HALKIN SESI HAKLININ SESI
Işid’den temizlenen Suriye’ye neden dönmüyorlar? 

Işid’den temizlenen Suriye’ye neden dönmüyorlar? 

 tek kurşun atmadan teslim oldular…

 tek kurşun atmadan teslim oldular…

İnsanlar cahilleştirilirse böyle vahşileşirler…

İnsanlar cahilleştirilirse böyle vahşileşirler…

Bahçeli ve ekibi gittikçe yalnızlaşıyor…

Bahçeli ve ekibi gittikçe yalnızlaşıyor…

AKP Yöneticisinden Doktor şiddeti!

AKP Yöneticisinden Doktor şiddeti!

sünni anlayışa göre imamlara verilen bir imtiyaz olarak bakmak gerek
  • Ana Sayfa » Kadin
  • 1 Ağustos 2017 - 17:04:51
sünni anlayışa göre imamlara verilen bir imtiyaz olarak bakmak gerek

Son on yılda çocuk istismarı ve tecavüzleri % 700 artmıştır buna çare bulun ey dini bütün müslüman geçinen iktidar ve imamları. Çözüm imamlara nikah yetkisi vermekte mi? 

 CHP Çayırova Kadın Kolları Başkanı Suna Çınar memleketin o kadar sıkıntısı varken ülke gündemini değiştirerek imamlara nikah yetkisi vererek yeni bir tartışma açan iktidara kadınların cevabını çok net bir şekilde verdi.AKP iktidarı bulduğu her fırsatta, ardı arkası kesilmeyen saçmalıkları tasarı şeklinde meclise sunup,yasallaştırılmaya çalışıyor.Kafalarının içindeki o karanlık dünyaya hepimizi yani tüm toplumu çekmeye çalışıyorlar.

Memleketi içine düşürdükleri yangın yetmezmiş gibi, bu kez de resmi nikahı dillerine doladılar. Bir o kalmıştı çözümlenmeyi bekleyen. Maksat yaptıkları hukuksuzluklar, yolsuzluklar bir kenarda dursun millet bu konular üzerinden kutuplaşsın. İki parçaya bölünüp kavga etsin.

Bu çatışma sürerken, atı alan üsküdarı geçiyor, memleket dört bir yandan talan ediliyor.

Diğer yandan, İmamlara resmi nikah kıyma yetkisi veriliyor.Bu durum içten içe Şeriat kurallarını baskı yolluyla kabul ettirmeyi amaçlamaktadır. Neye göre nikah bir defa sormak lazım sünni anlayışa göre imamlara verilen bir imtiyaz olarak bakmak gerek. Daha da zenginleşsinler diye.

Peki bu ülkedeki gayri müslimler de istemeyecek mi, kendi inançlarına göre nikâh? yada Aleviler, ya diğer mezhepler? yani her işlerinde olduğu gibi bu işlerinde de adalet yok bu iktidarın.

Taciz ve tecavüz yuvalarına dönen, sözde din eğitimi veren imam sınıfından insanların yönettiği kurs, okul ve yurtlardan sonra, birde böyle bir yetki vermek, hem çocukları hem de kadınlarımızı tehlikenin ortasına atmak demektir. Oysa durum çok daha farklı boyuttadır yaşanan tecavüzlerin sadece % 5’i gün yüzüne çıkmaktadır. Bir çok tecavüz vakası ise daha duyulmadan örtbas edilmek isteniyor.

Son on yılda çocuk istismarı ve tecavüzleri % 700 artmıştır buna çare bulun ey dini bütün müslüman geçinen iktidar ve imamları. Çözüm imamlara nikah yetkisi vermekte mi?

Resmi makamlarca yıllardır kağıt üzerine dökülen birliktelikler, kişilerin hür iradesiyle olmaktadır.Fakat imamların kıyacağı nikah tamamıyla zorla olacağı kanaatindeyim.Kişiyi hürriyetinden yoksun kılarak, 18 yaşın altında olan çocuklarımızın psikolojilerini bozacaktır. Muhtarlar nikah kıyarken yaşanan usülsüzlükler aynen daha ağır şekilde yaşanacak ve yaşı tutmayan çocuklar beyana dayalı olarak kendilerinden onlarca yaş büyük olan ve istemedikleri biriyle evlendirilecektir.

Bu uygulama başlık parası adı altında yapılan insan ticaretini arttıracaktır. 

Muhterem milletvekillerinin hangi akla hizmet ettikleri ya da neyin peşinden gittikleri belli değildir.Rezalet üstüne rezalet yaşamaktan geri kalmıyoruz.Önce KHK ile devletin belli kurumlarına el konulmuş, suçsuz insanlar cezaevlerine doldurulmuş ya da işlerinden atılmak suretiyle uzaklaştırılmıştır.Olağanüstü hal sebebiyle bir çok insan mağdur durum da gereksiz tutuklamalar nedeniyle de asıl suçlular dışarıda elini kolunu sallayarak gezmektedir.

Kız ya da erkek çocuğu fark etmeksizin ,sapık zihniyetlerin kirli oyunlarına alet edilmiş, gereken cezaları almadan serbest kalmış ya da az bir ceza ile hüküm giymiştir.Hal böyle iken birde üstüne imamlara resmi nikah kıyma hakkı vermek, kurda kuzuyu teslim etmekten başka bir şey olamaz.

Başınızı yastığınıza rahatça koyup, nasıl uyuyorsunuz? Hiçbir önlem alınmıyor. Üstüne bir de böyle bir rezalete imza atılmak isteniyor. İzin vermeyeceğiz. Din, insanların ahlakını düzeltmek içindir. Aksine ahlaksızlığa sevk ediyorsa, o zaman bu işte bir gariplik vardır.

İbadet kul ile Allah arasındadır. Kimseyi yargılama hakkına sahip değiliz. Lakin böyle göstermelik, dini kendi pis amellerine alet edenlere de karşıyız. Kimlerin ekmeğine yağ süreceklerinin farkında bile değiller. Maalesef ki insan olarak sınıfta kaldığımızın örneği ancak bu kadar iyi verilebilir.

Bilimden uzak kaldıkça körleşiyor ve karanlığa mahkum ediliyoruz.Çocuklarımızın geleceğiyle oynanmasına izin vermeyecek, sesimizi her gün daha çok yükselteceğiz.

 

Suna Çınar

CHP Çayırova Kadın Kolları Başkanı.

  • Yorumla
Döviz
BIST
108953
USD/EUR
1,1800
Amerikan Doları
3,492
Euro
4,1205
İngiliz Sterlini
4,4682
Japon Yeni
3,2072
Rus Rublesi
0,06039
SA Riyali
0,94197
Altın
144,18
Son Güncelleme: 24.08.2017 09:40
Üye Giriþi
  • Kullanýcý Adýnýz
  • Þifreniz
219 Sorgu Yapıldı. 1,996 Saniyede Oluşturuldu.