Konumunuz
Ana Sayfa > Asayiş > Kadın mahkum yatağını yaktı?

Kadın mahkum yatağını yaktı?

Daha öncede yaptığımız haberlerde Gebze kadın cezaevinde mahkumlara baskı yapıldığı, doktora çıkarılmadığı, muayenede jandarmanın muayene odasında kaldığı ve ilaçlarının verilmediği şikayetlerinin giderek arttığını yazmıştık.

Şubat ayına kadar 6 ay içinde 5 kadın mahkumunda öldüğü ve bunu araştırılması için gerekli müracatlar yapıldığı halde herhangi bir girişimde bulunulduğunu duymadık.

Şimdi ise bir kadın mahkumun yatağını yaktı haberini aldık ve 3 infaz koruma memurunun da dumandan etkilendiğini öğrendik.

Yetkililerin ve sivil toplum örgütlerinin bu konuda duyarlı olmaya ve Gebze kadın cezaevi ile ilgili kamuoyu oluşturularak içerideki şartların düzeltilmesi yönünde çalışma başlatılması gerektiğine inanıyorum.


konu ile ilgili bu eski haberi ardından ise yeni olayı yazarak fikir edinilmesi gerektiğini düşünüyoruz.


CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, olağanüstü hâlle (OHAL) birlikte cezaevlerinde şiddeti ve ihlallerin arttığı yönünde çok sayıda mektup ve telefon geldiğini söyledi.

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde 2016 yılının son 6 ayında 5 ölüm olayı olduğuna ilişkin iddialara dikkat çeken İlgezdi,  konuyu TBMM gündemine taşıdı.

İlgezdi’nin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yönelttiği Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki 5 ölümle ilgili soru önergesi şöyle:

Hapishanelerde, OHAL ile birlikte şiddet ve ihlallerin arttığı yönünde çok sayıda mektup ve telefon gelmektedir. Gelen bir mektupta, Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaşanan ihlalleri ve son 6 ayda 5 ölümün gerçekleştiği yazmaktadır. Ayrıca kadın mahkûmların, hastanelere sevk edilmediği, ilaçların verilmediği ve baskıya maruz kaldıkları anlatılmaktadır.

. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde 2016 yılının son 6 ayında 5 ölüm olayının gerçekleştiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise ölüm nedenleri nelerdir?

. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde 6 ayda 5 kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili bir araştırma yapılmış mıdır? Yapılmamış ise yapılması düşünülmekte midir?

. 6 ayda 5 mahkûmun hayatını kaybetmesi nedeniyle cezaevi yöneticileri hakkında işlem yapılmış mıdır? Cezaevi yönetiminin ölümlerde, ihmali olup olmadığı araştırılmış mıdır?

. Hayatını kaybeden kadınlardan birinin kalça kemiği kırığı tedavisinin yeterli yapılmadığı ve hapishane koşullarında hijyenik ortam olmadığı için vücudunu iltihap kaplaması sonucu hayatını kaybettiği iddiaları doğru mudur?

. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde 2016 yılında hayatını kaybeden kadın sayısı nedir?

. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde mahkûmların hastaneye sevkinin yapılmadığı, ilaçlarının verilmediği ve doktor muayenesi sırasında jandarmaların da muayene odasında tutulduğu iddiaları doğru mudur?

 


 

 

Kadın mahkum yatağını yaktı, 3 infaz koruma memuru dumandan etkilendi

KOCAELİ’nin Gebze İlçesi’nde, Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde bir mahkum yatağını ateşe verirken, söndürme çalışmaları sırasında 3 infaz koruma memuru dumandan etkilendi. Yangın büyümeden söndürülürken, 3 memur tedavi altına alındı.

Bugün öğle saatlerinde, Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde bunalıma girdiği belirtilen N.C. adlı kadın mahkum yatağını ateşe verdi. İnfaz koruma memurları koğuşta bulunanları dışarı çıkarırken, yangının büyümesini engellemek için tutuşan yatağı dışarı çıkardı. Yanan yatak söndürülürken, kadın infaz koruma memurları dumandan etkilendi. Cezaevine gelen 112 Acil ekipleri dumandan etkilenen 3 infaz koruma memuruna müdahalede bulundu. Gebze Fatih Devlet Hastanesi’ne kaldırılan infaz koruma memurları tedavi altına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

DHA-Güvenlik – Türkiye-Kocaeli / Gebze – Haluk TURGUT

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

Top
Close