Konumunuz
Ana Sayfa > Yaşam > Bu ülkede ki tüm değerlerimiz de kirletilen havasıyla beraber kirletiliyor.

Bu ülkede ki tüm değerlerimiz de kirletilen havasıyla beraber kirletiliyor.


Bu ülkede ki tüm değerlerimiz de kirletilen havasıyla beraber kirletiliyor.

Toplu ölümler mi yaşanmalı? önlem almak ve ciddi denetimler yapmak için.

Göz göre göre kontolsüz, denetimsiz sanayileşme, doğa katliamları ülkeyi yaşanmayacak hale getirirken, bir avuç insanın mücadelesi yetmiyor.

Devlet çevreci olmayınca, kirletilmesine, katledilmesine rant uğruna yol verince yetmiyor gücü bir avuç yurtseverin.


Dünya Astım Günü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında Türkiye’deki hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kirlilik seviyesinin üstünde olduğunu da söyleyen Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, hava kirliliğinin en yoğun yaşandığı yerin Muş olduğunu söyledi.

‘Hava kirliliğinin yaşanmadığı dört tane bölge var’

Tekirdağ, Kayseri, Ağrı ve Iğdır’da da kirlilik seviyesinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu şöyle devam etti: “Yani Dünya Sağlık Örgütü’nün izin verdiği seviyelerin 5-6 kat üstünde bir hava kirliliği söz konusu. İzmir, İstanbul ve Ankara da sınırın iki kat üzerinde. Hava kirliliğinin de yaşanmadığı dört tane bölgemiz var. Çanakkale’nin Biga ilçesi, Adana’nın Doğankent ilçesi, Tunceli ve Artvin illerimizde hava kirliliği sınır değerlerinin altında olarak seyretmekte. Buralar havası henüz temiz olan yerler.”

‘Plaza hastalığı’

Hava kirliliğinin dış ortam ve iç ortam hava kirliliği olarak ikiye ayrıldığını belirten Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu şunları söyledi:
“İç ortam hava kirliliği de çok önemli. Merkezi havalanma ile belli oranlarda temiz havanın içeriye alındığı binalarda yaşayanlarda da bir takım semptomlar görebilmeye başladık. Hatta ‘plaza hastalığı’ deniliyor buna. Bunun yanı sıra kırsal alanda da biomast dediğimiz tezek ile ısınan, bununla yemeğini yapan, özellikle kadınlarda daha fazla görülen solunum sistemi yakınmaları da karşımıza çıkıyor.”

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close