yemek istedi, öldürüldü

Bir lokma yemek istedi, öldürüldü

IŞİD terör örgütünün üstlendi

IŞİD terör örgütünün üstlendi

Türkiye Maarif Vakfı’na Bakanlar Kurulu kararı ile 241 milyon TL aktarıldı.

Türkiye Maarif Vakfı’na Bakanlar Kurulu kararı ile 241 milyon TL aktarıldı.

söz konusu yapılara örnek olarak ‘Osmanlı Ocakları’ zikredildi.

söz konusu yapılara örnek olarak ‘Osmanlı Ocakları’ zikredildi.

Evrimleşen muhalefetten demokrasi dersleri
  • AyşegülKaraalp
    • Ayşegül Karaalp
    • agulkaraalp@hotmail.com
    • 2 Ağustos 2017 - 13:31:01

 

 


 

Ülkemizde yaşanan ve halkı derinden etkileyen siyasi olayların; medyada, gündemde ve tarihimizdeki yeri tartışılmaz.

7 Haziran 2015 seçimleriyle başlayan süreç devamında tekrarlanan bir seçim, tapeler, darbe, 15 Temmuz gününde zaten bastırılmış olan bir girişim, iktidar eliyle basına, halka, işçilere karşı yapılan darbeye 20 Temmuz ile başlayan OHAL sürecine ‘dur’ demek amaçlı, ana muhalefet partisinin başlattığı Adalet yürüyüşü ile ülkede muhalefet farklı bir boyuta evrilmiştir.

Şimdi de yeni bir yerel yönetim seçimleri kapımıza dayanmış durumda.

Siyasilerin ,özellikle iktidarın, yaptıkları açıklamalarda konuştukları her alanda halkın iki kutba ayrıştırılarak ben senden çok’um düşüncesini ve çatışmasını körüklediklerini görüyoruz.

Tüm bunlar yaşanırken Türkiye’de neler oluyor?

Sanayi Odası, Türkiye’deki ihracatın arttığı açıklamalarında bulunurken öğreniyoruz ki 12 milyar dolar olan kazanım yarı yarıya düştü.

Seçim süreci ve darbe girişimi döneminde euro o kadar yükseldi ki ‘Bozdurun’ diyen cumhurbaşkanımızın karşısında iktidarı destekleyen şirket sahipleri ve dişinden tırnağından arttırarak kenara köşeye atan halkımız adeta devletin mali kurbanı olarak her zamanki gibi faturayı ödeyen taraf oldu.

Rusya ile yaşananlar,Hollanda ile aramızda olan siyasi krizler  yurtdışından aldığımız pazar malları konusunda dışa bağımlı ekonomiden kaynaklı olarak halkımızın cebini yakar hale gelirken satın alma gücünü yarıya düşürdü. Dolayısıyla halk yoksullaşmış oldu.

Devletin tüm kurumlarında atama beklerken darbe girişimi ile o kadar kamu işçisi içeri alındı ki -ve öyle kısa zamanda- takip eden insanların aklına şu soru geldi. ‘Madem bu kadar kısa bir zaman içerisinde tespit edilip tutuklanabileceklerdi, FETÖ/PYD bağlantıları bu kadar kolay saptanabiliyordu, o halde halkın bu kadar kötü günler yaşamasına izin mi verildi?’

Halk, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra herkesin cep telefonuna gelen mesajlar ve çeşitli laf ebelikleri ile meydanlara döküldü. Maalesef ki halk; bu toplantılarda birlik olmadı. Çoğunluğunun AKP’li kişilerden oluşturduğu, gözdağı verme niteliğinde Demokrasi Nöbeti’nde ‘Başkanlık’ konusunu ele alan bir cumhurbaşkanı ile karşılaştı. Akıllara yeni bir soru geldi, Başkanlığın demokrasi ile ne alakası vardı?

Demokrasi Nöbetleri ardından, ana muhalefet partisi CHP’nin öncülüğü ile 25 gün süren adalet yürüyüşü başladı. Bu yürüyüşe CHP başta olmak üzere tüm muhalif gruplar demokrasi ve cumhuriyete sahip çıkmak isteyenler, sanatçılar, aydınlar, kısmen köylüler ve işçiler, gelecekten kaygı duyan muhafazakarlar kısacası toplumun tüm kesimleri tarafından desteklenen hareket haline geldi. Muhalefetin evrilmesi dediğimiz şey de budur.

Adalet yürüyüşü’nün amacı neydi? 10 maddelik bir manifesto yayınlayarak amaçlarını halkın önüne serdiler.

Görünen o ki; iktidar tarafı halka Demokrasi adı altında kendi hegemonyasını kabullendirmeyi destanlarla milli duygularla ve dini motiflerle süsleyerek bir saltanat yaratmayı hedeflerken evrilmiş olan muhalefet bu hegemonyaya karşı cumhuriyetin değerlerini koruyarak çağdaş dünyaya entegre olacak yöntemi seçti. Adalet yürüyüşü sonucunda karşımıza çıkan mitingde de halkın bu tavrını net bir şekilde ortaya koyduğunu gördük.

Geçtiğimiz günlerde CHP vekillerinin yapmış olduğu Milletvekili Değerlendirme Toplantısı’nda muhalefet direkt olarak basın aracılığında halka açıklamada bulundu.

Adalet yürüyüşü hakkında Kemal Kılıçdaroğlu’nun Nobel Barış Ödülü’ne aday olarak gösterileceğini söyleyen ve bu yürüyüşü tarihin yazacağını ifade eden CHP Parti Meclis Üyesi Haydar Akar’a , Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İ.KARAOSMANOĞLU basına yaptığı bir açıklamada Demokrasi Nöbetleri hakkında ‘tarih yazacak’ derken bizler de ‘Bu tarihin karanlık sayfalarında mı yoksa aydınlık sayfalarında mı yer alacaksınız’ diye sorarak ekliyoruz;  Kocaeli de yazdığınız tarihi çok iyi biliyoruz ve halkın bunu değerlendireceğini düşünüyoruz. Görünen o ki siz karanlık tarafı seçmişsiniz zaten.

  • Yorumla
Döviz
BIST
106025
USD/EUR
1,1748
Amerikan Doları
3,553
Euro
4,1741
İngiliz Sterlini
4,5837
Japon Yeni
3,2551
Rus Rublesi
0,06098
SA Riyali
0,95131
Altın
146,205
Son Güncelleme: 19.08.2017 19:33
Üye Giriþi
  • Kullanýcý Adýnýz
  • Þifreniz
226 Sorgu Yapıldı. 2,133 Saniyede Oluşturuldu.