Konumunuz
Ana Sayfa > Dünya > Ne İsa’dan nede Musa’dan

Ne İsa’dan nede Musa’dan

Türkiye dış politikasında yaşadığı belirsizlikler le etrafında düşmandan başka kimse kalmadı. Herhalde en iyi dostumuz Yunanistan uzun zamandır hiç kavga etmiyoruz.

Bunun nedeni ise 17 ada’nın sessiz sedasız Yunanlılara terk edilmesi ve Kıbrıs konusunda verilen tavizlerden mi kaynaklanıyor bilinmez ama nedense Yunanistan’la iyiyiz.

ABD ise Sincar bombalamalarından sonra Türkiye’nin asla ortağı olamayacağını belirtti.

ABD’li komutanların PKK ve YPG ile ilişkilerini gizlemeden fotoğraf vermeleri gözden kaçan bir olay değildir.

Bu fotoğraflar bilinçli olarak veriliyor. Rusya ise Kürt unsurlara sıcak bakması bu gün Türkiyeyi bölgeden uzaklaştırılacağı görüntüsünü vermekte.

Uçuşa yasak bölgelerin oluşturulması yönünde gelişmeler olacak gibi görünmekte ve bu tamamen Türkiye’ye yönelik bir karar olacaktır.

Dolayısıyla Türkiye’nin Ortadoğu üzerindeki tüm hayalleri suya düşmüş ve yalnızlaşmış durumdadır.

Şam, Halep, Musul üzerindeki tüm  projeleri ters tepmiştir.

Bu durumda Rusya’nın Türkiye’yi özellikle işaret ederek El Nusra ve Işid’e karşı mücadeleye davet etmesi ise, Türkiye’ye nasıl baktığını açıkça göstermektedir diye düşünüyorum.

 


Türkiye ABD’nin asla ortağı olamaz

ABD Dış İlişkiler Konseyi Başkanı, Türkiye’nin artık ABD’nin ortağı olamayacağını söyledi.

ABD Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Richard Haass, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Irak’ın kuzeyinde yer alan Sincar Dağı ile Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan Karaçok Dağı bölgelerinde PKK’ya ait hedeflere düzenlenen hava harekatının ardından, Türkiye’nin artık ABD’nin ortağı olamayacağını söyledi. PKK’nın Suriye kolu YPG ise, Türkiye’nin hava saldırılarının ardından Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölgenin oluşturulması çağrısında bulundu.

Sputnik’in haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Irak’ın kuzeyinde yer alan Şengal Dağı ile Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan Karaçok Dağı bölgelerini hedef alan hava saldırısının ardından, 1989 ile 1993 yılları arasında George W. Bush’un özel asistanlığını yapan, halihazırda ABD Dış İlişkiler Konseyi Başkanı olan Richard N. Haass bazı açıklamalarda bulundu.

Hava saldırılarına tepki gösteren Haass, Twitter üzerinden Türkiye’nin IŞİD’le mücadele eden birliklere zarar vermesi gerekçesiyle artık Amerika’nın ortağı olamayacağını söyledi.


Rusya ise böyle söylüyor;

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan TSK’nin Sincar’daki saldırısına ilişkin açıklama geldi.Açıklamada, “Türkiye’nin bu adımlarından endişeliyiz.

Sincar ve Karaçok operasyonu kabul edilemez. Operasyonlar bölgedeki gerilimi tırmandırıyor. Türkiye’nin adımları ortak mücadeleye hizmet etmiyor” ifadeleri kullanıldı.


Rusya Türkiye’yi El Nusra ve Işidle mücadele etmeye davet etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sayfasından yapılan açıklama şöyle:

“Bize gelen mesajlara göre, 24 Nisan’ı 25 Nisan’a bağlayan gece Türkiye Hava Kuvvetleri’nin uçakları Türkiye ile sınırda yer alan Irak ve Suriye’nin bölgelerine ateş açtılar.

“Türk tarafının açıklamalarına göre, hedef olarak PKK birlikleri ve Suriye Demokratik Birlikleri oldu. 70 Kürt teröristin öldürüldüğü bildirildi. Bu tür adımlar Moskova’yı ciddi şekilde endişelendiriyor.

“Söz konusu Türk askerlerinin karada gerçekten IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerine karşı gelen Kürt birliklerine karşı eylemleridir.

“Irak ve Suriye’de savaş henüz tamamlanmamışken bu tür eylemler terör karşıtı güçlerin birleşmesine neden olmuyor, hatta zaten zor olan durumu daha da zorlaştırıyor.

“Ayrıca, Türkiye’nin yasaları görmezden gelerek egemen bir ülkeye ateş açması da endişe uyandırıyor.

“Devletlerarası ilişkileri ihlal eden bu tür eylemlerin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. Bu durumda tüm tarafları dikkatli olmaya davet ediyoruz.

“Siyasi açıdan uzak görüşlü olunması ve dikkatleri bugünün en önemli hedefi IŞİD ve El Nusra’ya karşı gelmeye çevirmek gerek.”

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close