Konumunuz
Ana Sayfa > Emekciler > Nuriye Gülmen ve Semih Özakça zorla hastaneye götürüldü

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça zorla hastaneye götürüldü  

Gülmen ile Özakça devlet zoruyla hastanede

Tutuklu eğitimci Nuriye Gülmen ile Semih Özakça, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) talebiyle götürüldükleri Numune Hastanesi’nin raporu doğrultusunda zorla Sincan İnfaz Kampüsü Hastanesi’ne kaldırıldı.

 Halkın Hukuk Bürosu açlık grevleri eylemlerinin 143’üncü gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın zorla hastaneye götürüldüğünü duyurdu.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile mesleklerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın tutuklandıktan sonra cezaevinde devam ettikleri açlık grevi eylemi 143’üncü gününde devam ediyor.

Halkın Hukuk Bürosu sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile müvekkilleri Gülmen ve Özakça’nın dün gece (28 Temmuz) saat 00.00’dan sonra iradeleri dışında zorla hastaneye götürüldüğünü duyurdu.

Açlık grevlerinin 76. gününden itibaren tutuklu bulunan Gülmen ve Özakça’nın Sincan İnfaz Kampüsü Hastanesine kaldırıldığı belirtildi.

Açıklamada, Semih Özakça ve cezaevinde birlikte kaldığı refakatçisinin nakil sırasından darp edildiği ifade edildi.

Hastanin ‘hayatını tek başına idame ettiremez’ raporuna rağmen Gülmen ve Özakça’ya hala refakatçi verilmediği de vurgulandı.

Gülmen ve Özakça’nın tıbbı müdahaleyi reddettiklerinin de duyurulduğu açıklama şöyle:

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close