HALKIN SESI HAKLININ SESI
HDP Dilovası kongre hazırlığında…

HDP Dilovası kongre hazırlığında…

Bir lokma yemek istedi, öldürüldü

Bir lokma yemek istedi, öldürüldü

IŞİD terör örgütünün üstlendi

IŞİD terör örgütünün üstlendi

Türkiye Maarif Vakfı’na Bakanlar Kurulu kararı ile 241 milyon TL aktarıldı.

Türkiye Maarif Vakfı’na Bakanlar Kurulu kararı ile 241 milyon TL aktarıldı.

söz konusu yapılara örnek olarak ‘Osmanlı Ocakları’ zikredildi.

söz konusu yapılara örnek olarak ‘Osmanlı Ocakları’ zikredildi.

Küba’nın akciğer kanseri aşısı Türkiye’de
Küba’nın akciğer kanseri aşısı Türkiye’de

Küba’nın akciğer kanseri aşısı Türkiye’de beş merkezde denenmeye başlandı. Araştırma sonuçlarının olumlu olması durumunda Sağlık Bakanlığı’nın aşıya ruhsat vermesi bekleniyor.

 

 


 

Küba 2010 yılında küçük hücreli olmayan akciğer kanserine karşı bir aşı geliştirdi: CIMAvax-EFG. Aşıyı geliştiren kurum Küba’nın uluslar arası düzeyde prestijli araştırma kurumu olan Havana’daki Moleküler İmmünoloji Merkezi (CIM).

CIM’ın 1124 çalışanı var. Yüksek dereceli araştırma personeli sayısı 86. Yürüttüğü klinik araştırma sayısı 186.

CIM’ın geliştirdiği ürünlerin %80’i kanser tedavisiyle ilgili. Şu anda bunların içinde en popüler olanı CIMAvax-EFG (Racotumumab). 2015 yılında faz 4 düzeyindeki araştırmalar tamamlandı ve aşı Küba birinci basamak sağlık sisteminde bedava olarak uygulamaya sokuldu.

Aslında CIMAvax bir aşı değil. Tümörü küçülten bir madde. Akciğer kanseri hücreleri EFG (epidermal büyüme faktörü) isimli bir hormon salgılıyorlar. Bu hormon tümörün büyümesine yarıyor. CIMAvax işte bu hormonun hücrelere yapışmasını önlüyor, böylece tümörün küçülmesini sağlayıp, yayılmasını önlüyor.

CIM Eylül 2016’da CIMAvax’ın ileride akciğer kanseri dışındaki kanserler, hatta akciğer kanserinden korunmak için de (yani gerçek manada bir aşı olarak) kullanılması amacıyla çalıştıklarını açıklamıştı.

CIMAvax, akciğer kanserli hastaların yaşam süresini bir kaç ay ile bir sene arasında uzatıyor. Etkisi özellikle 60 yaş altı hastalar ile kemoterapinin faydalı olduğu hastalarda daha belirgin.

Aşının yan etkileri olmadığı için birinci basamakta kullanılmasına izin verildi. 14 günde bir dört doz uygulanıyor. Sonrasında ayda bir doz olarak devam ediliyor. İlaç cilt altına enjekte ediliyor.

ABD Ekim 2016’da CIMAvax’ın klinik deneylerine başladı. Araştırmalar şu anda faz 3 (kalabalık bir hasta grubunda ilacın etkinliğinin ve güvenliğinin test edilmesi) aşamasında. Ancak Küba’da ve Arjantin’de CIMAvax’ın bu aşamayı başarıyla geçmiş olması ABD’de de sonuçların olumlu yönde olacağı beklentisi yaratıyor.

CIMAvax şimdi de Türkiye’de beş merkezde toplam 39 hasta üzerinde (faz 2 aşaması) denenmeye başlandı. Araştırmaların sonuçlarının olumlu olması durumunda Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat vermesi bekleniyor.

Kaynak:

Gory C (2016) Science, Passion & Compassion vs. Cancer: Tania Crombet MD PhD, Director of Clinical Research. Molecular Immunology Center, Havana, 18(4): 5-8.

  • Etiketler
  • Yorumla
Döviz
BIST
106025
USD/EUR
1,1748
Amerikan Doları
3,553
Euro
4,1741
İngiliz Sterlini
4,5837
Japon Yeni
3,2551
Rus Rublesi
0,06098
SA Riyali
0,95131
Altın
146,205
Son Güncelleme: 19.08.2017 19:44
Üye Giriþi
  • Kullanýcý Adýnýz
  • Þifreniz
225 Sorgu Yapıldı. 2,574 Saniyede Oluşturuldu.