Konumunuz
Ana Sayfa > Dünya > BİR YIL SONRA KANSER TARİH OLUYOR

BİR YIL SONRA KANSER TARİH OLUYOR

 

Rus bilim insanları, kanseri uzayda yendi

 

Rus bilim insanları kanseri yok eden bir ilacın denemelerinin uzayda başarıyla tamamladığını açıkladı. İlacın en önemli özelliklerinden biri, her tür kanseri, hangi aşamada olursa olsun yenebilmesi.

 

İzvestiya gazetesine konuşan Rusya Federal Tıp ve Biyoloji Dairesi Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü Direktör Yardımcısı Prof. Andrey Simbirtsev, “Termal şok proteini adını verdiğimiz ilaç hem bağışıklık sistemini güçlendirerek tümörlerin yok edilmesini sağlıyor, hem de sağlıklı hücrelerin hasar görmesini engelliyor” dedi.

Söz konusu protein insan vücudunda az miktarda bulunuyor. Rus bilim insanları önce bu proteini hangi genin ürettiğini keşfetti. Ardından bu proteini üretebilen bir bakteri hücresi yapıldı. Simbirtsev, “Bakteri hücreleri çok hızlı çoğalıyor, böylece bu proteinden sınırsız miktarda üretebilir hale geldik” dedi.

Fareler üzerinde yapılan denemelerde en son aşamadaki kanser vakalarında bile ilacın başarılı olduğu ve tümörleri yok ettiği görüldü. Simbirtsev, ilacın insanlar üstünde yan etkisi olmadığından emin olabilmek amacıyla deneylerin bir yıl daha süreceğini açıkladı.

Comments

comments

One thought on “BİR YIL SONRA KANSER TARİH OLUYOR

  1. İlginç bir haber , uzayda bu tedavinin mümkün olabilmesi akla dünyanın manyetik alanından uzaklaşması ile kanser hücrelerinin güç aldıgı sistemden uzaklaşması geliyor, çünkü ilacın kullanımında fark yaratan tek etken dünyanın manyetik alanından uzak olması.

Bir Cevap Yazın

*

Top
Close