Konumunuz
Ana Sayfa > Gündem > Gebze Çalıştay ve Tahsin Tarhan

Gebze Çalıştay ve Tahsin Tarhan

CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun geçtiğimiz günlerde Türkiye de daha önce hiç yapılmamış türden bir Emek Çalıştayına imza attı.

 

Neden hiç yapılmamış onlarca yıldır bir çok emek çalıştayı yapılıyor bu Ülkede, bu sizin yaptığınızın farkı nedir ve neden Türkiyede bir ilk ? Neyi keşfettiniz kimsenin bilmediği? diye sormaktan kendimizi alamadık ve Recep Başkanı dinlemeye başladık.

 

Evet Türkiye de bir ilk diyorum çünkü Türkiye de  karşısında birleşik bir direnç görmek istemeyen, sömürüsünün karşısında boyun eğmiş ne verirlerse ona razı gelmiş bir emek kitlesi yaratmak için, Emperyalistler her alanda olduğu gibi emek cephesini de bölüp, parçalayıp ve yönetme çabası içine girmiş ve bunu başarmıştır.

Yani Ülkemizi bölüp, parçalayıp ve yutmak isteyen egemen güç yerli işbirlikçileri ile aklımıza gelecek her alanda bölmeyi ayrıştırmayı, düşmanlaştırmayı, kutuplaşmayı pompalamıştır. Hemşehri dernekleri ile başlamış mahallenin kahvesin de hep beraber oturan insanları geldikleri yöreye göre ayrı mekanlar da toplanmalarını sağlayarak yabancılaştırmaya başlamıştır.

 

Bunun yanın da dinsel ve etnik kamplaşmalar yaratarak bunu da sürekli derinleştirerek bir arada birbirlerini sorgulamadan yaşayanları düşman haline getirmeye çalışmıştır.

 

İşçi ve emek cephesinde de böyle oldu. Önce Sendikaları zayıflattılar sonra onları etnik, mezhepsel, dinsel ve siyasi ayrıştırmalarla emek mücadelesini başka kimliklere büründürdüler. Kendi ürettikleri ve palazlandırdıkları bu sarı sendikaların görevi İşçi hareketinin çözülmesini sağlamak ve mücadele kabiliyetini kaybettirmekti.

 

Bugün mevcut sendikalar işçi sınıfının sadece % 10′ nunu temsil ediyor ve sadece 2,5’u imza yetkisine sahip. Peki geri kalan kesim ne oluyor işte parçalanmışlığın resmi burada. Temsiliyeti olmayan bu geniş kitlelerin içinde varolduğu bir Çalıştay Türkiyedeki İşçi sınıfının gerçek durumunu ortaya koyacaktır. Buradan yola çıkmalı değerlendirmeli ve tespitleri yapmalıyız dedik. Temsil edilemeyen bu %’de 90 olmadan yapacağınız Çalıştaylar gerçekçi olmayacaktır, Biz bu anlayışı kırdık ve tüm emekçilerin gerçek temsiliyetleri ile rasyonel bir sonuç bildirgesi hazırlıyoruz. Çok değerli bilim adamları ile çalıştık ve hepimizi hayretler içinde bırakan çok güzel bir çalışma çıkardık, tüm Türkiyeye ve emek hareketine rehber olacağına inanıyorum sonuç bildirgesini çok yakında açıklayacağız dedi.

 

Bu çalışmalarından dolayı kutluyoruz Recep beyi ancak çalıştay da Tahsin Tarhan’a söz verilmediği ve araların da bir huzursuzluk olduğu yönünde çıkan haberler konusunda söyleyeceğiniz bir şey var mı? dediğimiz de şu yanıtı verdi;

 

Kesinlikle yalan böyle bir şey söz konusu dahi olmaz. Tahsin bey’in rahatsızlığı vardı, konuşmak ister misiniz ? diye sorduk ancak konuşacak durumda olmadığını söyledi ve erken ayrıldı. Herhangi bir sorunumuz yoktur olamaz da.Hele ki böyle Ülkenin dönüm noktasından geçmek üzere olduğu bu durumda, birbirimize kızma darılma lüksümüz yoktur. Memleket bir var olma savaşı veriyor hiç kimse bundan başka bir şey düşünmemeli, tüm gücünü Cumhuriyet mücadelesine aktarmalıdır. Söylenenin aksine Tahsin beyle hukukumuz da dostluğumuzda oldukça iyidir diyerek bitirdi.

 

 

 

 

 

 

Comments

comments

Top
Close