Konumunuz
Ana Sayfa > Kent > OHAL ŞARTLARINDA ANAYASA YAPILAMAZ

OHAL ŞARTLARINDA ANAYASA YAPILAMAZ

 

 

CHP İl Başkanı  Cengiz Sarıbay KESK’e bağlı Sendikalarla beraber Yeni Anayasa’nın meclisten geçmesi üzerine bir uyarı niteliği taşıyan basın açıklaması yaptı. Tüm Türkiyede eş zamanlı yapılan Ayağa Kalkıyoruz eylemini İl Binasında gerçekleştiren Sarıbay  ve konukları  daha sonra görüş alışverişinde bulundular. 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

İlk turu tamamlanan temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran, tek bir kişiye sınırsız yetkiler veren diktatörlük anayasası AKP nin meclis çoğunluğu Devlet BAHÇELİ nin kapalı kapılar ardındaki pazarlığı ile maalesef Meclisten geçti

 

BİR DİKTATÖRLÜK PROJESİ

 

Yargı, Yasama ve Yürütmeyi tek bir kişide toplayan anayasanın addı diktatörlük anayasasıdır. Meclisteki sayısal çoğunlukları ve zorbalıkları ile geçirilen bu anayasada emekçiler, kadınlar, işsizler, farklı inanç grupları yoktur. Bu Anayasa maddelerinde adaletsizlik, her şeyinbir elde toplanması, otoriterleşme yani büsbütün diktatörlük vardır. Getirilmek istenen bu sistem de savcılar, yargıçlar, bakanlar,milletvekilleri dahil herkes Cumhurbaşkanına hesapveriyor fakat Cumhurbaşkanı kimseye hesap vermiyor.

 

Türkiye yi14 yıldır yönetenler eğitimi çökertmişler, ekonomide alarm zilleri çalıyor, hukuku işlemez hale getirmişler, dış politikada ABD nin ipiyle indikleri kuyudan Rusya nın ipiyle çıkmaya çalışıyorlar. Ancak yönetme gücünü kaybeden AKP ve Saray  çok iyi bilmeli ki, bu sorunlar toplumu ayrıştırarak, gücü bir oldu bittiyle tek elde toplayarak değil, hukuku özgürleştirerek,  demokrasiyi işleterek çözülebilir.

 

 

                                                  OHAL ŞARTLARINDA ANAYASA YAPILAMAZ

 

15 Temmuz darbe girişimini Allahın bir lütfu olarak gören Saray iktidarı kendi sivil darbesini gerçekleştirmek için 15 Temmuzu fırsata çevirmiştir.

Öyle ki OHAL döneminde yüz bine yakın kamu çalışanı İHRAÇ edilmiş, iktidara muhalif on binlerce çalışan açığa alınmış, çalışanlar yoksulluğa mahkum edilmiş, OHAL de çıkarılan KHK lar silah olarak kullanılmakta, tüm çalışanlara işini, ekmeğini, özgürlüğünü kaybetme korkusu yaşatılmaktadır. Basın susturulmuş 140 dan fazla basın emekçisi hapse atılmış, binlercesi işinden uzaklaştırılmış gazeteler televizyonlar dergiler dernekler kapatılmış, üniversiteler  susturulmuş sosyal medya kullanıcıları hakkında binlerce göz altı, tutuklama ve soruşturmalar sürdürülmektedir. Sendikal haklar engelleniyor, emek sömürüsü giderek daha da yoğunlaşıyor. İhbar ve fişlemelerle korku imparatorluğu kurularak halk susturulmuş kısaca herkes can ve mal güvenliği kalmadığı düşüncesiyle geleceğinden endişe etmektedir.

12 Eylül askeri darbe döneminde bile olmayan hukuksuzluklar bir anlamda Başkanlık Sistemi dedikleri tek adam diktatörlüğünün hem provası hemde bir aracıdır.

 

15976997_237491193360933_452453217162567413_n

 

BU ANAYASA DEMOKRASİNİN ÖLÜM FERMANIDIR

 

150 yıllık parlamento geleneği, 93 yıllık laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti geleneğine sahip olan ülkemiz anayasasını çağdaş demokrasi anlayışıyla taçlandırmamız gerekirken ortaçağ zihniyetine döndürme çabaları Türkiye toplumu olarak demokrasinin ölüm fermanını imzalamak olacaktır.

 

Biz Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl emek Bürosu olarak işçilerle, emekçilerle, kadınlarla gençlerle bütün ezilenlerle birlikte demokrasi hak ve özgürlükler eşitlik  ve barış mücadelesine devam edeceğiz. Faşizmin bir çeşidi olan Başkanlık dayatmasına karşı çıkacağız HAYIR diyeceğiz.

 

Ülkemizin siyasi, ekonomik, toplumsal ilişkileri ve geleceği için hayırlı olmayacağına inandığımız bu Anayasaya, yani tek adam diktatörlüğüne halkımızın da HAYIR diyeceğine inanıyor emeğin hakkı için demokrasinin ve hukukun üstünlüğü için, yarınlarımız için tüm emek ve demokrasi güçlerini birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

                                                                                  

                                                                                              Av. M. Cengiz SARIBAY

                                                                                              CHP Kocaeli İl Başkanı

16114324_237491956694190_8236934871183216028_n

Comments

comments

Top
Close