Konumunuz
Ana Sayfa > Türkiye > Muhalif isen, sana bir suç uydurmak lazım.

Muhalif isen, sana bir suç uydurmak lazım.


Bunlar sadece bu gün yeni atanan hakimler ya 15 yıldır atananlar kimler. Sayıştayın, Danıştayın YSK’nın atananları kimler ki? Her kurumda bu zaten yapılıyordu şimdi tamamen alenileşti. Artık suçu işleyen hangi partiliyse ona göre ceza alacak veya adamına göre suç icad edilecek. Yargının da işi bu olacak herhalde.

Muhalif isen, sana bir suç uydurmak lazım.

O suça göre de bir ceza kesmek lazım. Bu işleri yapacak dürüst hakim ve savcılar da lazım. Bir sürek avı ve avların akıbeti bu adil ve tarafsız yargıçlar tarafından yapılacağı için Türk adaleti altın çağını yaşayacaktır.

Büyük Türkiye’nin büyük adaleti ve ne ocaklar sönecek.

Yaşasın bağımsız yargı.

 


 

Önceki gün yaptığı açıklama ile yeni atanan 900 hakimin 800’ünün AKP il ve ilçe yöneticilerinden oluştuğunu duyuran CHP’li Barış Yarkadaş, atamalarla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.


 

CHP’li Yarkadaş, “Yargı 24 Nisan’daki hakim atamalarıyla, AKP’nin bir kolu haline getirildi. Liste Saray’da onaylandı ve son şeklini aldı” dedi. Yarkadaş, “AKP’nin VİP Hakim listesini irdeledikçe skandal büyüyor” ifadesini kullandı.


 

“BAŞVURUMUZUN REDDEDİLDİĞİ GÜN HAKİMLİK GÖREVİNE ATANMIŞ”

Açıkladığı hakim atama listesinin AKP iktidarının yaşadığı korku ile yarattığı çürümenin kanıtı olduğunu ileri süren Yarkadaş, şöyle konuştu:


 

“AKP İl ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra, iktidara ve Saray’a hizmet edenler de ihmal edilmemiş son atamada… Örneğin, CHP’nin referanduma ilişkin başvurusunu jet hızıyla reddeden Danıştay’ın Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu da bunlardan biri… Gonca Hatinoğlu, başvurumuzun reddedildiği gün Hakimlik görevine atanmış. Ne tesadüf değil mi!”

Yarkadaş sözlerini bir hatırlatma yaparak şu şekilde sürdürdü:

“Gonca Hatinoğlu, avukatlık stajını Saray’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde yapmıştı… Eşi Volkan Hatinoğlu da Saray’ı inşa eden Rönesans adlı şirkete yönetici olarak atanmıştı. Şimdi görüyoruz ki Gonca Hanım da AKP’li 800 avukatla birlikte VIP Hakim – Partili Hakim kontenjanından göreve atanmış… Bu durum, yoruma gerek bırakmayacak denli açık…”

“TEŞEKKÜRE GİTMİŞ”

Zerrin Güngör’ün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısında cübbesini iliklemeye çalışan görüntüsüyle hatırlandığını belirten Yarkadaş, “Zerrin Hanım ve kızı da ödüllendirilenler arasındaki yerini aldı” dedi.

Danıştay Başkanı Güngör’ün önceki gün Başbakan Binali Yıldırım’ı ziyaret ettiğine dikkat çeken CHP’li vekil, “Belli ki; Yıldırım’a kızının atamasını yaptıkları için teşekküre gitmiş…” ifadesini kullandı.

BOZDAĞ’IN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ DE SINAVI KAZANMIŞ

Yarkadaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Özel Kalem Müdürü Muhammed Said Pamukçu’nun da “mülakatı kazanan” isimler arasında yer aldığını belirtti. Yarkadaş, “Bakanlığın sınavını, bakanın özel kalem müdürü de kazanıyor ve hakim oluyor. Söyleyecek bir şey bulamıyorum” diye konuştu.

Yarkadaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın başta Gonca Hatinoğlu ve Muhammed Said Pamukçu olmak üzere 24 Nisan’da atanan tüm hakimlerin aldığı puanları ve atanma gerekçelerini açıklamasının zorunluluk olduğunu da dile getirdi. Yarkadaş konuyu TBMM’ye taşıyarak Araştırma Önergesi vereceğini de belirtti.

AKP İL BAŞKAN YARDIMCISI DA ATANDI

Öte yandan, CHP’li vekil, AKP Trabzon İl Başkan Yardımcısı Bayram Günaydın’ın da “partili hakim” kadrosundan göreve başlatıldığını söyledi. Yarkadaş, “AKP’de ne kadar avukat varsa, tamamını hakim yapmışlar” ifadesini kullandı.

“PARTİLİ HAKİM MEKANİZMASI HIZLA OLUŞTURULUYOR”

Samsun’un Bafra İlçesi’nde de iki isim tespit ettiğini belirten Yarkadaş sözlerine şöyle devam etti:

“Partili hakim mekanizması hızla oluşturuluyor. Örneğin Samsun Bafra’da Ersan Oktaş isimli AKP Belediye Başkan Aday Adayı da 24 Nisan’da hakim olarak atandı. Oktaş, bir önceki dönem, AKP Bafra Belediye Meclis Üyesiydi… Keza; AKP Bafra Belediye Meclis Üyesi Mustafa Sekmen de aynı gün Hakim olarak atandı.”

Yarkadaş, “partili hakim” listesine AKP Buca Belediye Meclis Üyesi Sebahattin Kocagöbek’in girdiğini de açıkladı.

KONYALI VEKİL ADAYI DA KÜRSÜYÜ KAPTI

CHP’li vekil başka bir örnek daha verdi ve şunu söyledi:

“AKP Konya Milletvekili Adayı Muhammet Selman Harmankaya da şanslı isimlerden… AKP adayı olmak, hakimlik kapısını açtı. Bunlar ve dün ortaya çıkardıklarım, skandalın sadece bir parçası… Listeyi incelemeye devam ediyorum. Listede yabancı uyruklu bir isme de rastladım. Onu da araştırıyorum. AKP yönetimi, yargılanamayacakları bir düzen kurabilmek için yasa, kural, teamül tanımıyor.”

“TÜRKİYE BU KAFAYLA YARGI CEHENNEMİNE DÖNER”

Türkiye Barolar Birliği’nin ve ilgili demokratik kitle örgütlerinin de konuya duyarlılık göstermesi gerektiğini belirten Yarkadaş, “Bu yargıdan adalet çıkmaz. Türkiye bu kafayla yargı cehennemine döner. Herkes itirazını yüksek sesle dile getirmeli” diye konuştu.

“CENAZE NAMAZINI KILMANIN VAKTİDİR”

CHP’li Yarkadaş, “Partili Hakim dönemi adaletin ve hukukun ölümüdür. Adliyelerin önünde toplanıp adaletin cenaze namazını kılmanın vaktidir. Hiç kimse bu yapıdan adalet bekleme gafletine kapılmasın” dedi. CHP’li vekil, yaşananların Hitler dönemini anımsattığını da ileri sürdü. Yarkadaş son atamalarla birlikte “Führer’e Doğru” ilkesinin hayata geçirileceğini de sözlerine ekledi.

Yarkadaş, avukatları Turan Aydoğan’ın, atamalara ilişkin iptal davası açacağını da ifade etti.​

Odatv.com

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close