Konumunuz
Ana Sayfa > Kadin > Beyana dayalı ne demek, imamlar yalan beyanla nikah kıyabilir demek

Beyana dayalı ne demek, imamlar yalan beyanla nikah kıyabilir demek  

Türkiye’nin her yerinde imamların her alanda hayata müdahil olmaları ve çağ dışı, gerici bir anlayışla  ülkeyi karanlık bir geleceğe doğru iten AKP, ilerici kesimlerin tepkisini çekti.

Kocaeli Kadın Platformu, bu konu ile ilgili bir açıklama yaparak, bu çağ dışı uygulamanın çocuk yaştaki kız çocuklarının evlendirilmesinin önünü açacağını, beyana dayalı nüfus bilgileri ile kıyılacak nikahların birçok ahlaksızlığı beraberinde getireceğini söylediler.

Neden bu çağda beyana dayalı oluyor? Nüfus bilgileri bir düğmeye bastığınızda önünüze çıkarken beyana dayalı ne demek?

Bu, şu demektir; biz işi kitabına uyduruyoruz. Daha önce de evlenme yaşını küçültmek için meclise önerge getiren AKP, çareyi bu usulsüzlüğü rahatça yapabilmek için imamları devreye sokmakta buluyor. Beyana dayalı demek, resmi bilgiler dikkate alınmadan demek ve ileride çok eşliliğin önünü de açacağız demek olmuyor mu?

Peki bu icat kimin hayali, uzay çalışmaları ve bilimsel çalışmaların bu proje karşısında lafı mı olur? Bu fikir hangi dahinin başının altından çıkıyor bir bakalım;

 

 

Meclis’e getirilen tasarıyla resmi nikâhın müftüler tarafından ve camiide kıyılması planlanıyor.

Peki bu projenin mucidi kim?

Recep Tayyip Erdoğan.

Kasım 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken kıydığı bir nikâhta, çiftlere imam nikâhın da olduğu gibi üç kez birbirlerini eşliğe kabul edip etmediklerini sorduktan sonra şunları söylemişti:

“Türkiye, nüfusunun yüzde 99’u Müslüman bir ülke olmasına rağmen, iki kez nikâh kıyılması anlamsız. Resmi nikâh kıydıran vatandaşların işi bitmiyor, bir de dini nikâh kıydırmak için uğraşıyorlar. Bu eksiklik müftünün nikâh kıyması ile giderilebilir. Diyanet ve merkezi yönetim bir araya gelerek, nikâh kıyma işlemini müftülere verebilir. Böylece yasal ve dini nikâh iki kez yerine bir defada kıyılabilir.”

Kısacası Erdoğan, yıllar önce planladığı bir projeyi daha hayata geçiriyor.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close