Konumunuz
Ana Sayfa > Kent > Sarıbay’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Sarıbay’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

 

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ayağının tozuyla yoğun bir çalışma temposuna girdi. Bilindiği gibi Yılbaşını Almanya’da ailesiyle geçiren Sarıbay ev sahipliği yaptığı İl Bşakanları toplantısından sonra Basınla buluşarak Gazeteciler gününü kutlayan bir basın açıklaması yaptı. Sarıbay’ın yayınladığı mesaj şöyle;  

 


Doğru, dürüst ve tarafsız olarak kamuoyunu bilgilendiren, bu uğurda birçok zorlukla karşılaşan, haber yapmak ve haberi yaymakla birlikte toplumsal bilincin oluşabilmesi için çaba sarf eden basın emekçilerimiz, kuşkusuz demokrasi ve çağdaşlığın en önemli temsilcileridir. 

Maalesef ülkemizde gün geçtikçe basın özgürlüğüne kelepçeler vurulması, basın özgürlüğünde dünya sıralamasında en alt sıralarda Türkiye’nin bulunması, demokrasi ve özgürlüğün ne durumda olduğunun da kanıtı niteliğindedir.

Günümüzde güvenli, doğru ve tarafsız bilgiye ulaşmak her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Bununla birlikte gazetecilik zaman zaman bir meslek olmanın ötesine geçerek hayat biçimi haline de dönüşebilen bir özellik taşımaktadır. 

Çağımız ve her geçen gün değişen dünya gerçekliği dikkate alındığında, en önemli ve hayati uğraşı alanlarından biri durumuna gelmiş olan gazetecilik mesleği, ulusal ya da yerel ölçeklerde ayrı ayrı kıymetleri ifade etmektedir. Basın mensuplarımızın, hukukun evrensel ilkelerini rehber edinmeleri, insan hak ve hürriyetleri ve özel hayata saygı çerçevesinde görev yapmaları çok önemlidir.

Maalesef bugün basınımızın içerisinde bulunduğu süreç, maruz kaldıkları baskılar, siyasal iktidar tarafından basına uygulanan ağır sansür, 10 Ocak tarihinin, kutlama olmaktan daha çok, Basın özgürlüğüne sahip çıkma günü olarak karşımıza çıkmasına neden olmaktadır

Üzülerek ifade ediyorum ki; özgür olması gereken basın, prangalara vurulmuş, demir parmaklıklar ardına hapsedilmiş durumdadır.

Halkımızın gerçek haber alma özgürlüğüne saygı gösteren, basın etiğine ve ahlakına sahip çıkmaya çalışan basın emekçileri, gazete patronlarına açılan telefonlarla kapı önüne konulmaktadır. Onlarca gazeteci tutuklanarak cezaevlerinde çürütülmekte, basın etiğine uymanın bedelini yaşamlarını feda ederek ödemektedir. Ancak her şeye rağmen, dimdik ayakta durmaya çalışan, her türlü bedeli ödeyerek gazetecilik görevini sorumluluk bilinciyle yerine getiren basınımız ve basın emekçilerimizin yılmadan görevlerine devam edeceklerine olan inancımız tamdır.

Gerek yerelde, gerekse ulusalda onurlarıyla görevlerini yerine getiren tüm basın emekçilerimizi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde saygı ve şükranla anıyor ve basının prangalara vurulmadığı, gazeteciye ve gerçek bilgiye hak ettiği önemin verildiği daha aydınlık günlerde, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü anmayı yürekten diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Basın bir milletin müşterek sesidir” ilkesinden hareketle çalışmalarını büyük bir özveriyle devam ettiren, milletimizin ortak sesi olmanın ötesinde, kamuoyunun vicdanını temsil eden tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, sağlık ve başarılar diliyorum.

Saygılarımla
Av. M. Cengiz Sarıbay
CHP Kocaeli İl Başkanı

Comments

comments

Top
Close