Konumunuz
Ana Sayfa > Türkiye > Büyük cebelleşme kapıda

Büyük cebelleşme kapıda

AKP içerisinde var olan huzursuzluklar iyice gün yüzüne çıkmaya başlayınca çözümü partili başkanlıkta buldular.

AKP dağılmış durumda ve aslında belirlenen takvim uygulanmayacaktı zaten. İçlerinde artık saklayamadıkları ilişkiler içerisinde olan Fetö yanlıları önümüzdeki süreçte oldukça büyük bir tehdit oluşturacak. ABD ile ilişkiler bu boyutta tamamen kopmuş iken Erdoğan’ın bu yapı üzerinde tam hakimiyet sağlaması imkansızdır.

Yapacağı hamleler içinde yeni bir furya ile vali, belediye başkanları ve emniyet müdürleri üzerinde yeni operasyonlar olacaktır. Yerlerine koyabilecek o kadar isim bulabilir mi? bilemeyiz ama Erdoğanı çok zor günler bekliyor.

 


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2 Mayıs’ta partiye üye olmaya, 21 Mayıs’ta da olağanüstü kongreyle genel başkan olmaya hazırlanıyor. Parti kulislerinde, Erdoğan’ın genel başkan olmak için olağan kongreyi beklemek yerine hızla olağanüstü kongreyi toplamasıyla ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor:

2019 seçimlerine hazırlık: Referandumda anayasa değişikliği kabul edilmesine karşın yüzde 51.4’lük oran AKP’nin beklentisinin altında kaldı. Özellikle İstanbul, Ankara ve Antalya başta olmak üzere pek çok büyükşehirde ‘hayır’ oylarının önde çıkması 2019 yılında yapılacak yerel seçim ile Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri için riskli bir tablo ortaya çıkardı. Erdoğan, hemen genel başkan olarak hem partiyi hem de teşkilatları toparlayarak 2019 seçimlerine hazırlamak istiyor.

İkili yapı görüntüsü: Erdoğan, partiye üye olup genel başkanlık için olağan kongreyi bekleseydi partide “Erdoğan düz üye ama kurucu lider, Yıldırım genel başkan ve başbakan” gibi ikili bir yapı oluşacaktı. Bu ikili yapı görüntüsü de hem alınacak kararlar hem de parti politikalarının belirlenmesinde sıkıntı yaratmasa bile kamuoyunda bu ikili yapı üzerinden tartışmalar yürütülecekti.

Ekip huzursuzluğu: Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok uyumlu çalışsa da zaman içinde iki isim etrafında ekipleşmeler oluşuyor, “Erdoğan’a yakın olanlar, Yıldırım’a yakın olanlar” biçiminde bir görüntü ortaya çıkıyordu. Erdoğan’ın genel başkanlığıyla bu durum ortadan kaldırılacak.

Sosyal medyadaki atışmalar: Bir süredir sosyal medya üzerinden Erdoğancılar, Gülcüler, Davutoğlucular olarak adlandırılan ‘silahşörler’ mücadelesi yaşanıyor. Erdoğan, genel başkan olmasıyla partiyi de yıpratan bu duruma doğrudan müdahale edecek.

Kafa karışıklığı 9 gün sürdü

Başbakan Binali Yıldırım, AKP’de 9 gün süren kafa karışıklığının ardından salı günü toplanacak MKYK’yi beklemeden önceki gün sızdırılan olağanüstü kongre tarihini resmişleştirdi. Yıldırım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2 Mayıs Salı günü yapılacak parti grup toplantısında AKP’ye üye olacağını, olağanüstü kongrenin de 21 Mayıs’ta yapılacağını açıkladı. Yıldırım, 22 Mayıs 2016’da Ahmet Davutoğlu’ndan aldığı genel başkanlık görevini tam 1 yıl sonra yine bir olağanüstü kongre ile ilk genel başkan Erdoğan’a bırakmış, Erdoğan ise 16 Nisan’dan 36 gün sonra genel başkanlığı almış olacak.

‘Ne olacağımı bilmiyorum’

Başbakan Binali Yıldırım, BBC World televizyonunda yayımlanan ‘HARDtalk’ programında soruları yanıtladı. Yıldırım, siyasi geleceği ile ilgili soru üzerine, “Ben bir şeyler yapmak için bir yol bulabilirim. Şu an bir sonraki seçime kadar Cumhurbaşkanı ile ülkeyi yönetme sorumluluğuna sahibim” yanıtını verdi. Başkan Yardımcısı olup olmayacağı sorusu için Yıldırım, ileride ne olacağını bilmediğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı ile birlikte çok şey yaptıklarını “sonunda da bir şekilde birlikte olacaklarını” söyledi.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close