Konumunuz
Ana Sayfa > Kadin > Pavey, olaydan sonra ilk olarak şunları söyledi:

Pavey, olaydan sonra ilk olarak şunları söyledi:

 

 

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, MHP’li vekillere “Hayır” çağrısı bulunduğu konuşmasının ardından kendisini kürsüye kelepçeledi. Yaklaşık iki saat süren eylemin ardından AKP’li kadın milletvekilleri Nazlıaka’ya saldırdı.

Saldırı sırasında HDP’li Pervin Puldan ve CHP’li Şafak Pavey yere düştü. Buldan’ın göğsüne aldığı darbe nedeniyle kalp ritminde sorun olduğu ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi

 

#AKP’li kadın vekillerin saldırısına maruz kalanlardan #ŞafakPavey: Gözleri dönmüş gibi saldırdılar

 

Bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka’nın kendini meclis kürsüsüne kelepçelemesinin ardından saldıran AKP’li kadın vekillerin saldırısında HDP Milletvekili/Meclis Başkanvekili Pervin Buldan yaralanarak hastaneye kaldırılırken, CHP Milletvekili Şafak Pavey’de yere düştü ve kol protezi çıktı.

 

Pavey, olaydan sonra ilk olarak şunları söyledi:

 

“Gözleri dönmüş şekilde hepimize saldırdılar. Bu saldırı Anayasa geçtikten sonra bizlere yapacaklarının ayak izlerini gösteriyor. Ben kürsünün oradaydım. AK Parti Antalya milletvekili Gökçen Özdoğan Enç önce vurmak istedi. Araya HDP vekili Burcu Çelik Özkan girdi. Onun saçlarını çektiler. Enç, beni itti, yere düştüm. Diğer vekili saçından sürüklediler. Gözleri dönmüş gibi hepimize saldırdılar. Zaten görüntülerde de bunları göreceksiniz.”

16144530_239301449846574_11754033_n

 

 

 

 

Kadınlar AKP’ li Kadın  Vekillerin saldırısına  tepkilerini  bu bildiri ile dile getirdiler.

 

Kadınları kadınlara saldırtan, Reis’inizin emir eri yapan diktatörlüğünüz batsın!

 

Eli tornavidalı AKP’li kadınlar, Meclis’te tecavüzü aklayanlara karşı neredeydiniz?

 

Diktatörlüğün Anayasa değişikliği görüşmeleri sürerken Meclis HER GÜN YENİ BİRkadına şiddet vakasına sahne oluyor. Kadınların tek adam diktatörlüğüne karşı isyanından korkan AKP, Meclis kürsüsünde #Hayır diyen kadın vekillere kaba şiddet ve sözlü tacizle saldırıyor. Daha iki ay önce meclis kürsüsünden tecavüzcüleri aklamaya çalışanların #Hayır diyen kadın vekillere karşı gösterdikleri şiddet, anayasa değişikliğiyle nasıl bir rejimin yerleştirilmeye çalışıldığını gösteriyor.

 

Daha bir hafta önce #Hayır diyen Fatma Kaplan mecliste AKP’li ERKEK vekillerin saldırısına uğradı. Bugünse #Hayır diyen, bağımsız bir milletvekili olarak demokratik konuşma hakkını savunmak için kendisini meclis kürsüsüne kelepçelemek zorunda bırakılan Aylin Nazlıaka, bu kez “reisin” emir eri AKP’li kadın vekillerin saldırısıyla kürsüden zorla sökülerek salondan zorla çıkartıldı. Yaklaşık iki saat kürsüde kalan Nazlıaka’ya gözü dönmüşçesine saldıran AKP’liler, Nazlıaka’yı korumaya çalışan Pervin Buldan ve Şafak Pavey’i de yerlerde sürükleyip tekmelediler.

 

Nazlıaka’ya eylemi boyunca tacizci söylemlerle saldıran AKP’liler, meclis kürsüsünde kadına yönelik şiddet rezilliğini savuşturmak için bu sefer kadınları kullandılar; eli tornavidalı kadın emir erlerini demokratik hakkını kullanmak için eylem yapmak zorunda kalan bir kadın vekilin üzerinde saldırttılar.

 

AKP’li kadın vekillere ve AKP’li kadınlara soruyoruz:

 

Elinizde tornavidalarla kürsüdeki bir kadın vekile saldıran siz sözüm ona kadın vekiller, daha iki ay önce partinizin ERKEK vekilleri meclis kürsüsünde tecavüzü aklamaya çalışırken; 12 yaşındaki kız çocuklarıyla evlenmeyi savunurken neredeydiniz?

 

Partiniz kadınların bütün kazanılmış haklarını budayan yasaları geçirirken neredeydiniz?

 

Kadın haklarını savunanlar erkek vekilleriniz tarafından meclis komisyonlarında hakarete, şiddete maruz bırakılırken neredeydiniz?

 

Siz, bu ülkenin kadınları öldürülürken, katledilirken, tecavüze uğrarken, kız çocukları küçük gelin yapılırken, yurtlarda yakılırken neredeydiniz? Yeni kadın düşmanlığı kararları alan reisinizin dizinin dibinde emre amade mi bekliyordunuz?

 

AKP’li kadın vekiller, sizi meclisin kadın vekil sayısından düşüyoruz! Ama sizler kadın düşmanlığı yandaşlığınızın hesabını, bal gibi de kadına yönelik şiddet uygulayan kadınlar olduğunuz gerçeğinin hesabını kendi kız çocuklarınıza bile veremeyeceksiniz! Siz kadın vekil değil, reisinizin eli tornavidalı birer emir erisiniz.

 

Kadınların başkanlık sistemine, diktatörlüğe, kadın düşmanlığına karşı yükselen #Hayır sesini meclis kürsüsüne taşıyan tüm kadın vekilleri dayanışma ile kucaklıyoruz.

 

Kendisi de kadın mücadelesinin yakından tanınan bir ismi olan ve bugün saldırıya uğrayan Aylin Nazlıaka’nın, parti kimliğine bakmadan kadın dayanışmasıyla Nazlıaka’nın yanında duran tüm kadın vekillerin, saldırıda yaralanan Pervin Buldan ve Şafak Pavey’in yanında, kadın düşmanlığının karşısındayız!

 

Kadınların, kadınlara saldırmasına sebep olan ERKEK egemen zihniyetiniz, saray sevdanız, reisliğiniz yerin dibine batsın!

 

Bu beden, bu ülke, bu hayat bizim!

 

KADINA ŞİDDETTEN SONRA ENGELLİ KADINA DA ŞİDDET

 

SİSTEM VE AKP ŞİDDET VE KANDAN BESLENİYOR

 

Fatma Hürriyet Kaplan’dan sonra Meclis’te “erkek” şiddetine maruz kalan kişi bu sefer, engelli kadın Şafak Pavey oldu.

 

12 Eylül 1980 askeri darbesi ile temeli atılan din soslu vahşi kapitalist ve neo liberal tezgahın bugünkü aktörü, sistemin bugünkü sürdürücüsü AKP hem akan kandan besleniyor hem de bu gerilim ve şiddet üzerinden rejim değişikliğini geçirme hesabında…

 

Genelde ve yerelde basının yüzde 90’ını güdümüne alan, muhalif ses çıkartan en küçük kanal ve yayınlara karşı bu sefer kapatma ve tutuklama uygulayan sistem zaman zaman kan, zaman zaman şiddetten besleniyor.

 

16176395_239301393179913_1827466300_n

 

 

 

AKP’nin hiçbir zaman bir arada yaşam gibi bir derdi olmayacak.

 

Tüm tahriklere rağmen inadına bir arada yaşamı, inadını barış, dostluk ve kardeşliği savunmak ve dile getirmek lazım

 

“Başkanlığa Hayır” sesini yükseltmek için kendini kürsüye kelepçeleyen Aylin Nazlıaka’ya saldıran Akpli kadın vekiller, tecavüz yasası meclisten geçirilmek istendiğinde nerdeydi? Tecavüz yasasına sesi çıkmayanlar, hayır diyenlerden rahatsız oluyor.

 

Nazlıaka’nın sorusunu tekrarlıyoruz:

 

“Çocuklarınızın yüzüne nasıl bakacaksınız?”

 

#DayanışmadaHayırVar

 

AKP’li vekillerin fiziksel şiddetine ve sözlü tacizlerine rağmen kadınlar bugün mecliste Başkanlığa HAYIR diye haykırdı.

 

Sokaklarda, meydanlarda ve hatta mecliste ne tekmeleriniz durdurabilecek bizleri ne de gerici zihniyetiniz.

 

Geçit vermeyeceğiz! HAYIR

 

HDP’li Pervin Buldan Mecliste aldığı darbe nedeniyle hasteneye kaldırıldı

 

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka kendini Meclis kürsüsüne kelepçeledi.

 

Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, kendini Meclis Genel Kurulu’nda konuşma kürsüsüne kelepçeledi.

 

Genel Kurul salonunda anayasa değişikliği görüşmeleri yapılırken söz almadan kürsüye gelen Bağımsız millitvekili Aylin Nazlıaka, MHP’li milletvekillerine anayasa değişikliğine ‘evet’ dememeleri konusunda uyarı konuşması yapmaya başladı. Meclis Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı, işgal ettiği gerekçesiyle Nazlıaka’yı kürsüden inmesi konusunda birkaç kez uyardı. Bu sırada Nazlıaka kendisi kürsüye kelepçeledi.

 

Nazlıaka kelepçeyi açması için kendisini uyaran milletvekillerine “Anahtar yanımda değil” dedi. AKP’li TBMM İdare Amiri Salim Uslu’nun da Aylin Nazlıaka’yı ikna etme çabaları sonuç vermedi. Nazlıaka, MHP sıralarına doğru “Anayasa değişikliğine evet demeyin” diye konuştu.

 

Ayşenur Bahçekapılı birleşime önce 10 dakika ara verdi. Bu sırada Nazlıaka’nın ikna edilememesi üzerine oturumu açan Bahçekapılı, oturuma bu kez 45 dakika ara verdi. Nazlıaka kürsüye kelepçeli vaziyette bekleyişini sürdürürken, kendisini HDP’li milletvekilleri de ikna etmeye çalıştı.

 

BAHÇELİ ARADA AYRILMADI

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli verilen arada genel kuruldan ayrılmadı. Nazlıaka, kürsüden yerinde oturan Bahçeli’ye çağrı yapmayı sürdürdü. Bahçeli bir süre sonra milletvekilleriyle birlikte Genel Kurul’dan ayrıldı. Nazlıaka, Bahçeli’nin arkasından “En azından milletvekillerinizi serbest bırakın, diledikleri gibi oy kullansınlar” diye seslendi.

 

‘MECLİS’İ KELEPÇELEMEK İSTİYORLAR’

 

Nazlıaka’nın, yanına gelen milletvekillerine, “Meclisi kelepçelemek zincirlemek istiyorlar. Kendimi kelepçeleyerek buna engel olmak istiyorum. Nereye kadar devam edebilirsem devam edeceğim” dediği öğrenildi.

 

AKPLİ VEKİLLERDEN SALDIRI

 

Nazlıaka’nın çevresini saran AKP’li kadın vekiller ile HDP’li milletvekilleri arasında kavga çıktı.

 

HDP’li milletvekili Pervin Buldan’a tekme atıldığı, tekme atan kadın vekile de tokat atıldığı iddia edildi.

 

Kavga sırasında Nazlıaka’nın kelepçesi açıldı ve bağımsız vekil CHP’li vekiller tarafından Genel Kurul dışına çıkartıldı.

 

HDP’li Beştaş, “Meclis Başkanvekiline nasıl tekme atarsın” diye bağırdı. CHP’li milletvekilleri de Şafak Pavey’e vurulduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

 

Tek adam diktatörlüğüne giden yolda kadınların sözü HAYIR’dır!

 

#dayanısmada HAYIR var

 

AKP cenahı ciddi bir varlık yokluk savaşı veriyor. Anayasa değişikliğinin meclisten geçmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Bir yandan sokağı susturmaya çalışıyorlar, diğer yandan gözaltı terörü devam ediyor. Mecliste gündüz bir iş yapılmıyor, bütün oturumlar gece yapılıyor. Muhalif vekillere saldırı, arbede durmak bilmiyor. Her türlü hukuksuzluk uygulanıyor. Mecliste olan bitenleri halktan gizlemeye çalışıyorlar. Oylamaların aksamaması, ertelenmemesi için iki haberi gizledikleri, erteledikleri söyleniyor…

 

Birinci haber; TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın hayati fonksiyonlarını yitirdiği, yoğun bakımda tutulduğu. İkinci haber ise; MHP Milletvekili Saffet Sancaklı’nın intihar eden eşinin hayati fonksiyonlarını yitirdiği ama yoğun bakımda tutulduğu. Çünkü mecliste anayasa oylaması var ve oylamayı herhangi bir şeyin bölmemesi, vekillerin konsantrasyonun dağılmaması gerekiyor… AKP açısından, varlık yokluk meselesinin geldiği aşama budur!

 

16176751_239301403179912_1452705541_n

Dolayısıyla HAYIR diyecek olan bizler için de durum bu derece elzemdir. Mesele bir varlık yokluk mücadelesidir. Maddi ve manevi her türlü fedakarlığa hazır olmalıyız. Aksi taktirde neyi koruyorsak, neyi sakınıyorsak, bir süre sonra hepten kaybedebiliriz. Yan yana gelmeliyiz, HAYIR kampanyasına mutlaka dahil olmalıyız. Yapacak çok işimiz var… #HAYIR

haber;serpil tuna

 

Comments

comments

Top
Close