Konumunuz
Ana Sayfa > Gündem > Görevden alınma söylentisi doğru mu?

Görevden alınma söylentisi doğru mu?


 

İki gündür İzmit’te CHP cenahında bir çalkalanma vardı.

Fısıltı olarak ortada dolaşan bu söylentilerin gerçekliği konusunda konunun muhatapları ile görüşerek aslını öğrenelim diye düşünerek CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Milletvekili Haydar Akar ve Selman Yıldırım’ı arayarak böyle bir durumun olup olmadığını sordum.

Söylenti olarak kulaktan kulağa yayılan şuydu;

CHP İzmit İlçe Başkanı ve Selman Yıldırım Ankara’ya gitmiş, Haydar Akar’ı ziyaret etmiş ve İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ı görevden aldırmak için bazı girişimlerde bulunmuşlar.


 

İl Başkanı Sarıbay konuyla ilgili şöyle söyledi;

Bu benimde kulağıma geldi ancak aslı astarı yoktur. Ben tüm arkadaşlarımla uyum içerisinde çalışıyorum. Onlara güveniyorum ve aramızda herhangi bir sorun yoktur.

Parti olarak başarısız değiliz. Kongre süreci başlayacak ve ondan sonraki işimiz partimizi ve memleketi düşünerek 2019 seçimine hazırlanacağız. Dedikodu ve boş işlerle kaybedecek vaktimiz yoktur. Derdimiz koltuk ve makam derdi değildir. Ülkeyi yeniden demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti haline getirmek için ve gelecek kuşaklara modern dünyanın çağdaş bir ülkesi  olarak teslim etmek için mücadelemizi vereceğiz.

Kimseyi dışlamıyoruz. CHP bu süreçte toparlayıcı ve Hayır koalisyonunu güçlendirerek iktidara taşıyıcı bir yapıyı inşa etmeli. Partililere de düşen bu amaç etrafında bir yumak oluşturmaktır. Kongrelerde parti içi mücadeleler verilir ve her şey orada biter. Ondan sonrası memleket meselesidir dedi. Dedikodudan uzak ve ayrıştırıcı olmadan hepimiz üzerimize düşen görevi yapıyoruz.

Referandum’da İlçelerimiz üstün bir gayret göstererek bulundukları koşullara göre en iyi sonuçları almıştır. Bu sonuçları değerlendiriyoruz. Eksiklerimizi tespit ederek yeni proğramlar üretiyoruz. Danışma toplantıları yapılacak, orada da partililerimizin düşüncelerini alarak değerlendireceğiz.

Türkiye başka bir yere doğru evrilirken şahsi hedeflerimizi değil ulusal çıkarlarımız doğrultusunda demokrasiyi yeniden kazanmak adına kiminle kazanacaksak onunla meydanlara çıkacağız. Bu amaç her şeyden değerlidir diyerek tamamladı.


 

Haydar Akar ise;

Ankara’dan dönüyorum ancak, ne Selman Yıldırım nede Mehmet Ümit Küçükkaya böyle bir şey için yanıma gelmedi. Zaten bu abes bir durum olur. Kongre süreci Haziran’da mahalle delegasyonlarının seçimleriyle başlayacak. Kurultay süreci, yeni tüzük, yeni program  2017 ile bitmiş olacak. Dolayısı ile kimsenin kimseyi görevden aldırmak gibi bir derdi de olamaz. Bu boş işlerle ve dedikodularla uğraşmaya ve zaman harcamaya gerek yoktur.

2018’e ise tamamen seçimlere odaklı bir sürece gireceğiz. Toplum CHP’ne bir sorumluluk vermiştir. O yüzden bu sorumluluğu ve yeterliliği üzerimizde taşıyarak yeniden demokratik Türkiye Cumhuriyetini ülkemize kazandırmalıyız.


 

Selman Yıldırım şaşırdı ve böyle bir şey imkansız, kim söylüyor bunları diyerek şöyle devam etti;

Görevden alma ve aldırma dönemleri bitti zaten. Artık seçimle gelen seçimle gider.İl veya İlçe yönetimi ile aramızda herhangi bir sorun yoktur olamaz da. Kocaeli başarılı bir dönem geçirmiştir. Bu tür dedikodulara mahal vermeden iktidar olma yolunda çalışmalarımıza devam etmeliyiz.

Yakında Kongre süreci başlayacak ve parti kurultay sürecine girecek o yüzden bu tür dedikoduların kimseye fayda sağlamayacağına inanıyorum.

Belediye Başkan Adaylığı konusunda ise şunları söyledi.

Bu konuda dün nerede duruyorsam bu günde aynı yerdeyim. Kent 15 yıldır yaşadığı kültürel ve sosyal erozyonu Belediyecilik alnında da yaşadı. Göstermelik hizmetlerle halâ bizim bıraktığımız eserler üzerinde oturarak kendilerine hizmet veriyor görüntüsü veriyorlar. Kentin doğası katlediliyor, plansız, programsız kısa vadeli çözüm getirmeyen, sonrasında daha çok sorun yaratan işler yapılıyor. Kaynaklar har vurup harman savruldu. Sosyal Belediyecilik anlamında, doğaya ve çevreyi koruyarak gerçekleştireceğimiz önemli projelerimiz var.

Bu kenti ve halkı seviyoruz. Gelecek kuşaklara yaşanabilecek çağdaş ve doğayla iç içe bir kent ve Ülke bırakmak istiyoruz. Bu gün kent ve Ülke kaybediyor bunu önüne geçerek bir yandan kayıplarımızı yeniden kazanacağız, diğer yandan tüm dünya ya örnek kentler yaratacağız dedi.

Sonuç olarak konuştuğumuz konunun muhatabı olan arkadaşlar böyle bir söylentinin gerçekleri yansıtmadığını söyleyerek enerji ve zaman harcama konusunda gereksiz olarak gördüklerini belirttiler.

 

 

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close