Konumunuz
Ana Sayfa > Kent > 112 ÇALIŞANLARININ HAKLARINI KİMSEYE YEDİRMEYİZ.

112 ÇALIŞANLARININ HAKLARINI KİMSEYE YEDİRMEYİZ.

 

112 ÇALIŞANLARININ HAKLARINI KİMSEYE YEDİRMEYİZ.

 

112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarına     Eylül2016 tarihi itibarı ile ödenmesi gereken nakdi tayin bedelini Sağlık müdürlüğü 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren ödemek için yazı yayınlamasına Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Şubede basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

 

112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarına ödenmesi gereken nakdi tayin bedeli 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girmesi gerekirken defalarca ertelenmiştir.

 

11 ay sonra yapılan düzenleme ile 112 çalışanlarına nakdi yemek yardımının verilmesi için düzenleme yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı yayınlamış olduğu 21.11.2016 tarih ve 612.99.- E.1340 sayılı yazı ile Eylül ayından itibaren tayin bedelinin nakdi olarak çalışana ödenmesi hakkındakidüzenlemeyi kurumlara ve kamuoyuna duyurmuştur.

 

9 aylık mağduriyetle ilgili sendika olarak dava açtık. Çünkü yasal düzenlemenin yürürlük tarihi 1 Ocak 2016 tarihidir. Yapılan ertelemenin sorumlusu Sağlık Bakanlığıdır ve bu hak kaybı mutlaka telafi etmelidir.

 

Ancak ilimizde daha da tuhaf bir durum yaşanmıştır.

 

Kocaeli İl Sağlık müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Dokuz aylık yemek ücretini ödemiyorsa bende Dört ayı ödemiyorum, demek suretiyle06.01.2017 tarih ve 94039430- 841.02.17-E-12 sayı ile İl Ambulans Servisi Başhekimliğine yazmış olduğu resmi yazıdaSağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 21.11.2016 tarih ve 612.99.-E.1340 sayılı yazısını gerekçe göstermek suretiyle  Eylül 2016 tarihinden itibaren 112çalışanlarına  ödenmesi gereken nakdi yemek yardımını01.01.2017 Tarihinden itibaren ödeneceğini ifade etmek suretiyleçalışanların mağduriyetine sebebiyet vermektedir.Müdürlük, Sağlık Bakanlığının yazısınaaykırı usulsüz işlem tesis etmiştir.

 

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Kendi kendine adeta kanun çıkarmış ve düzenleme yapmıştır. 

 

İl Sağlık müdürlüğü, Sağlık bakanlığına ve Türkiye Cumhuriyeti devletine bağlı bir kurum değil midir?

 

Bağımsızlığını mı ilan etmiştir, yoksa Bakanlığın talimatını yok hükmünde mi saymıştır?

 

Bunu yaparken de adeta çalışanın aklıyla alay edercesine Sağlık Bakanlığı’nın Eylülden itibaren yemek yardımlarını nakdi ödeyin yazısını ilgi göstererek yapmıştır.

 

       Bakanlığın yazmış olduğu yazıyı okuyup anlayamayan, yorumlayarak gereğini yapamayan idarecilerinolduğunu kamuoyu ile paylaşmak bizim için zulümdür. Neresinden tutulursa tutulsun elde kalacak bu işin izahı yoktur,  mizahını yapalım dedik ama inanın ki böyle bir durum mizah bile kabul etmiyor. İnsanın aklı şaşıyor.

 

Buradan İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine açıkça sesleniyoruz. Lütfen bu izahsız ve izansız talimatı kaldırın ve çalışanın hakkını ödeyin.Sendika olarak Dokuz aylık hak kaybı için davamızı açtığımız gibi buradaki hakkaybı için sessiz kalmamızda mümkün değildir. Çalışanlar adına Sendika olarak Sağlık Müdürlüğüne 18.01.2017 tarih ve 05 sayılı resmi yazı ile müracaatımızı yaptık. 112 Çalışanları içinde örnek dilekçeler hazırladık.

 

Çalışanlar bu dilekçeler ile idareye müracaat ederek kendilerine ödenmeyen yemek ücretlerini yasal faizi ile birlikte talep edebilirler. Yaşanan mağduriyetle ilgili hukuki destek almak isteyen 112 sağlık çalışanı üyemiz olsun veya olmasın sendika olarak kendilerine her türlü hukuki desteği vermeye hazırız. 

 

Türk Sağlık Sen olarak 112 çalışanını nakdi yemek yardımını keyfi olarak verilmemesine asla razı olmayacağız. Her platformda çalışanın hakkını arayacağız. Çalışanın ekmeğini aşını kimseye yedirmeyeceğiz.

 

 

Ömer Çeker

                                                                                                        Şube Başkanı

 

Comments

comments

Top
Close