Konumunuz
Ana Sayfa > Foto Galeri > CHP 24 OCAK BASIN AÇIKLAMASI

CHP 24 OCAK BASIN AÇIKLAMASI

 

CHP İl Binasında 24 Ocak nedeniyle yapılan Basın toplantısı İl başkanı Cengiz Sarıbay, Milletvekilleri ve Partililerin katılımıyla gerçekleşti. CHP’nin son günlerde aktifleştiği ve partililerde de yeni bir heyecanın olgunlaştığı gözlenmekte. Referandum çalışmalarından başarılı olacaklarından ve halkın Hayır oyu vereceğinden eminler.

İl Başkanı Sarıbay  açıklamasında şunları söyledi;

 

 

24 Ocak bize, umutlarımıza, toplumumuza ışık tutan, rehber olan üç aydınımızın ölüm tarihi. Uğur Mumcu ve Gaffar Okan düşüncelerini anlattıkları ve inandıkları yaşam biçimini hayata geçirmeye kalktıkları için katledildiler. İsmail Cem’i ise amansız bir hastalık aramızdan aldı.

16266260_1281820208523932_3158809743352563290_n (1)

24 Ocak 1993’te Ankara’da Karlı Sokak’ta, bundan tam 23 yıl önce otomobiline konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu;

24 Ocak 2001’de uğradığı silahlı-bombalı saldırı sonucu beş polis memuru koruması ile birlikte şehit düşen halkın haklının adamı Gaffar Okkan’ı;

24 Ocak 2007’de amansız bir hastalık nedeniyle yitirdiğimiz dürüst bir siyasetçi aynı zaman da gazeteci olan İsmail Cem’i; aramızdan ayrılışlarının yıl dönümünde derin üzüntüsüyle, saygı ve özlemle anıyoruz.

Uğur Mumcu, Gaffar Okkan ve İsmail Cem, aydınlanmanın ışığını tüm topluma yaymak isteyen, Atatürkçü, Laik, Demokratik bir Türkiye’nin yılmaz savunucuları aydınlarımızdı.

“Cesur bir kez, korkaklar bin kez ölür önemli olan insanın böyle bir toplumda mezar taşı gibi suskunluğun simgesi olmamasıdır.” diyen 19 yıl önce bugün faşizmin katlettiği gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu ele aldığı konuları, ömründen çok biriktirdiği sözcükleri, bir yazıda özetlemek mümkün değil elbette.

Ancak İnancımdır ki Sabahattin Ali’lerin, Metin Göktepe’lerin, HrantDink’lerin öldürüldüğü ‘aydın’ ülkemiz gitgide karanlıklara gömülürken hayallerinin yerine demir gibi bükülemez bir adı topluma miras bırakan Mumcu’nun sembolleştirdiği dürüstlük, azim ve gerçek gazetecilik değerleri nesilleri aşıp gidecek…

Bir diğer inancım da yüreğini şehrin huzur ve güvenine tesis etmiş Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın doğuda sağladığı barışı, kardeşliği, huzuru ve hakların demokratik çerçevede korunup kollanmasını sağlayacak binlerce Gaffar Okanların olmasıdır.
23 yıl geçmesine rağmen özgür basına ve gazetecilere yönelik, bilim insanlarına, emniyet güçlerimize yönelik saldırıların devam etmesi, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılamaması ülkemizin bir utancıdır.

Özgür düşüncelere vurulan paslı kelepçelerin faili meçhul cinayetlerinin faillerine takılması umuduyla; Uğur Mumcu, Gaffar Okkan ve İsmail Cem gibi, devrimcileri, vatanseverleri, cesur ve yürekli gazetecileri, vatan ve millet sevgisinin bedelini ağır ödeyen aydınlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, düşünenlerin vurulmadığı, vurulanların unutulmadığı bir Türkiye diliyorum…

Av. M.Cengiz.Sarıbay
CHP Kocaeli İl Başkanı

Comments

comments

Top
Close