Konumunuz
Ana Sayfa > Köşe Yazarları > kimseyi kırmadan o sevgiyi adilce kullanmak

kimseyi kırmadan o sevgiyi adilce kullanmak 

 

Bu akşam Türkan Saylan’ nın hayatını anlatan, filmi izlerken çok yoğun duygular yaşadım. Öncelikle bu kadar mücadele eden, hiç bir zaman da pes etmeyen, kıymetli ve değerli hocamız Türkan Saylan’ı ve canım babamı rahmetle anıyorum.

İzlerken eminim herkesin hayatına dokunmuştur. Mücadelesiyle, azmiyle, aşkıyla bana da babamı yaşattı. İnsan ayırt etmeksizin, sevgisini herkesle paylaşması, kimseyi kırmadan o sevgiyi adilce kullanmak, beni 40 yıl öncesine götürdü.

Benim babam, Sivas’ın ulaş kasabasında ziraatta bekçilik yapıyordu. Evimiz yolun kenarında ve yanında ırmak akıyordu.  Küçük bir de köprü vardı. Tabi ki köy evleri kalabalık oluyordu. Dedem , babaannem, amcalar ve çocukları birde biz üç kardeş, o zaman küçüğümüz tekne kazıntısı henüz yoktu.

Canım kardeşim Uğur akşam olunca, köprünün üstüne çıkıp çarşıya doğru baktığında, babamı görene kadar beklerdik.O zamanlar bekçiler, beyaz deriden şapka takarlardı .Beyaz şapkalı adam uzaktan belli olurdu. O, işte benim babamdı. Her akşam olduğu gibi elinde bir şeyler mutlaka olurdu.

Sarı leblebi ve üzüm. İçeri girer amcamın çocukları ve bizi oturtup leblebi ve üzümü bize paylaştırırdı. Ama önce amcamın çocuklarında başlardı. Hiç bir zaman öncelik bizim olmadı. Onlara verir, kalırsa bize de verirdi.Hep üzülmüşümdür. Biz onun çocuklarıyız, öncelik bizim olmalıydı.

Onları sever her şeyin önceliği onlarındı. Tabi babam farklı düşünceye sahipti .Çünkü amcam İstanbul’da çalışıyordu. Babaları yanlarında yoktu .Birde büyüklerin yanında kendi çocuklarını sevmezlerdi. Tabi seneler sonra ,babama hesap sorar gibi o zamanlar çok üzuldüğümü ve kıskandığımı dile getirdim.

İnsan çocuklarını sevmez mi işte çocukluk aklı. Türkan Saylan’ın oğlu nasıl annesine hesap sorar gibi “öncelik her zaman başka çocuklar oldu” dediği an,hemen babam aklıma geldi. Çünkü ben de hesap sormuştum babama.Canım ela gözlüm, yakışıklım, merhametli babam seni çok özledim.

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close