Konumunuz
Ana Sayfa > Türkiye > Biz daha farkına varamadık ama acaba bir Afrika ülkesi mi olduk?

Biz daha farkına varamadık ama acaba bir Afrika ülkesi mi olduk?


İşte Ülkenin geldiği son nokta;

-ABD’nin istihbarat için kullandığı telefonların birdenbire meclise yerleştirildiğini duyuyoruz.

-16 Nisan referandumundan hemen ardından kimin aklına ve nerden geldi geldi böyle bir değişime gidilmesi?

-Bizim MİT gibi bir kurumumuz varken ve Fetö örgütlenmesine nedense bu kadar yabancı iken bu konuda her hangi bir fikri olup olmadığı da merak konusudur.

-Böyle bir uygulamanın, ulusal güvenliğimizin ne hale gelmiş olduğunu ve kimsenin umurunda bile olmadığının bir göstermesi midir?

-Biz daha farkına varamadık ama acaba bir Afrika ülkesi mi olduk?

-Meclisteki tüm telefonların dinlendiği gerçeği acaba birilerini rahatsız eder mi? Yada buna göz yumanlar bu işin bir parçası mıdır?

-Telekom’ yabancılara satan anlayışın acaba bir ulusal güvenlik diye bir kaygısı mı yok?

-Bizim aklımız ermiyor bu işe, bir Ülkenin en yüksek temsil organına bu kadar yüksek bir öz güvenle bu telefonları yerleştirenler, ne bunu ilk defa yapıyor, ne de son olarak yapacaktır.

-Kim bilir daha neler oluyor aradan sıyrılanları duyuyor ve yazıyoruz. Çok içler acısı bir durum ne denilebilir ki bu durumda memleket elden gitmiş diyerek sinemize mi çekelim?


konuyla ilgili oda tv haberi şöyle;

İlk kez Odatv’nin duyurduğu Meclis’e yeni alınan Cisco marka telefonlarla ilgili, CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı Odatv’ye çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“ABD’NİN İSTİHBARAT TOPLAMAK İÇİN KULLANDIĞI CİSCO MARKA TELEFONLARIN TBMM’DE NE İŞİ VAR?”

Geçen hafta, ortalama piyasa fiyatı 507 TL olan Cisco marka telefonlardan Meclis’e yüzlerce alındığını ve maliyeti nedeniyle Meclis’te yaşanan tartışmayı sayfalarımıza taşıdık. (İLGİLİ HABERİMİZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN) Haberimiz sonrasında Cisco marka telefonlarla ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, Odatv’ye açıklama yaparak, “Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) istihbarat toplamak için kullandığı Cisco marka telefonların TBMM’de ne işi var?” diye sordu.

ABD’Lİ PROFESÖRDEN CİSCO TELEFON UYARISI

“16 Nisan referandumunun hemen sonrasında TBMM’de makam odalarında bulunan ve gayet iyi çalışan telefonlar kaldırılmış yerlerine Cisco marka telefonlar kurulmuştur.” diyen CHP’li Zeynep Altıok’un Odatv’ye yaptığı açıklama şöyle:

“Bizler vatandaşların parasının neden boş yere harcandığının peşine düşünce, işin çok daha vahim bir noktaya gittiğini tespit ettik.

“FETÖ’NÜN TERCİH ETTİĞİ TELEFON MARKASI”

Üstelik bu telefonları FETÖ’cülerin kullandığı tespit edilmiştir. FETÖ çatı iddianamesi ve hükümet gazetelerinin tamamında da “FETÖ’nün tercih ettiği telefon markası” olarak belirtilen cihazlar bütün parti liderlerinin, gruplarının ve Milletvekillerinin odalarına kurulmuştur.

FETÖ/PDY’nin darbe girişimi soruşturması kapsamında, TTNET Bireysel İş Birimi Genel Müdürü Erkan Akdemir önce gözaltına alınmış, ardından istifa etmiştir. Akdemir, daha önce CİSCO Türkiye Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın en ivedi şekilde bu soruları cevaplaması gerekmektedir:

•      Bu konuda ihale ne zaman yapıldı? Cisco marka telefonların FETÖ çatı iddianamesinde geçtiği ortada iken ve terör örgütünün bu telefonları kullandığı tespit edilmişken ne tür gerekçelerle bu telefonlar, TBMM’nin tamamına kurulmuştur? FETÖ’cüler bu telefonu kullanıyorsa madem, neden alımdan vazgeçilmedi?

•      Bu telefonları almaya ne zaman ve kim tarafından karar verildi? İhale hangi şekillerde gerçekleştirildi? İhale bedeli ne kadardır?

•      Alanında birçok uzman bu telefonlar aracılığı ile hem konuşma hem de ortam dinlemesi yapılabileceğini belirtmesine rağmen bu telefonlar hangi amaçlarla Meclis’e kuruldu?

•      Meclis’e kurulan bu telefonlar ile internet üzerinden mi iletişim gerçekleştirilecek? Eğer internet üzerinden sağlanacaksa bunun güvenliği hangi şekillerde sağlanacak?

•      Bu telefonlar ile ortam dinlemesi yapılabileceği iddiaları doğru mudur? Konuyla ilgili hangi güvenlik testleri ve önlemleri alınmıştır?

•      Bu telefonlar bütün parti liderleri başta olmak üzere bütün Milletvekilleri ve personelin odalarına kuruldu. Önceden kullanılan telefonlar gayet sağlam çalışırken bir anda neden bu değişikliğe gidildi?

Zeynep Altıok

CHP Genel Başkan Yardımcısı – İzmir Milletvekili”

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close