Konumunuz
Ana Sayfa > Kadin > Ey Karaosmanoğlu Kandıra kan ağlıyor duyuyon mu?

Ey Karaosmanoğlu Kandıra kan ağlıyor duyuyon mu?  

 

Kandıra özellikle yaz aylarında çok daha sorunlu bir hale gelirken, zaten hizmetin olmadığı  gözden çıkarılmış bir ilçe olmuş. Mevcut Büyükşehir görüntüde hizmet veriyor gözüküyorken, İlçe Belediyesi hiç bir hizmet üretmiyor. Tamamen atıl bir durumda.

Kandıra’nın topraklarını yağmalayanların arazileri değerlensin diye yaptıkları yolları, sanki köylüye hizmet yapıyormuş gibi gösterdiler, vurgunu vuranlar vurdu. Sonucu topraksız köylü oldu.

Artık işlevlerini tamamladığı için, arazi fiyatları tavan yaparak çok dikkat çekmeye başladığından birde yapılan yolsuzluklar usülsüzlükler ortaya çıkmadan, kazasız belasız usulca çekilip gitmek derdindeler. O yüzdende hiç bir sorun ile de ilgilenmiyorlar.

 

Kabaağaç köyüne ziyarete giden CHP İlçe Başkanı Gülay Eyisabuncular gördüğü manzaralar karşısında şaşkınlığını ve üzüntüsünü gizleyemiyor.

Bir tarafta çöp yığınları diğer yanda arabanın zor yürüyeceği bir yol, sanki geçen yüzyıldan kalma. Oysa referandum öncesi parke taşları ve kum getirilip indirilmiş. Çok küçük bir kısmına başlamışlar, maksat bakın biz size hizmet getiriyoruz ve çalışıyoruz, sizde bize evet verin diyorlar.

Ancak halk hayır verince, hemen çalışma duruyor, ardından döktükleri kumu ve parke taşlarını yükleyip kamyonlara götürüyorlar. Yani Kabaağaçlılar’ı cezalandırıyorlar diyor Eyisabuncular.

 

Bunun anlamı siz referandumda hayır verdiniz bizden hizmet beklemeyin diyerek intikam alıyorlar. Ne güzel adalet işte CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bunun için yürüdü diyor Eyisabuncular.

Vatandaşının arasına ikilik sokarak ve partizanca bir anlayışla memleketi yönetiyorlar. Olan bu yoksul halka oluyor. Satın ev yerlerinizi, kalan üç beş parça tarlanızı defolun gidin buralardan demektir bu.

 

”Kandıranın kadınları çok cefakardır” diye devam ediyor Gülay Eyisabuncular.

Yaz kış işleri bitmez, hep çalışırlar kışın ahırda, bahar başladığında ise bağ, bahçe işleri evinde yiyeceğini üretmeye, kışlığını hazırlamaya uğraşır didinir hep. Şehirde oğluna, kızına biraz salça, biraz peynir, biraz un, bulgur gönderme derdindedir.

Çilekeştir Kandıra’nın kadını soğan eker azıcık, elma toplar kurutur güneşte, koyunu varsa kırkar yün eğirir, ineğini sağar hiç boş vakti yoktur. Tarlada çapa ondan sorulur, hasat ondan sorulur evde yemek ondan sorulur, çocuk doğurmak büyütmek ondan sorulur. İşte böyle bir şey Kandıra’da kadın olmak.

O yüzden hep şehirlere evlenmek ister hep genç kızlar, şehirde bir ev hayali kurarlar.

 

 

Derdini dinliyor Gülay hanım bu kadınların, onlar da anlatıyorlar hemcinslerine; Keşke diyor çocuklarımız yanımızda olsa, ürünümüz para etse geçinip gitsek gül gibi, fakirliği unutmuşlar hep bir özlem var içlerinde ille de çocukları, illede çocukları. Hoş şimdi hiç birinde o kadar insanı geçindirecek ne toprak kalmış ne bağ, bahçe nede hayvan bakacak yer.

Ya düğün yapmak için satmış oğlunu evermiş, ya bir hastalık gelmiş yıkmış onu ama halâ topraklarını çok seviyorlar, köylerini çok seviyorlar.

Avrupa köylerinden ileride köylerimiz diyen Büyükşehir Belediye Başkanına soruyorum siz Avrupanın neresinde gördünüz toprakları yağmalanmış, böyle fakirleştirilmiş köylü. Göz boyama da üzerlerine yok ki seneden seneye üç kuruşluk tohum dağıtıp kandırıyorlar köylüyü.

Bir köy fırını ve üç kuruşluk çocuk parkı ile Avrupa köylerini geçmişiz. Aman aman sizin Avrupalılığınız böyle ise birde Afganistan deseydiniz ne olurdu halimiz.

 

 

Belen köyünde bir mevlit törenine katılıyor ve orada yine kadınlarla buluşuyor Gülay hanım. Çok seviyorlar köylerde onu kadınlar nede olsa bir kadın dayanışması ve yakınlığı oluşuyor aralarında. Dertleşiyorlar hep hâl, hatır biraz da dedikodu. kim gelin almış, kimin kaynanası daha zalim falan konuşuyorlar işte kadın kadına.

 

 

Yine Belen köyünde parti temsilcisi Yılmaz Arık’la buluşuyor ayaküstü. Referandum öncesi ve sonrasını konuşuyorlar. Kandıra’da dert çok, tarım yapacak hayvancılık yapacak toprağı kalmadı köylünün diyor Yılmaz Arık. Yıllardır çiftçi ağır zararlar etti tarım ve hayvancılık girdileri çok yüksek ne ekersek ekelim zarar ediyoruz. İktidar herşeyi ithal ediyor ve çiftçinin bitmesini sağlıyor.

Gübre, mazot, ilaç, tohum, yem sürekli zamlanıyor ama ürünümüz para etmiyor ve mecburen borçlanıyoruz. Çocuğumuzu everirken toprak satıyoruz, hastamız olursa toprak satıyoruz zaten sata, sata bir şey kalmadı, alıcılar akbaba gibi pusuda bekliyor. Türeyen yerli emlakçılar aracılık yaparak kendi köylüsünün topraklarını değerinin çok altına yabancılara peşkeş çekiyor kaybeden hep gariban köylü oluyor.

Kooperatiflerimiz dağıldı ve hepimiz zor geçiniyoruz sanki bir kuvvet bizim buraları terketmemiz için herşeyi yapıyor diyor Yılmaz Arık. Dertler her yerde aynı köylü eziliyor, bitiriliyor ve Kandıra toprakları yağmalanıyor.

 

Gülay Eyisabuncular bu gün köylerde bunları yaşadı ve yaşadıklarını bana böyle anlattı. Kandıra iyi yönetilmiyor, Kocaeli iyi yönetilmiyor, hizmet yok, köylümüzü yolunacak kaz gibi görüyorlar ve darbe üstüne darbe vuruyorlar. Köylünün yerinden ve yurdundan gitmesi için tezgahlanan büyük bir oyun var. Bu yerleri kimler topladı, planları nedir hele ki yeni çıkan tapu kanunu ile istedikleri yerleri zaten  alabilecekler ne olacak bu milletin hali diyor Gülay Eyisabuncular.

Gözlerini para ve mal hırsı bürümüş yöneticiler Kandıra’nın yağmalanmasına göz yumuyor, el altından herhalde emlakçılık yapıyorlar böyle duyumlarımız da var diyor ve yarın başka köylerin sorunları ve yağmalanan yerleri anlatacağız beraber.

Sloganımız ey Kandıralılar topraklarının yağmalanmasına hayır de.

Köyüme ve tarlama dokunmayın yaşamak için adalet istiyorum. Yalandan fırınınız, yalandan parkınız, yalandan tohumunuz sizin olsun, ben topraklarımı istiyorum.

Hoşçakal yarın…..

 

 

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close