Konumunuz
Ana Sayfa > Emekciler > KESK Kocaeli: En düşük kamu emekçisi maaşı 3.450 liraya çıkarılsın!

KESK Kocaeli: En düşük kamu emekçisi maaşı 3.450 liraya çıkarılsın!  

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, yaptığı açıklamayla 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. dönem toplu sözleşme görüşmelerine dair görüşlerini açıkladı.

İnsan Hakları (Sabri Yalım) Parkı’nda yapılan açıklamada konuşan Tüm Bel-Sen Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş, “1 Ağustos günü başlayacak olan toplu sözleşme görüşmeleri, 3 Milyon kamu emekçisini, 2 Milyon kamu emekçisi emeklisini, aileleriyle birlikte en az 15 Milyonluk geniş bir kitleyi yakından ilgilendiriyor” dedi.
KESK olarak iki gün önce Devlet Personel Bakanlığı’na teslim ettikleri toplu sözleşme teklifinde OHAL-KHK rejimine karşı taleplerinin öncelikli olduğunun altını çizen Karakuş, bu temel taleplerinin ardından toplu sözleşme taleplerini sıraladı.
 
Karakuş’un sıraladığı taleplerden bazıları ise şu şekilde: 
* Performansa göre çalışmaya-ücretlendirmeye son verilsin.
* Özelleştirilmeler durdurulsun. Sözleşmeli, taşeron, esnek, kuralsız çalışma yasaklansın.
* Çalışanları bölen, iş ve ücret güvencesini tehdit eden her türlü istihdam biçimi kaldırılsın.
* 4/A kadrosunun iş ve ücret güvencesini tehdit eden, sınırlayan yasal düzenlemeler kaldırılsın. Sözleşmeli statüde çalıştırılanlar 4/A kadrosuna alınsın.
* Geçici personel yani 4/C’liler kamuda asli ve sürekli işler yapmasına rağmen taşeron firma bünyesinde çalıştırılanlar isteklerine bağlı olarak ya işçi (4/D) ya da 657 sayılı DMK’nun 4/A kadrosuna alınsın.
* Kadrolaşma, sürgün, rotasyon, soruşturma, mobbing, mülakat gibi ayrımcılık yaratan bütün uygulamalara son verilsin.
* Kamu hizmetleri işletmecilik esaslarına göre değil, toplumsal fayda gözeterek sağlansın. Herkese parasız, eşit, nitelikli, ulaşılabilir ve anadilinde kamu hizmeti verilsin.
* En düşük maaş olan kamu emekçisinin maaşının kira, yakıt, çocuk ve aile yarımı hariç 3.450 liraya çıkarılsın.
* Gerici/mezhepçi eğitime karşı bilimsel, demokratik, özgürlükçü, laik ve anadilinde eğitim hakkı sağlansın.
* Emekçileri hukuksuzca işten çıkaran, iş barışını bozan, imzalanmış TİS’leri bile tek taraflı fesheden, seçilmişlerin yerine atanmış kayyımlar geri çekilmelidir.
Toplu sözleşme görüşmelerinin başlayacağı 1 Ağustos günü, başta KESK Danışma Meclisi üyeleri ve ihraç edilen KESK üyeleri olmak üzere Çalışma Bakanlığı önünde olacaklarını belirten Karakuş, “Kendisini işçi sınıfının bir parçası olarak gören konfederasyonumuz, emeğin ortak mücadelesinde üstüne düşeni yerine getirmeye devam edecektir. Bunun için öncelikle sendikalı olsun olmasın, tüm kamu emekçilerini daha sonra kıdem tazminatına göz konulan işçileri, asgari ücretlileri, alın teri ile yaşam mücadelesi verip emeğinin karşılığını alamayan tüm çalışanları emeğin ortak birleşik mücadelesini büyütmeye, geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close