Konumunuz
Ana Sayfa > Türkiye > Türkiye YSK’nın hırsız olduğunu biliyor-kendisi de dahil

Türkiye YSK’nın hırsız olduğunu biliyor-kendisi de dahil

—————————————————————————————————————————————
tam kanunsuzluk ne? yarım kanunsuzluk ne?
bir adamı vuruyorsun tam vurulmamış suç yok.
ne var peki?
ömrünü çalmışlığın var, sakat bırakmışsın ama suç yok masumsun değil mi?
hırsız değil misin şimdi YSK sen? dinin var mı? imanın var mı? siz insan mısınız?
eğer ki sizin suçunuz yoksa biz doğuştan suçluyuz vurun ulan boynumuzu vurun gün sizin gününüzdür……
savunmanız- gerekçeniz hiç bir bokunuz yok uyduruyorsunuz. Uydurun ve vurun kellelerimizi buyurun….
———————————————————————————————————————————-

Yüksek Seçim Kurulu, CHP’nin, Vatan Partisi’nin ve HDP’nin referandumun iptal edilmesi yönündeki itiraz başvurusuna ret gerekçesini açıkladı.

36 sayfalık gerekçede YSK, “Tam kanunsuzluk koşulları oluşmamıştır” ifadelerini kullandı.


 

10 karşı 1 oyla kabul edilen ret kararına muhalif kalan Yargıtay üyesi Cengiz Topaktaş’ın gerekçesinde ise mühürsüz oyların geçerli sayılmasının anayasaya aykırı olduğu belirtildi.


 

Topaktaş karşı oy gerekçesinde, “Anayasa değişikliği gibi önemli bir halk oylamasının anlatılması noktasında, sivil toplum kuruluşlarının gerektiği gibi propaganda yapma haklarını kullanamamaları, seçim Kanunlarında yapılan değişikliklerin bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamayacağı kuralının gözardı edilmesi sonucu, radyo ve televizyon kanallarının sadece kendi görüşlerine yer vermeleri ile Anayasa değişikliği metninin halka anlatılmasında farklı görüşlerin eşit temsil edilmemesi ve 560 sayılı kararımızın yarattığı sonuç gözetildiğinde, Anayasamızın 67 ve 79. maddelerinin ihlal edildiği, bu nedenlerle seçimlerin iptali yolundaki başvurunun kabulüne karar verilmesi gerektiğini düşündüğümden, Yüksek Kurulumuzun sayın çoğunluğunun görüşüne katılmıyorum” ifadelerinin kullanılması dikkat çekti.


 

ÜYELERİN BİR  KISMI İLK ÖNCE KARARA KARŞI ÇIKMIŞ

Gerekçenin açıklanmasının ardından avukat Fidel Okan Twitter hesabı üzerinden gerekçe üzerine bir değerlendirme yaptı.

 

“YSK mühürsüz oylara ilişkin ilk kararı aldığında kendisi dahil üyelerin bir kısmı bu kanuna aykırı diye karşı çıkmış!” diye yazan Okan, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Muhalefet şerhinde çok önemli ifşaatlar var.Kanuna aykırı diye mühürsüz zarflara karşı çıkanlar nasıl olmuş da kararın altına imza atmış? Muhalefet şerhini okuduğunuzda YSK’nın aldığı ilk mühürsüz oy kararında çok karanlık noktalar olduğunu öğrenmiş oluyorsunuz! YSK, mühürsüz oyları geçersiz saydığına ilişkin kararı alırken intihar etmiş. Gerekçede ilk karar alınırken neler yaşanmış anlatılıyor. Özelikle muhalefet şerhinin bu bölümü çok ilginç, ilk karara karşı çıkanlar bile ne olduysa kararın altına şerh koymadan imza atmış!

Bu bölümde ise ilk karara, YSK üyelerinin bir kısmının karar 298 Sayılı Kanunun 101 maddesine aykırıdır diye karşı çıktığı yazılıyor.

Şimdi asıl sorun şu; Ne oldu da mühürsüz oy kararına karşı çıkan YSK üyeleri son anda kararın altına imza attı? Görülen şu; 16 Nisan günü YSK Başkanı ve bazı üyeler mühürsüz oy kararını şifahen almış ve mesaj çekmiş. Sonradan üyeler ikna edilmiş! YSK mühürsüz oyları geçerli sayan kararıyla Türkiye’de seçim güvenliğini yok etmiştir. Kararı alanlar tarih önünde hesap verecek! Bu kararı alanları durduracak hiçbir yasal değişiklik işe yaramaz. Çünkü adamlar kendini parlamentonun üstünde görüyor. Mühürsüz oy kararını artık bundan sonra değiştiremezler, değiştirirlerse bu kararın hukuk dışı olduğunu itiraf etmiş olurlar. Seçim güvenliğinin sağlanması için YSK’nın yapması gereken tek şey var hepsi İSTİFA etmelidir. Bu utanç onlara yeter!

Odatv.com

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close